Plan lekcji

Na skróty

Uczniowie „MECHANIKA” na praktykach w Hiszpanii i Portugalii

031Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie już od 6 lat realizuje projekty w ramach programu Erasmus+, którego celem jest wspieranie między innymi uczniów w podnoszeniu ich kompetencji zawodowych i językowych na międzynarodowym rynku pracy. Obecna nowa perspektywa finansowania programu na lata 2021-2027 poszerza założenia tego programu, który w rezultacie staje się bardziej innowacyjny oraz cyfrowy. Krośnieński „Mechanik” jest szkołą, która w tej nowej perspektywie finansowania uzyskał akredytację, co w konsekwencji daje gwarancję korzystania z funduszy unijnych poprzez organizację wyjazdów na praktyki zawodowe oraz staże wakacyjne dla młodzieży naszej szkoły.
W obecnym roku szkolnym przygotowaliśmy już dwa takie wyjazdy w ramach praktyk zawodowych. Pierwszy wyjazd został zrealizowany w ramach projektu o nazwie "Mechanik w Europie - program rozwoju kompetencji personalnych i zawodowych uczniów ZSM w Krośnie", w którym 7-osobowa grupa uczniów branży motoryzacyjnej odbyła miesięczną praktykę w Barcelonie. Druga 8-osobowa grupa uczniów odbyła również miesięczną praktykę zawodową lecz w Lizbonie.


Należy dodać, że uczniowie z branży lotniczej nabywali umiejętności praktyczne w „AWA Technics”. Firma ta zajmuje się organizacją kursów Pilotażu Samolotowego i Operacji Lotniczych, posiada ekologiczną flotę około 20 samolotów, ulokowaną na lotniskach Cascais oraz Évora. Nasi uczniowie pod okiem instruktorów i mechaników lotniczych diagnozowali i naprawiali usterki statków powietrznych. Uczniowie z branży motoryzacyjnej odbywali praktykę w warsztatach samochodowych Barcelony, oraz okolicach Montijo w Portugalii, natomiast mechatronicy w firmach wytwarzających części maszyn dla różnych dziedzin przemysłu jak „Prenso Metal” w Alcochete czy też Metalomecanica 3 Triangulos w Pinhal Novo.
Wyjazdy na staże i praktyki zawodowe to nie tylko zdobywanie doświadczeń ale również jest to korzystanie z bogatej oferty kulturowej, która pozwala uczniom zwiedzić ciekawe miejsca kraju, w którym się znajdują. Portugalia słynie z pięknych plaż chętnie wybieranych na wakacyjny odpoczynek przez wielu Europejczyków, oraz pięknych klifów, a najsłynniejszy z nich to Cabo Da Roca niedaleko Lizbony mający ponad 140 metrów wysokości w najwyższym miejscu z oszałamiającymi widokami na ocean. Barcelona również słynie z wielu pięknych miejsc, lecz numerem jeden jest zdecydowanie Sagrada Familia, bardzo nietypowa świątynia zaprojektowana przez Gaudiego i do tej pory nie ukończona. Nad Barceloną góruje wzgórze Montjuic, a na spacery warto poświęcić nawet cały dzień, oprócz licznych parków i ogrodów znajduje się tu Stadion Olimpijski, Pałac Narodowy i Zamek Montjuic, który podczas hiszpańskiej wojny domowej służył za więzienie.
Obecnie trwa przygotowywanie do wyjazdu kolejnych dwóch grup uczniów w ramach programu Erasmus+. W drugiej połowie maja br. 8 uczniów wyjeżdża na dwutygodniową praktykę zawodową do Alicante w Hiszpanii, natomiast na początku lipca 11 uczniów rozpocznie trzytygodniowy staż wakacyjny w Sewilli. Całość kosztów organizacji, podróży, zakwaterowania oraz wyżywienia jest opłacane z funduszy unijnych, dodatkowo uczniowie otrzymują kieszonkowe na własne potrzeby.

 

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch