Plan lekcji

Na skróty

Sukces Mechanika w finale 27 Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej.

otws logo27 Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej odbył się 21 kwietnia 2021 r. Warto zaznaczyć, że konkurs ten corocznie pod auspicjami uczelni wyższych i Ministerstwa Edukacji Narodowej przygotowują przedstawiciele pracodawców w branży motoryzacyjnej. Ma to duże znaczenie, bo nikt inny jak pracodawcy wiedzą najlepiej jakie pokazywać umiejętności i wiedzę z zakresu, który jest wskazany i niezbędny do pracy w tych firmach. W poprzednich latach finał ogólnopolski odbywał się w Poznaniu ale ze względu na warunki epidemiologiczne organizatorzy finału 27 Turnieju OTWS po raz drugi zdecydowali się na wersję on-line. W tym roku konkurs przebiegał w 6 kategoriach:
1. Silniki spalinowe
2. Układy wspomagające bezpieczeństwo czynne i bierne w pojazdach ciężarowych
3. Wyposażenie warsztatów
4. Diagnostyka elektroniki pojazdów
5. Stacje kontroli pojazdów
6. Płyny eksploatacyjne

Za poprawne odpowiedzi na wszystkie pytania z każdej kategorii można było zdobyć po 10 punktów. Dodatkowo liczył się czas odpowiedzi na koleje pytania: kolejność odpowiedzi oraz nie przekraczanie limitów czasowych. W szranki stanęło 772 uczniów z 85 szkół z całej Polski. W tym drużyna z Zespołu Szkół Mechanicznych z Krosna. Nasz zespół reprezentowało 20 uczniów: 18 z technikum i 2 z branżowej szkoły I stopnia. Już po kategoriach widać, że zakres zagadnień był bardzo szeroki. I tak np. pojawiły się pytania o systemy bezpieczeństwa wykorzystywane w nowoczesnych samochodach jak LDWS, AEBS, ACC, ADAS, TPI, TPMS, radary, kamery i lidary. Uczestnicy turnieju musieli wykazać się wiedzą dotyczącą sterowników, sieci transmisji danych w pojazdach, filtrów cząstek stałych GPF/DPF, szczegółów związanych z okresowymi badaniami technicznymi oraz dopuszczaniem pojazdów do ruchu, składu chemicznego olei silnikowych i przekładniowych oraz ich właściwości, klasyfikacji jakościowych i lepkościowych. Nie brakło pytań z budowy silników, przekładni oraz zasad ich działania czy technologii ich wytwarzania. Pełny wykaz wszystkich pytań można znaleźć na stronie :https://warsztat.pl/pli/687_FINAŁ.pdf 
Ze względu na dużą liczbę uczestników finału ogólnopolskiego Turnieju, pojawiły się w dwóch pierwszych turach problemy z przepustowością serwera. Stąd potrzeba ich powtórzenia na końcu, a co za tym idzie wydłużenia OTWS o kolejną godzinę. Do tego finał rozgrywany na platformie ELECTUDE spowodował, że na wyniki ostateczne trzeba było czekać aż do 26 kwietnia br. Po długich obradach jury wyłoniło zwycięzców czyli pięć najlepszych szkół. Wśród nich znalazł się Zespół Szkół Mechanicznych z Krosna zwany „Krośnieńskim Mechanikiem „. Indywidualnie nasi uczniowie zajęli również bardzo wysokie pozycje a dodatkowo 4 z nich zostało wyróżnionych w poszczególnych rundach. Z uwagi na wyrównany wysoki poziom całego zespołu nauczyciel prowadzący Piotr Boś został sklasyfikowany na drugim miejscu w rankingu opiekunów drużyn, uwzględniając jakość przygotowania i sukcesy podopiecznych uczniów w tegorocznej i poprzednich edycjach. Można zatem powiedzieć, że Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie nieustannie od wielu lat udowadnia swoją wysoką pozycję wśród szkół samochodowych w finałach ogólnopolskich.

Drużynę ZSM w Krośnie tworzyli :

1. Koszela Konrad kl. 2b
2. Pachana Mateusz kl. 2b
3. Wrona Michał kl. 2b
4. Huta Marek kl. 2b
5. Frodyma Łukasz kl. 2c
6. Śmietana Szymon kl. 2c
7. Oleszek Szymon kl. 2h
8. Kasperkowicz Bartłomiej kl. 2i
9. Czopor Tomasz kl. 3b
10. Dziura Jan kl. 3b
11. Gacek Michał kl. 3b
12. Jodłoski Tomasz kl. 3b
13. Konieczny Dawid kl. 3b
14. Krępulec Kacper kl. 3b
15. Jucha Michał kl. 3c
16. Murdzek Piotr kl. 3c
17. Świder Jan kl. 3c
18. Zajdel Michał kl. 3c
19. Kędzior Mateusz kl. 3b BS I st.
20. Święcański Jakub kl. 3b BS I st.

Opiekunem drużyny „Mechanika” był: Piotr Boś
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w następnym roku.

OWTS 2021 kol

DYPLOM 5m     OTWS dyplom krepulec 2021

OTWS dyplom Boś

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch