Plan lekcji

Na skróty

Rok mobilności zagranicznych w "Mechaniku"

189646200 818745832088631 280515500598558594 nRok 2021 pomimo trudnej sytuacji pandemicznej okazał się rekordowy dla Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie pod względem zrealizowanych mobilności zagranicznych w ramach programu Erasmus+. Realizowaliśmy równolegle dwa projekty mobilnościowe w ramach których uczniowie zdobywali doświadczenia zawodowe podczas miesięcznych praktyk zawodowych oraz wakacyjnych staży, które odbywały się poza granicami naszego kraju.

Pierwszy projekt pn. „Europejski staż zawodowy szansą dostosowania umiejętności uczniów ZSP nr 3 w Krośnie do wymagań rynku pracy” rozpoczął się w 2019r., a tegoroczne wakacje pozwoliły zrealizować z powodzeniem wszystkie zaplanowane mobilności. Realizacja drugiego projektu pn.„Mechanik w Europie – program rozwoju kompetencji personalnych i zawodowych uczniów ZSM w Krośnie" rozpoczęła się w 2020r., projekt nadal trwa do realizacji została ostatnia mobilności zaplanowana na październik tego roku. Głównym celem wyjazdów na miesięczne praktyki czy też dwutygodniowe staże wakacyjne jest zdobycie doświadczenia zawodowego, nabycie nowych umiejętności praktycznych, podniesienie umiejętności komunikacji w języku obcym wymuszonej koniecznością porozumiewania się w obcojęzycznym środowisku pracy. Każdy zorganizowany przez nas wyjazd jest całkowicie finansowany z funduszy programu Erasmus+. Uczniowie mają opłacone zakwaterowanie, wyżywienie, dodatkowe ubezpieczenie dojazd na miejsce odbycia mobilności oraz kieszonkowe na własne potrzeby. Wyjazdy w ramach programu Erasmus+ to również bogaty program kulturowy, zorganizowany przez partnerów projektu:

 

Austria (Klagenfurt) – zwiedzanie Klagenfurtu, wycieczki rowerowe nad jezioro Wörthersee oraz kąpiele w jeziorze, wycieczka do Pyramidenkogel
Portugalia (Lizbona) – zwiedzanie Lizbony, przylądka Cabo da Roca, Sintry oraz pięknych plaż Portugalii
Hiszpania (Walencja) – zwiedzanie Walencji, oceanarium, aquaparku, oraz pięknych plaż w okolicach Walencji
Hiszpania (Granada) – zwiedzanie Granady i jej historycznych dzielnic, wycieczka do Alhambry, spacer szlakami turystycznymi gór Sierra Nevada, oraz piękne miasteczko i plaża w Salobreña
Hiszpania (Malaga) – zwiedzanie Malagi, jaskinii w Nerja oraz klimatyczne miasteczko Nerja z Balkonem Europy, oraz spływ kajakami w Maro.

Oto krótkie podsumowanie zagranicznych mobilności zrealizowanych przez Zespół Szkół Mechanicznych w roku 2021:

• kwiecień 2021 - Austria - Klagenfurt - 11 uczniów
• maj 2021 - Portugalia - Lizbona - 13 uczniów
• maj 2021 - Hiszpania - Walencja - 7 uczniów
• lipiec 2021 - Austria - Klagenfurt - 11 uczniów
• lipiec 2021 - Hiszpania - Granada - 9 uczniów
• lipiec 2021 - Portugalia - Lizbona - 8 uczniów
• lipiec 2021 - Hiszpania - Malaga - 11 uczniów
• lipiec 2021 - Portugalia - Lizbona - 9 uczniów

Podsumowując: 79 odbytych mobilności uczniów wraz z 7 opiekunami, wiele godzin doświadczeń zdobywanych w firmach branżowych, wiele godzin poświęconych na zwiedzanie pięknych miejsc w Europie, perełek światowego dziedzictwa zabytków, wiele godzin rozmów, poznawania inności kulturowych oraz wspaniałych ludzi.
Brawo Uczniowie!!!
Brawo "Mechanik"!!!

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch