Plan lekcji

Na skróty

„Fiesta Balonowa” nad Krosnem z udziałem Mechanika

balony miniCo roku początkiem maja balonowe ekipy z całej Polski towarzyszą krośnieńskim absolwentom szkół średnich na „ostatniej prostej” drogi do egzaminu maturalnego. Tegoroczny maj to niestety odwołane „Górskie Zawody Balonowe” a także przełożone matury... – tradycja uległa sile wyższej w postaci zagrożenia epidemiologicznego. Balony nie pożegnały absolwentów ale dzięki staraniom „Fundacji Otwartych Serc” przywitały studentów, gdyż właśnie sobotnie niebo nad Krosnem znów należało do baloniarzy a drogami powiatu ponownie przemknął korowód terenowych aut z balonami w przyczepach – w tym roku wyjątkowo krótki, gdyż w zawodach wystartowało tylko 9 załóg. Od wielu lat zmaganiom pilotów towarzyszą uczniowie „Mechanika” i nie inaczej było i tym razem.
Październikowy termin „Balonowej Fiesty” miał jak się okazało jedną zaletę. Słońce wschodzi jesienią znacznie później niż w maju i jeszcze nigdy członkowie tzw „zespołów pomiarowych” - czyli właśnie uczniowie „Mechanika” - nie spali w dniu lotów tak długo. Spotkanie w biurze zawodów wyznaczono na godzinę 6 rano a o tej porze zawsze byliśmy już w terenie a zawodnicy w powietrzu. Odprawa, pakowanie sprzętu i w drogę a krótko po 07.00 czekaliśmy już na zawodników....

Bezwietrzny poranek ułatwił poszczególnym ekipom start ale już na kilkuset metrach wiatr zaczął mocno utrudniać wydawałoby się spokojny i łatwy lot. Piloci musieli szukać właściwych kierunków na różnych wysokościach aby dolecieć nad cele zlokalizowane na krośnieńskim lotnisku i Rynku, co nie wszystkim się udało. Z konfrontacji z kręcącym wiatrem obronną ręką wyszedł Tomasz Filus i to on przewodził stawce po pierwszym locie.
Popołudniowy start z okolic Wrocanki i Miejsca Piastowego to już popis Mateusza Rękasa z Tarnowa, który umożliwił mu wygraną w całych zawodach. Pozostałe dwa miejsca na podium przypadły Tomaszowi Filusowi i tegorocznemu mistrzowi Polski latającemu na krośnieńskim balonie „Krosno Miasto Szkła” Witoldowi Filusowi.
Tegoroczna impreza balonowa była wyjątkowo skromna jednak biorąc pod uwagę okoliczności cieszymy się, że zawodnicy pomimo wszelkich przeciwności przypomnieli o sobie mieszkańcom Krosna. Najlepszym załogom gratulujemy a wszystkim dziękujemy i czekamy na kolejne spotkanie.

 

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch