Plan lekcji

Na skróty

120 lat "Mechanika"

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 "Mechanik" im. Stanisława Staszica w Krośnie to szkoła o ponad stuletniej tradycji, sięgającej lat 1891-1893 kiedy to Sejm Dzielnicowy we Lwowie utworzył w Krośnie Uzupełniającą Szkołę Przemysłową. Na początku była to 6-klasowa szkoła męska, która oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 15 stycznia 1893r. Przez następne lata szkoła przygotowywała uczniów do pracy w warsztatach rzemieślniczych i dla wielu firm szybko powstających zwłaszcza po pierwszej wojnie światowej. Szkoła swój rozkwit przeżywała po II wojnie światowej kształcąc w szerszym zakresie kadry dla przemysłu i wielu firm Krosna oraz regionu. W 1953r. zdecydowano o budowie nowej siedziby szkoły przy ul. Wyzwolenia (obecnie Tysiąclecia), a budowę zakończono w 1963r.

Dalszy rozwój szkoły coraz częściej kojarzy się z zawodami motoryzacyjnymi i zawodami mechanicznymi. Swój szczególny rozwój rozpoczyna od roku 1976 przyjmując na wiele lat nazwę Zespołu Szkół Mechanicznych. W wyniku reformy systemu oświaty w 2002r. ówczesne ZSM zmienia swoją nazwę na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, pod którą występuje do chwili obecnej.
Dla większej identyfikacji w krośnieńskim środowisku ZSP nr 3 utrzymał popularną nazwę - "Mechanik", którą z dumą dodaje się do tytułu szkoły. Dzisiejszy "Mechanik" to szkoła śmiało spoglądająca w przyszłość, podejmująca się odważnych wyzwań i nieustannie związana z firmami krośnieńskiego i podkarpackiego regionu. Szczególnie dba się o wysoką jakość kształcenia i o to aby absolwenci „Mechanika” byli najlepszymi fachowcami dla firm regionalnego rynku pracy.
Dlatego aby przywołać pamięć minionych lat i nawiązać w niej do dnia dzisiejszego, zdecydowano o obchodach jubileuszowych w dniach 3 – 4 października 2013r.
W pierwszym dniu jubileuszu odbył się koncert Mai Sikorowskiej i zespołu „Pod Budą” w sali koncertowej RCKP. Tuż przed występem krakowskiej kapeli, wszyscy zobaczyli krótki film nawiązujący do tradycji i dnia dzisiejszego ZSP nr 3. Następnie dyrektor Bogdan Adamski przywitał zebranych oraz zaprosił uczestników do „przeżywania artystycznego i duchowego” święta „Mechanika”. Koncert został przyjęty bardzo owacyjnie, a zaproszeni goście, pracownicy i emerytowani pracownicy szkoły nie ukrywali zachwytu dla tej części uroczystości.
Drugi dzień uroczystości jubileuszowych rozpoczął się od Mszy Św. w Bazylice Mniejszej Kościoła Farnego w Krośnie. Głównym celebransem Mszy Św. był ks. dziekan Karol Bryś, a koncelebransami byli: ks. Dariusz Wilk – dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie oraz ks. Bartosz Rakoczy – katecheta ZSP nr 3. We Mszy Św. wzięli udział uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji, emerytowani pracownicy szkoły. Podczas liturgii Mszy Św. był obecny chór z I Liceum Ogólnokształcącego im. M.Kopernika w Krośnie, który swoim występem uświetnił szkolną uroczystość.
Około godz. 10.00 na placu kościoła Farnego ustawił się korowód uczestników Mszy Św. i rozpoczął się przemarsz do siedziby zespołu szkół przy ul Tysiąclecia 5. W asyście Policji i Straży Miejskiej uczestnicy uroczystości przeszli do ZSP nr 3, gdzie na godz. 11.00 zaplanowano oficjalną konferencję jubileuszową.
Na początku konferencji dyrektor Bogdan Adamski rozpoczął uroczystość witając zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników i emerytowanych pracowników szkoły. Następnie wprowadzono sztandar ZSP nr 3 i odegrano hymn państwowy. Dalsza część konferencji została poprzedzona filmem o historii i dniu dzisiejszym krośnieńskiego „Mechanika”. Później dyrektor Bogdan Adamski przedstawił plany ZSP nr 3 na najbliższe lata, zwłaszcza dotyczące rozbudowy Centrum Nowoczesnych Technologii (RCEZiNT) o nowe laboratoria lotnicze. Następnie głos zabrał Bronisław Baran – zastępca Prezydenta Miasta Krosna, który przywołał nie tylko lata kształtowania się krośnieńskiego „Mechanika” ale również rozwój szkoły, CKP i budowę RCEZiNT. W wielu wypowiadanych słowach określił sukces ZSP nr 3 jako działanie rozwijające placówkę edukacyjną oraz autentycznie wspierające lokalny rynek pracy. Do tych słów dołączył swoje uwagi Pan Stanisław Słyś – przewodniczący Rady Miasta Krosna wraz z przedstawicielami samorządu krośnieńskiego i Urzędu Miasta. W następnej części konferencji występujący nawiązywali do słów wcześniej wypowiadanych oraz do rozwoju szkoły:
Piotr Babinetz – poseł na Sejm RP, Pan Łukasz Kwolek – w imieniu Tomasza Poręby Posła do Parlamentu Europejskiego, Pan Antoni Wydro – Podkarpacki Wicekurator Oświaty, Pan Jan Juszczak – Starosta Krośnieński, Pan Kazimierz Krężałek – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego, Pan Zbigniew Skiba – Dyrektor PGNiG Technologie Oddział Naftomet w Krośnie, Pan Franciszek Tereszkiewicz – Kanclerz PWSZ w Krośnie, Pan Krzysztof Korzec – Komendant PSP w Krośnie, Pan Jan Szwast – Zastępca Komendanta Policji w Krośnie, Pan Wiesław Dymiński – Prezes Automobilklubu Małopolskiego w Krośnie, Pan Stanisław Fundakowski – dyrektor PCEN w Krośnie, Jan Bałuka – Przewodniczący Regionalnej Sekcji Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność” w Krośnie oraz dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i placówek miasta Krosna. Po tych wystąpieniach głos zabierał także przedstawiciel absolwentów szkoły, choć wielu wcześniej występujących przyznawało, że szkołę średnią kończyli właśnie w „Mechaniku”.
Po konferencji, zaproszeni goście i absolwenci zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły i CKP. Był też czas na poznawanie umiejętności aktualnych uczniów „Mechanika”, którzy na placu CKP oraz w laboratoriach RCEZiNT prezentowali swoje osiągnięcia, umiejętności i sukcesy.
Absolwenci szkoły przeglądali również kilkanaście dużych tomów Kroniki Szkoły, odnajdując w nich swoich nauczycieli, kolegów, a nawet siebie na wielu fotografiach.
Wszyscy uczestnicy konferencji jubileuszowej w auli szkolnej mogli skorzystać z wielu ciekawie przygotowanych dań, wszak pora lunchu była już odpowiednia…
Od godziny 16.00 do szkoły zawitali absolwenci szkoły z minionych lat na tzw. „spotkania pokoleń”. Zwiedzano przy tym klasopracownie, laboratoria i pracownie specjalistyczne, niekiedy porównując je w komentarzach do lat, w których oni sami uczęszczali do szkoły. Dyskusjom i wspominkom nie było końca…
W godzinach wieczornych dyskusje „jubileuszowe” nieco już milkły przenosząc się do innych lokali w mieście i regionie…

Życzenia z okazji jubileuszu ZSP nr 3 nadesłali :

Krystyna Szumilas – Minister Edukacji Narodowej
Tadeusz Sławecki – Podsekretarz Stanu w MEN
Lech Gawryłow – Dyrektor OKE w Krakowie
Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego

Miło nam podkreślić, że informacje o jubileuszu ZSP nr 3 mogły być prezentowane w lokalnych mediach jak:

Krośnieński Portal Internetowy KrosnoCity
Gazeta Codzienna Nowiny
Polskie Radio Rzeszów
Agencja Reklamowa Obiektyw i TV Obiektyw
Tygodnik Regionalny Nowe Podkarpacie
TV Rzeszów
Portal Informacyjny - Info. pl NEON

Pragniemy również podziękować naszym sponsorom:

  Podkarpacki Bank Spółdzielczy        Nowy Styl Sp. Z o.o.  
     PGNiG Technologie – Oddział Naftomet w Krośnie

Poniżej prezentujemy zdjęcia z naszych uroczystości, film promocyjny oraz wzór plakatu zapraszającego na koncert i program uroczystości jubileuszowych

 


 Film na 120 lat "Mechanika"

Zaproszenie na koncert

Program obchodów jubileuszowych              

 

 

 

 

 

PARTNERZY
  GO PGNiG Technologie poziom RGB   43   lotams   logo1
 
              Eba logo

 DANE KONTAKTOWE                          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
       PANS   logo A M           
     pwsz ch