Plan lekcji

Na skróty

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W naszym testamencie stawiamy Ojczyznę ponad wszystko. Polska jest wartością bezcenną.

11 marca obchodzimy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nazywanych również Niezłomnymi. Byli oni członkami podziemia antykomunistycznego, prowadzącymi walkę z władztwem Związku Radzieckiego na ziemiach polskich w okresie powojennym. W samych walkach z władzą komunistyczną mogło zginąć do 9 tys. ludzi określanych jako „Wyklęci”. Wiele tysięcy zostało aresztowanych i trafiło do komunistycznych więzień. Członków podziemia przez lata represjonowano, dyskryminowano. Mieli trudności w znalezieniu pracy, awansach a szykany koncentrowały się także na ich rodzinach. Słysząc o nich nie zdajemy sobie sprawy, że często byli to młodzi ludzie, dopiero wchodzący w wiek męski, których życie skończyło się tragicznie zanim tak naprawdę się zaczęło. Jedna z takich historii wydarzyła się nieopodal nas - 10 lipca 1946 roku na dębickim rynku stracono trzech żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Oskarżono ich o zastrzelenie dwóch funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Dębicy. Najmłodszy z tej trójki, Józef Kozłowski, pseudonim „Mruk” (wstąpił do wojska w wieku 17 lat) pochodził z miejscowości Wrocanka, nieopodal Krosna, a w chwili śmierci miał niespełna 22 lat. Wyrokiem sądu, całą trójkę powieszono na dębickim rynku.

Historia Józefa Kozłowskiego uczy nas, że odwaga, miłość do Ojczyzny i umiłowanie wolności nie jest przywilejem wieku dojrzałego. To kwestia naszego wyboru - jaką ścieżką będziemy kierować się w swoim życiu, niezależnie jak długo ono potrwa i dokąd nas poprowadzi. Zachowajmy pamięć o Żołnierzach Wyklętych, wyrzuconych z kart historii przez komunistów na dekady. Nie pozwólmy aby ponownie zaginęła.
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy autorstwa Instytutu Pamięci Narodowej poświęconej właśnie tym Bohaterom, których święto obchodzimy 1 marca - Żołnierzom Zapomnianym, Żołnierzom Niezłomnym.

https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/73624,Wystawa-Zolnierze-Wykleci-Podziemie-niepodleglosciowe-19441963-do-pobrania-PLEN.html

z 1

Tablica pamiątkowa Józefa Kozłowskiego – „Wyklętego”

z 2

Zdjęcie przedstawiające egzekucję „Wyklętego”.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch