Plan lekcji

Na skróty

Święto Komisji Edukacji Narodowej w Mechaniku – inaczej niż zwykle…

ken miniŚwięto Komisji Edukacji Narodowej, które przypada 14 października, w obecnym 2020 r. wyglądało inaczej niż zwykle… Zawsze był to czas do radości, wspominania minionych lat w edukacji, spotykania się uczniów i nauczycieli nawet kilku pokoleń… Niestety COVID-19 zmienił wiele także w obchodzeniu wielu uroczystości w szkole bo względy bezpieczeństwa dotyczące uczniów i nauczycieli zmieniły charakter obchodzenia tego jak i innych świąt. Akurat dzień 14 października tego roku ze względu na epidemię został wykorzystany w ZSM na sprzątanie szkoły, dezynfekcję wszystkich pomieszczeń dydaktycznych i ćwiczeniowych gdzie na zajęciach lekcyjnych zawsze przebywają uczniowie. Jeszcze nigdy art. 74 Karty Nauczyciela nie był tak „solidnie przestrzegany” bo zamiast zajęć edukacyjnych, które w tym dniu ustawowo nie były realizowane, odbywały się zajęcia online gdzie uczniowie mogli z nauczycielami porozmawiać o sprawach wychowawczych czy też o zasadach bezpieczeństwa w szkole spowodowanych wirusem SARS CoV-2. Natomiast „świętowanie” rocznicy powołania do życia Komisji Edukacji Narodowej – organu zajmującego się organizowaniem systemu edukacji w Rzeczpospolitej w 1773 r. zostało bardziej obchodzone w dzień poprzedzający tj. 13 października br. W tym to dniu na lekcjach było więcej możliwości rozmawiania na temat obecnie realizowanej nauki w warunkach koronawirusa. Rozmawiali nauczyciele z uczniami o trudnościach związanych ze zdalnym nauczaniem w okresie marzec – czerwiec poprzedniego roku szkolnego i jaki to miało wpływ na rzeczywiste przyswajanie wiedzy, zwłaszcza z przedmiotów zawodowych gdzie niezbędne było wsparcie laboratoriów i pracowni specjalistycznych, które są w szkole, a bez których nie da się online opanować treści programowe przewidziane w podstawie programowej.

Przecież kiedyś epidemia się skończy, a wymagania egzaminów zewnętrznych, pracodawców i stawiane przez życie nie będą kiedyś uwzględniać problemów wynikających z uczenia się online. Dlatego tak trudno teraz myśleć o kształceniu na odległość w wymiarze pozytywnym, choć wszyscy doskonale wiedzą, że bezpieczeństwo w szkole jest najważniejsze…Trudno z optymizmem spoglądać na otaczający nas świat bo tyle trudności puka codziennie i tyle niewiadomych otwiera i zamyka każdy dzień. Chciałoby się „wkleić” w tę codzienność cokolwiek co nawiąże do tego co pozytywne, co buduje wzajemną życzliwość i daje trochę siły na uśmiech.., co też jest ważne aby umacniać w nas „odporność” na cokolwiek co przyjść może jutro. Dlatego staramy się z optymizmem realizować każdą lekcję, spotykać się na każdych zajęciach edukacyjnych i dzielić się tym co wzmacnia nas i pozwoli z większym zaufaniem patrzeć na początek każdego dnia. 

Chcemy „powielać normalność” i m.in. z tego powodu prezentujemy kilkanaście zdjęć, które co prawda przypominają o obecności koronawirusa (oby ciągle poza szkołą) ale też poprzez np. wręczane nagród z okazji KEN – nauczycielom, którzy zasłużyli na uznanie Ministra Edukacji Narodowej, Prezydenta Miasta Krosna oraz Dyrektora ZSM.Wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym w Mechaniku życzymy dużo optymizmu, zdrowia i wszystkiego tego co buduje, wzmacnia i wyzwala radość z każdego dnia, który oby zawsze był taki jaki sami sobie wymarzymy.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch