Plan lekcji

Na skróty

Uczniowie Mechanika na stażu w czołowej firmie lotniczej

lotams02Nauka przez praktykę i lotnictwo przez duże „L” - tak inwestujemy w przyszłość naszych uczniów.
Po kilku miesiącach niepewności i żalu z powodu konieczności zawieszenia zajęć projektowych, znowu jesteśmy na „dobrych torach”. W okresie wakacyjnym zrealizowaliśmy dwa bardzo ważne działania, w ramach których uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie odbyli staże zawodowe w renomowanych firmach branżowych. W pierwszej kolejności przedstawiamy Wam stażystów kierunku lotniczego, którzy doświadczenie zdobywali w firmie patronackiej, tj. LOT Aircraft Maintenance Services (LOT AMS) w Warszawie.
Staż został zrealizowany w ramach projektu „Kształcenie wysokich lotów” ✈️✈️✈️ współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, priorytetu IX Jakość edukacji i kompetencji w regionie, działania 9.4 Poprawa jakości kształcenia zawodowego. Nr wniosku RPPK.09.04.00-18005/19. Projekt realizowany jest od 1 września 2019 r. do 30 września 2022 r.

Pierwsza grupa stażystów z Krosna, składająca się z 8 uczniów klas trzecich i czwartych swoją przygodę z obsługą techniczną tzw. dużych statków powietrznych, o maksymalnej masie startowej powyżej 5700 kg rozpoczęła w styczniu br. i kontynuowała w miesiącach lipcu i sierpniu br. Łącznie 300 godzin zajęć z obsługi hangarowej i liniowej w bazie technicznej LOT AMS na lotnisku Chopina w Warszawie - największym porcie lotniczym w Polsce, to nieocenione wsparcie i szczególna okazja dla naszych uczniów na doskonalenie umiejętności przydatnych na stanowisku pracy mechanika lotniczego. Zajęcia szczególne, tak jak miejsce, w którym się odbywały …

Tutaj każdy dzień zaczyna się od kontroli bezpieczeństwa, biura przepustek i dopiero wówczas możliwe jest wejście na teren lotniska. Staż to nie tylko zajęcia praktyczne, ale również niezbędne szkolenia, które uczniowie musieli odbyć, np. z zakresu BHP, Part-145 oraz ATA-100. Byliśmy jednak na to przygotowani – SafetyFirst, bezpieczeństwo przede wszystkim. W tym temacie nie ma w lotnictwie absolutnie żadnych kompromisów! Tak przygotowani stażyści zdobywali doświadczenie uczestnicząc w pracach przy obsłudze bazowej samolotów Polskich Linii Lotniczych LOT, m.in. Boeing 737-800. Uczniowie wykonywali również prace w hangarze malarskim, na blacharni oraz na płycie lotniska podczas tzw. obsługi liniowej.

Oprócz staży zawodowych, za które uczniowie otrzymują wynagrodzenie, projekt oferuje również wsparcie w postaci specjalistycznych szkoleń branżowych, tj.: z zakresu PART-145, PART-147, języka angielskiego, przepisów Prawa Lotniczego, Human Factor, ATA 20 i warsztatu materiałów kompozytowych. Współpraca z naszym partnerem, firmą LOT AMS, pozwoli nam w nowym roku szkolnym 2020/21 włączyć w proces dydaktyczny nowoczesną technologię wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Podczas lekcji z przedmiotów zawodowych uczniowie będą wykorzystywać filmy AR i 360o, tablety oraz gogle VR.

Airbus A321, Boeing 737, a może Embraer 190 - który z tych samolotów wywołuje najwięcej emocji? Dołączcie do nas i przekonajcie się sami 

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch