Plan lekcji

Na skróty

3 MAJA – Święto Narodowe

3 maj miniJak co roku 3 Maja spotykamy się …Tak chciałoby się powiedzieć.


Tymczasem-termin: 3 Maja- niezmienny, status: święto narodowe – niezmienny ale forma i sposób świętowania –niecodzienny.
Zazwyczaj o tej porze zbieraliśmy się w auli szkolnej aby wspólnie uczcić najważniejsze dzieło Sejmu Wielkiego – Uchwałę Rządową z 3 Maja 1791 roku. Trwały gorączkowe przygotowania. Przed wejściem poczet sztandarowy oczekiwał na komendę dyrektora szkoły : ,, sztandar ZSM wprowadzić’’, a ekipa techniczna nasłuchiwała w gotowości aby odtworzyć hymn państwowy. Natomiast występujący byli pełni obaw czy nikt nie pomyli tekstu, czy wszystko uda się zgodnie z planem , a przede wszystkim czy widowisko znajdzie uznanie wśród widowni.

 

2b

Tak było. Tym razem aula będzie pusta i nikt nie będzie się tłoczyć przed wejściem. Ale nie oznacza to , że o tej karcie z historii Polski możemy zapomnieć.
Może dlatego wielkość dzieła Sejmu Wielkiego, którego celem było ratowanie Rzeczypospolitej, utrwalił Jan Matejko na obrazie ,,Konstytucja 3 Maja 1791 roku.’’. Chodziło nie tyle o przetrwanie państwa co o przetrwanie narodu. Wszak powszechnie wiadomo, że raz zdobytą niepodległość można utracić, a jej odzyskanie nigdy nie jest trwałe. Może dlatego każde pokolenie winno mieć to w pamięci i mądrze korzystać z niej, także teraz w pamiętnym roku 2020.
Zatem popatrzcie i posłuchajcie. Tu każda postać, element ma znaczenie i wymiar symboliczny. Ta wiedza pozwoli Wam i nam wszystkim zrozumieć dlaczego z tak wielkim entuzjazmem krzyczano przed ponad dwustu laty :

Wiwat król! Wiwat Konstytucja! Wiwat wszystkie stany!

 

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch