Plan lekcji

Na skróty

Kadra „Mechanika” na szkoleniach zagranicznych

045Po wielu zrealizowanych mobilnościach zagranicznych dla uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie, przyszedł czas na nauczycieli. Tak więc wakacje to czas intensywnych szkoleń również dla kadry pedagogicznej zorganizowanych w ramach programu Erasmus+.
Pierwsza grupa 10 nauczycieli przedmiotów zawodowych w lipcu wzięła udział w tygodniowym szkoleniu zawodowym w Barcelonie w ramach projektu pn. „Mechanik w Europie – program rozwoju kompetencji personalnych i zawodowych uczniów ZSM w Krośnie". Podczas wyjazdu nauczyciele pod okiem mentora z firm branżowych wykonywali praktyczne czynności zawodowe w zakładach pracy. Nie zabrakło również dodatkowych wycieczek zawodowych, a na szczególną uwagę zasługuje wizyta w BSC (Barcelona Supercomputing Centre) w którym znajduje się super komputer MareNostrum o mocy obliczeniowej wynoszącej 13,7 petaflopsów. MareNostrum zajmuje 120m2, pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Linux i może przechowywać 14 petabajtów danych (14 mln gigabajtów). Jest to najmocniejszy komputer w Hiszpanii, a w Europie zajmuje 7 miejsce. Po pracy obowiązkowe zwiedzanie Barcelony oraz odpoczynek na plaży. W programie wizyta w świątyni Sagrada Familia niedokończonej do dnia dzisiejszego, zaprojektowanej przez Gaudiego, oraz ku uciesze kibiców piłki nożnej stadion w Barcelonie Camp Nou.

 W sierpniu zorganizowano kolejną mobilność zagraniczną dla nauczycieli, tym razem udaliśmy się na małą wyspę ulokowaną na Morzu Śródziemnym - Maltę. Projekt pn. „Zintegrowane wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w tworzeniu i wdrażaniu elektronicznych zasobów dydaktycznych w systemie kształcenia uczniów ZSM w Krośnie” został sfinansowany z programu Erasmus+ „Edukacja Szkolna” i skierowany do wszystkich nauczycieli zarówno kształcenia ogólnego jak i zawodowego.

W ramach tygodniowego pobytu na Malcie 10 nauczycieli wzięło udział w kursie „Boost Your ICT Skills – Technology for the Classroom”, którego celem było poznanie nowych narzędzi internetowych przydatnych do tworzenia materiałów edukacyjnych. Oprócz szkolenia, instytucja przyjmująca zapewniła uczestnikom projektu bogaty program kulturowy. Na początek Valetta najmniejsza stolica Unii Europejskiej a zarazem najbardziej nasłonecznione miasto w Europie, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolejne niezapomniane wrażenia pozostawiła na nas wizyta w miasteczku Mdina, które naszym zdaniem słusznie zostało uznane jako najpiękniejsze i zarazem najpopularniejsze miejsce na całej Malcie. Spacerując po tym miasteczku można zaznać niesamowitej atmosfery maltańskiego miasta ciszy.
Oczywiście nie zabrakło również popołudniowego odpoczynku na przepięknych plażach Malty. Naszą uwagę najbardziej zwróciła niewielka Blue Lagoon znajdująca się na malutkiej wyspie Comino, ulokowanej pomiędzy Gozo, a Maltą.

 

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch