Plan lekcji

Na skróty

Święto Niepodległości w Mechaniku

11 11 miniNiepodległość i wolność to najwyższe wartości dla każdego narodu. W tym roku dla nas Polaków ma to szczególne znaczenie gdy zauważamy, że część naszego regionu europejskiego nie ma zagwarantowanego bezpieczeństwa na zawsze. Najcenniejsze nasze wartości wywalczone i naznaczone krwią naszych przodków mogą być jeszcze poddawane próbie czasu, a nasza gotowość do obrony wszystkiego co jest święte bo dotyczy naszej ziemi, naszych rodzin i naszego bezpieczeństwa – może być wystawiane na próbę. Właśnie ostatnie dni powodują, że zadajemy sobie pytanie, czy nasze bezpieczeństwo jest trwałe i czy może nadejść czas większego zatroskania. Wszyscy wierzymy w to, że świat zapłacił już wystarczająco wysoką cenę za pokój i że ta wartość jest nieustająco doceniana i pielęgnowana. Obyśmy wszyscy mieli w tym rację i obyśmy zawsze przemawiali jednym głosem jako naród gdy to poczucie spokoju może być trudniejsze do obrony. Gdy o tym rozmyślamy to warto odwołać się do chwil towarzyszących naszym dziadkom i pradziadkom, którzy odbudowywali nasze państwo w 1918 r. Sięgając do tych czasów, widzimy entuzjazm i poświęcenie wszystkich tych, którzy nie wahali się oddać Polsce samych siebie w drodze do wolności i niepodległości.

Temu była właśnie poświęcona akademia z okazji Święta Niepodległości w ZSM w dniu 10 listopada br. Uroczystość ta została zorganizowana w auli, gdzie ze względów epidemicznych zaproszono jedynie przedstawicieli społeczności uczniowskiej. W obecności sztandaru szkoły odśpiewano hymn państwowy, a uczniowie zaprezentowali wspaniałą część artystyczną przywołującą pamięć o listopadzie 1918 r. w Krośnie i regionie krośnieńskim. Być może wielu uczniów usłyszało o losach swoich przodków ze swojej miejscowości i rodziny, którzy ofiarnie walczyli o odbudowanie państwa polskiego po I wojnie światowej. Była to lekcja patriotyzmu odwołująca się do naszej krośnieńskiej ziemi. Może w ten sposób lepiej udaje się zaakcentować wartości narodowe i państwowe sprowadzając je do czasu i regionu gdzie kiedyś żyli patrioci związani z naszą ziemią, którzy pomogli Polsce wybić się na niepodległość.
Dziękujemy naszym uczniom, którzy przygotowali część artystyczną na szkolną uroczystość oraz nauczycielom wspierającym te przygotowania.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch