Plan lekcji

Na skróty

„Gdy myślę Ojczyzna……”

WieczorekTegoroczne Święto Niepodległości w naszej szkole uczciliśmy inaczej niż w poprzednich latach. Ze względu na pandemię koronawirusa zamiast uroczystej akademii ogłosiliśmy konkurs fotograficzny dla uczniów „Mechanika” pod hasłem „Gdy myślę Ojczyzna……”. Otrzymaliśmy 20 pięknych fotografii. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za oryginalne i dojrzałe podejście do tematu, oraz za zaangażowanie. Każde ze zdjęć jest unikatowe, ponieważ odzwierciedla Wasze prywatne uczucia i postrzeganie Ojczyzny.

Komisja Szkolna oceniała pomysł, wykonanie oraz uzasadnienie ujęcia tematu. Wybór nie był łatwy ale ostatecznie komisja zdecydowała przyznać nagrody następującym uczestnikom:

I miejsce Jakub Wieczorek II k T
II miejsce Paweł Rodzinka II c T
III miejsce Ex aequo: Miłosz Smerecki I c T i Piotr Wójcik I ab T
GRATULUJEMY !!!

Poniżej prezentujemy najlepsze prace oraz komentarze autorów.

 

 I miejsce - Jakub Wieczorek II k T

 

Wieczorek

 


Gdy przeczytałem o konkursie chwilę się zastanawiałem czym jest dla mnie ojczyzna. W tamtym momencie przypomniały mi się stare rodzinne zdjęcia których jestem fanem. Moim zdaniem ojczyzna to jest historia, historia każdego z nas, wszystkie pamiątki rodzinne, zdjęcia, książki autorów polskich są naszą ojczyzną. Postanowiłem więc przedstawić w mojej pracy to co uważam za ojczyznę, w szczególności nasz symbol czyli flagę, naszą walutę na której jest nasz drugi symbol, czyli nasz orzeł, nie można jednak zapomnieć o szczegółach takich jak dolar który odegrał swoją rolę w PRL-u o dzięki niemu moja mama mogła kupić sobie warcaby w tym ciężkim czasie. Wszelkie ordery wojskowe czy pracowników społecznych(tak jak przypinka kolejarzy należąca do mojego pradziadka). Książki polskich autorów którzy pisali w polskim ojczystym języku. A w końcu najważniejsze, zdjęcia upamiętniające rodzinę, bliskich naszą ojczyznę która znajduje się w każdym z nas... Historię z którą się już nie spotkamy, nie zobaczymy już autorów pięknych dzieł czy z naszą rodziną, została po nich tylko historia i WSPOMNIENIE. Jak widać każdy szczegół ma swoją historię i wytłumaczenie, jest zakorzeniony w historii narodu jak i mojej rodziny, a wszystkie przedmioty są oryginalnymi pamiątkami rodzinnymi.
Dokładnie to myślę "Gdy myślę Ojczyzna..."


 

 II miejsce - Rodzinka Paweł I c T

 

rodzinka

Przydrożne kapliczki to symbol wiary i rodzinnych stron , istotny element naszych małych ojczyzn, przywołujący wspomnienia z dzieciństwa. Dla naszej małej społeczności we wsi Głębokie ta kapliczka to też kawałek małej ojczyzny.

rodzinka 2

Kapliczka została wybudowana na pamiątkę tragicznej śmierci 13-letniej dziewczynki Małgorzaty, córki Jakuba Walusa i Katarzyny Walus z domu Bolanowskiej. Wydarzenie to miało miejsce około 1850 r. - dnia 29 czerwca, w którym przypada święto Piotra i Pawła. Tego dnia Małgosia pasła konie. Niestety, spłoszone burzą zwierzęta zabiły dziewczynkę. Dla upamiętnienia tego wydarzenia rodzina Walusów wybudowała kamienną kapliczkę. W środku niej postawiono wyrzeźbioną z drewna figurkę św. Piotra i figurkę Jezusa Frasobliwego. Figurka Jezusa Frasobliwego została skradziona, lecz po latach ją odnaleziono. Odnowiona wróciła na swoje dawne miejsce w kapliczce. Po dzień dzisiejszy na św. Piotra i Pawła rodzina przychodzi, zapala znicze i przynosi kwiaty.

 rodzinka 3

Zapraszam do zwiedzenia kapliczki , która znajduje się w miejscowości Głębokie.


 III miejsce - Miłosz Smerecki I c T

Smerecki

 

Gdy myślę o Ojczyźnie to nie sposób nie wspomnieć o wielu bohaterach, którzy walczyli o jej wolność. Wśród nich można wymienić kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jana Pawła II, Tadeusza Kościuszko, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, oraz wielu innych bohaterów, których nie znamy nawet z imienia czy nazwiska, a oddawali swoje życie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju. Często ich mogiły są nikomu nie znane i znajdują się w lasach. Podczas walko o wolność siły Polakom dodawała Matka Boska Częstochowska. To do niej od wieków prosty lud zanosił swe błagania, ale również sami królowie często do niej pielgrzymowali. Maryja nigdy nas nie opuściła przykładem jest wygrana wojna Polsko- Bolszewicka, której zwycięstwo ocaliła nie tylko Polskę, ale także całą Europę. Uważam, że dziś każdy z nas powinien być dumny, że jest Polakiem.


 

III miejsce - Piotr Wójcik I ab T

Wojcik

Zdjęcie przedstawia Ścinki kartek białych i czerwonych które są ułożone w zarys granic Polski po 1918r. Pokazują że nawet z niczego może coś powstać tak jak polska na nowo powstała i odzyskała niepodległość 11 listopada.


 

Rafał Potera II ab T

Potera


Ojczyzna skojarzyła mi się z polskimi lasami w których do dni dzisiejszych gdzieś pod ziemią znajdują się pozostałości po walkach.


Jakub Korona III d T

korona
Mieszkam nieopodal tego zamku, zawsze gdy na niego patrzę, czuje zachwyt że mieszkam w takim miejscu. Zamek ten jest częścią naszej historii, oraz legendy zwanej "Zemstą". Ruiny zwane są warownią obronną z XIV w. położoną na skalnym wzgórzu, na skraju Czarnorzecko -Strzyżowskiego parku krajobrazowego. Bardzo polecam to miejsce, ponieważ jest co pozwiedzać, i dowiedzieć się historii tych ruin. Zawsze gdy spoglądam na zamek oraz okolice czuje szybsze bicie serca i wyobrażam sobie, jak to było podczas wojny.


 

Adrian Wojnar II ab T

Wojnar


Zdjęcie przedstawia malowniczy zachód słońca nad jednym z Polskich jezior. Zdjęcie zostało wykonane aparatem z telefonu i nie zostało zmodyfikowane w żaden sposób graficzny jak i naświetleniowy.Patrząc na te zdjęcie można zobaczyć piękno Polskiej przyrody która jest na wyciągnięcie ręki. Nie trzeba jechać tysiące kilometrów aby zobaczyć prawdziwe piękno, które jest tak blisko nas... Polska ma to coś... Ma w sobie to czego nie ma nikt...


 

Kacper Klatka II f

Klatka
Gdy myślę Ojczyzna...
Zapada zmrok, pada deszcz, idzie noc...
Ale jutro znów będzie dzień, zaświeci słońce.
Wiele razy na przestrzeni wieków zapadał zmrok dla Polski, naród upadał, nie istniał.
Ale zawsze była nadzieja...
Słońce zaświeciło, wstał nowy dzień.
Polska żyje. Niepodległa!


 

Szybisty Mateusz III b T

szybisty

szybisty2

Szybisty3

 

Moja mała ojczyzna kojarzy mi się bardzo często ze zmianą pogody która nas na co dzień zaskakuje pozytywnie oraz dążenie aby spełniły się nasze marzenia oraz cele które mamy założone w naszym życiu . Musimy pamiętać o naszych pomysłach które są bardzo ważne w życiu codziennym.


Szymon Kubit II d T

Kubit
Kiedy myślę o ojczyźnie myślę o osobach które za nią walczyły.


 

 Okulski Antoni I c T

Okulski
Według mnie patriotyczną rzeczą jest ten oto przepiękny samochód fiat 126p został on wyprodukowany w polskiej firmie FSO ten oto maluch jeździ u mnie w rodzinie po dziś dzień otrzymałem go od taty który w moim wieku kupił go na spółkę z bratem. Wiele przeżył ale jeździ i będzie jeszcze służyć wiele lat


Michał Stefanik I e T

Stefanik

Pogoda nigdy nie jest w stu procentach przewidywalna, nikt nie wie kiedy i gdzie dokładnie pojawi się dane zjawisko pogodowe. Żeby zrobić piękne zdjęcia nie trzeba jechać za granicę, wystarczy wyjrzeć za okno i popatrzyć co dziś czeka na nas w naszej przepięknej Ojczyźnie.
Wstając rano zawsze patrzę czy można zrobić jakieś ładne zdjęcie, to jest jedno z nich zrobione całkowicie spontanicznie, zaraz po wyjściu za drzwi domu.


 Patryk Pec II d T

 

Patryk Pec 2D


 Warrczak ( pseudonim)

Warrczak
Jest to pomnik na cmentarzu żydowskim, zawsze gdy tamtędy przechodzę staram się pomodlić i zaświecić lampion za ludzi którzy zginęli i są tam pochowani. Cmentarz powstał prawdopodobnie około XIX wieku. Lecz został zniszczony przez Niemców podczas II wojny światowej. Spoczywa tam około 624 Żydów z mojej okolicy, tak zwanej Jasienicy Rosielnej.


 

Kamil Dubis

Dubis

 

 

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch