Plan lekcji

Na skróty

XXIII Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski

019Rozpoczęliśmy wakacje!!!! W „Mechaniku” jednak wcale nie jest to czas wolny od szkoły; wielu uczniów i nauczycieli bierze udział w kursach, szkoleniach, stażach zawodowych oraz wyjazdach w ramach programu Erasmus+. Uczestniczymy także w wielu imprezach i zawodach a jeżeli do tego odbywają się one tuż „za ścianą” na krośnieńskim lotnisku wówczas meldujemy się na nich niejako z obowiązku.
Zawody motoparalotniowe podobne są w pewnym stopniu do zawodów balonowych, w których organizacji i przeprowadzeniu uczniowie „Mechanika” uczestniczą od wielu lat. Poprzedzone briefingiem loty odbywają się wczesnym rankiem i późnym wieczorem, część konkurencji (często o wdzięcznych nazwach jak „kocie skoki” czy „trzy nogi”) bazuje na umiejętności nawigowania oraz przewidywania kierunków i siły wiatru jak również odpowiedniego zaplanowania przebiegu trasy lotu. Ciekawostką są konkurencje „ekonomiczne”, które polegają na jak najbardziej efektywnym lataniu motoparalotnią. Przed startem silniki i zbiorniki paliwa opróżniane zostają do ostatniej kropli benzyny, następnie zawodnicy tankują dokładnie zważoną ilość paliwa – 1kg na osobę.

Zasada jest prosta – wygrywa ten, kto najdłużej pozostanie w powietrzu pokonując najdłuższy dystans. Decyduje waga sprzętu i zawodnika, stan silnika oraz umiejętność maksymalnie efektywnego zarządzania prędkością lotu.
Zawody w Krośnie stały na bardzo wysokim poziomie sportowym. Wzięli w nich udział zawodnicy kadry narodowej w tym dotychczasowi mistrzowie kraju w tej dyscyplinie sportu a podczas tygodnia zmagań musieli zmierzyć się nie tylko ze sobą lecz również kapryśną pogodą. Kilka lotów zostało odwołanych a jeden przerwany został przez nagłą burzę i gwałtowne opady deszczu czego skutkiem było przymusowe lądowanie w „terenie przygodnym”. Niektóre z lotów odbywały się w czasie dokuczliwych upałów.
W klasie PL1 (wózki pojedyncze) wygrał Wojciech Panas, w klasie PF1 (start z nóg) najlepszym okazał się Jacek Semkło a w klasie wózków dwuosobowych triumfował duet Krzysztof Romicki z Wojciechem Strzyżakowskim. Gratulujemy i zapraszamy ponownie do Krosna, tymczasem odliczamy już dni do września, a dokładnie do rozpoczęcia kolejnej edycji Górskich Zawodów.
Foto i tekst: Michał Romanowski.
Balonowych... i oczywiście nowego roku szkolnego.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch