Plan lekcji

Na skróty

230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

2„ WITAJ MAJOWA JUTRZENKO…”

Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 Maja z 1791 roku. Mimo iż funkcjonowała jedynie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z filarów polskiej tradycji i powodem do dumy dla nas Polaków. Był to bardzo nowoczesny , jak na ówczesne czasy, dokument- bazujący na oświeceniowych ideałach. Znosił wolną elekcję i liberum veto, co zmniejszyło władzę szlachty, uznano chłopów za część narodu, potwierdzono tolerancję religijną. Stabilną władzę miał zagwarantować jej trójpodział. Te informacje są nam wpajane od najmłodszych lat.
Dzień ten świętujemy wywieszając flagi na domach i budynkach, deklarując w ten sposób oddanie przeszłości i tradycji. Jak za każdy wydarzeniem historycznym tak i za konstytucją 3 Maja kryje się wiele ciekawostek.
*Po uchwaleniu Konstytucji w Zamku, politycy przeszli do kolegiaty św. Jana, by zaprzysiąc nową Konstytucję przed Bogiem.
* Dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Zostało ono przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL. Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.
*Zatwierdzono ją poprzez aklamację ( krzyk) "Wiwat król!" "Wiwat Konstytucja!"

1
*Przetrwała jedynie 14 miesięcy.
*W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii) , sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu.
*Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję.
Winni jesteśmy pamięci tamtych wydarzeń przez wzgląd na naszą przeszłość i przyszłość. Pamiętajmy więc o tym wydarzeniu…

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch