Plan lekcji

Na skróty

Uczniowie Mechanika z wizytą w Krakowie

001Niezwykle inspirująco i ciekawie spędzili czas w Krakowie uczniowie klasy 3 kl Technikum odwiedzając firmę ASTOR Robotics Center i Muzeum Lotnictwa Polskiego. ARC to firma specjalizująca się w rozwiązaniach zrobotyzowanych. Roboty przemysłowe- bo takie mogliśmy obejrzeć są dziełem dwóch marek : Kawasaki i Epson SCARA. Roboty te mają szerokie spektrum zastosowań produkcyjnych : od spawania, przez obsługę maszyn po produkcję pieczywa i paletyzację. Jednym z procesów, które mogliśmy podejrzeć był pick&place dotyczący przekładania lub pakowania małych elementów, które z przyczyn technologicznych należy pobierać pojedynczo (robot Kawasaki YF03N).
W sytuacjach niebezpiecznych dla zdrowia pracowników (np. wdychania oparów podczas malowania czy klejenia) wykorzystuje się robot, który za pomocą aplikatora nanosi daną substancję na obiekt, który dodatkowo może się poruszać , co więcej ma zdolność precyzyjnej koordynacji z przemieszczającymi innymi elementami stanowiska.
Robot paletyzujący Kawasaki Robotics CP układa gotowe wyroby w określony sposób , tak aby można je było bezpiecznie przetransportować. Robot AGILOX należący do floty robotów transportowych porusza się bez centralnego systemu sterowania, co oznacza, że pojazdy przemieszczają się po zakładzie w sposób autonomiczny.


Dużym wsparciem dla różnorodnych potrzeb firm są coboty czyli roboty współpracujące z człowiekiem. Programuje się je na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu.
Kolejne wytwory ludzkiego umysłu i pasji obejrzeliśmy w Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Samoloty, śmigłowce, szybowce, motoszybowce , silniki-każdy znalazł coś niezwykłego. Maszyny z I i II wojny światowej, te z czasów Układu Warszawskiego czy NATO niezmiernie budziły podziw dla ich twórców. Niektóre śmieszyły nieporadnością, inne zachwycały sylwetką i możliwościami. Czasem okazywało się , że bardziej niezwykłe niż dane techniczne były losy człowieka związanego z danym obiektem.
Przekonaliśmy się podczas tej wycieczki -patrząc na dokonania w dziedzinie robotyki i lotnictwa , że ludzki umysł jest nieograniczony !

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch