Plan lekcji

Na skróty

Studniówka w Mechaniku

00025 stycznia 2020 r. w sobotę w Hali Widowiskowo – Sportowej MOSiR w Krośnie abiturienci Technikum Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie mieli bal studniówkowy, który w sposób symboliczny odmierzył 100 dni do egzaminu maturalnego nazywanego również egzaminem dojrzałości. W tradycji szkolnej jest to zjawisko, którego początki sięgają pierwszej połowy XIX w. Przez te lata bale poprzedzające egzaminy maturalne (dojrzałości) w szkołach średnich odbywały się w szkołach, a uczestnikami byli jedynie uczniowie kończący szkołę. Był to czas gdy nie tylko taniec królował na parkiecie ale również przygotowywano i przedstawiano programy artystyczne, które w stylu „dozwolonej” satyry mówiły o życiu szkoły. Tradycja ta przetrwała, a taniec i satyra o szkole nadal stanowią główne wydarzenia, które najmocniej charakteryzują „imprezę studniówkową”. W ostatnich dekadach bale te przeniosły się ze szkoły do lokali gastronomicznych, a przyszli absolwenci mogą zapraszać osoby towarzyszące spoza szkoły. Punktem łączącym studniówki stał się polonez, który symbolicznie otwiera bal, a zaproszeni goście to nauczyciele ze szkoły, rodzice uczniów, partnerki i partnerzy dla uczniów, którzy tańcem zamierzali uczcić 100 dni do matury…

Ta sama tradycja przyświecała uczniom klas IV – tych Technikum z krośnieńskiego „Mechanika”, którzy balem i tańcem postanowili odliczyć czas do egzaminu dojrzałości. Uroczystość ta odbyła się w przestrzennej pięknie udekorowanej sali, a rozpoczęła się od przywitania przez uczniów swoich kolegów i koleżanek, nauczycieli i rodziców. Następnie przedstawiciel Rady Rodziców i tzw. „komitetu studniówkowego” – Pani Katarzyna Bieńkowska przywitała wszystkich uczestników tego eventu nawiązując swoim wystąpieniem do czasu minionego w szkole i życząc udanej zabawy. Po tej wypowiedzi głos zabrał dyrektor ZSM – Pan Bogdan Adamski nawiązując do symboliki egzaminu dojrzałości oraz balu studniówkowego, a następnie dokonał otwarcia studniówki. Po tej części oficjalnej uczniowie przekazali kwiaty i podziękowania nauczycielom wychowawcom oraz dyrekcji szkoły. Następnie rozpoczęto bal tradycyjnym polonezem. W dalszej części wieczoru były prezentacje artystyczne uczniów nawiązujące do szkoły i tego czym „żyją” uczniowie kończący szkołę. Rzecz jasna były tańce, liczne zabawy, które wypełniły czas aż do rana. W opinii uczestników studniówki – było świetnie i tylko żal, że ten bal trwał jedną noc.. Wszystkim abiturientom Technikum w ZSM teraz życzymy jak najlepszych wyników w egzaminie maturalnym i sukcesów w dorosłym, dojrzałym życiu.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch