Plan lekcji

Na skróty

Mechanik w Europie

034Sytuacja pandemiczna na świecie nie zniechęciła Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie do realizacji dodatkowych działań, które zgodnie z Europejskim Planem Rozwoju Szkoły mają za zadanie podnieść kompetencje i umiejętności uczniów naszej szkoły.
Dlatego też w połowie kwietnia obecnego roku rozpoczęliśmy realizację projektu w ramach programu Erasmus+ pn. „Mechanik w Europie - program rozwoju kompetencji personalnych i zawodowych uczniów ZSM w Krośnie". Pierwsze mobilności zagraniczne zostały zaplanowane jako miesięczne praktyki zawodowe, a wzięło w nich udział 31 uczennic i uczniów klas trzecich technikum, wszystkich branż Zespołu Szkół Mechanicznych.
Projekty Erasmus+, które „Mechanik” realizuje od ponad 6 lat, są w całości finansowane przez Unię Europejską. Uczniowie mają zagwarantowane zakwaterowanie, wyżywienie, program kulturowo-rozrywkowy oraz kieszonkowe, jak również w obecnej sytuacji testy COVID.
Wyjazd w ramach projektu jest wielką okazją do zwiedzenia ciekawych oraz atrakcyjnych miejsc Europy, nabycie dodatkowych kompetencji zawodowych oraz językowych, poznanie nowych ludzi, obserwacja ich pracy i życia w innej kulturze.

 

 

I Mobilność Austria – 12 kwiecień – 7 maj 2021

 

043

Mobilność rozpoczęło i zakończyło 11 uczniów w zawodach technik pojazdów samochodowych i technik mechanik. Praktyki odbywały się w renomowanych salonach samochodowych oraz zakładach obróbkowych w okolicach Klagenfurtu. W dni wolne od pracy grupa uczniów zwiedzała Karyntię, w sercu której leży Klagenfurt - najcieplejszy region Austrii - również jeden z najbardziej urozmaiconych. Jego największą atrakcją oprócz monumentalnych szczytów Alp są piękne jeziora i liczne zabytki architektury.

 

II mobilność Hiszpania : 10 maj – 4 czerwiec 2021

025

 

Mobilność w Hiszpanii odbywa 7 uczniów w zawodzie technik mechatronik, a praktyki realizowane są w warsztatach mechatroniki samochodowej. Po pracy zajęcia hiszpańskiego, program integracyjny, wycieczki na plażę, zwiedzanie zakątków Walencji, spacer w ogrodach Turii. W ramach programu kulturowego młodzież miała okazję zobaczyć BIOPARK, czyli ogród zoologiczny odtwarzający naturalne ekosystemy w Afryce. Zaplanowana jest również wycieczka do jednego z większych w Europie Oceanarium.

 

III mobilność Portugalia : 10 maj – 4 czerwiec 2021

 

030

W Portugalii swoje miesięczne praktyki zawodowe odbywa 13 uczennic i uczniów z kierunków technik mechanik lotniczy, technik mechatronik, technik pojazdów samochodowych. Miejsce odbywania praktyk to warsztaty samochodowe, firmy mechatroniczne oraz firma lotnicza SEVENAIR oferująca pełen zakres usług lotniczych od transportu lotniczego poprzez mechanikę samolotów do skoków spadochronowych. Po pracy oraz w wolne dni uczniowie mają okazję zwiedzić urokliwe zakamarki Lizbony oraz najpiękniejsze plaże w Portugalii. W programie kulturowym zaplanowano również zwiedzanie historycznego miasteczka Sintra z pałacem Pena oraz przylądek Cabo da Roca nazwany przez Rzymian jako Wielki Przylądek.
Już wkrótce kolejna rekrutacja na dwutygodniowe staże wakacyjne. Termin realizacji to lipiec 2021. Miejsca odbywania praktyk to Austria, Hiszpania, Portugalia, Włochy oraz Irlandia.
Erasmus+ …. zmienia życie …..otwiera umysły….
SERDECZNIE ZAPRASZAMY :)

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch