Plan lekcji

Na skróty

W Mechaniku odbył się X Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki - aktualizacja

03730 maja 2022 r. w Zespole Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie odbył się X Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki. Festiwal był adresowany do młodzieży szkół podstawowych Miasta Krosna, Powiatu Krośnieńskiego i sąsiednich powiatów. Podczas Festiwalu zaprezentowano szereg atrakcji dla odwiedzających, a dla młodzieży szkolnej był okazją do udziału w licznych eksperymentach naukowych i laboratoryjnych. W tym roku zaprezentowano nową formułę Festiwalu gdzie obok ZSM, a w tym laboratoriów RCEZiNT były prezentacje, zajęcia laboratoryjne, ćwiczenia i pokazy partnerów oraz uczestników Festiwalu:

 

 

  • Centrum Nauki Kopernik z Warszawy,
  • Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych w Warszawie,
  • Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza z Rzeszowa,
  • LOTAMS z Warszawy,
  • 35 Batalion Lekkiej Piechoty Rzeszów – Sanok,
  • Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie,
  • WORD w Krośnie,
  • Mobilne Planetarium – Krosno,
  • Politechnika Rzeszowska,
  • Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie


W dniu 30 maja br. Festiwal rozpoczął się o godz. 9.00 gdzie dyrektor Bogdan Adamski przywitał zaproszonych gości, młodzież szkolną, nauczycieli, rodziców, przedstawicieli firm i uczestników Festiwalu, którzy przygotowali swoje ekspozycje i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał Pan Stanisław Fundakowski – Podkarpacki Wicekurator Oświaty oraz Pan Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna. Następnie goście oraz dzieci i młodzież szkolna rozpoczęli zwiedzanie ekspozycji i odwiedzanie laboratoriów gdzie były przewidziane ćwiczenia i zabawy „aby nauka nie była nudna”. Dużą popularnością cieszyły się pokazy z dziedziny robotyki, automatyki, chemii, fizyki, nauk przyrodniczych, lotnictwa, motoryzacji przygotowane przez uczniów i nauczycieli Mechanika oraz partnerów wcześniej wymienionych.
Dodatkowymi wydarzeniami Festiwalu były ciekawe wystawy i zajęcia uczelni wyższych technicznych oraz instytucji badawczych, naukowych i rozwojowych. Poprzez realizowanie idei Festiwalu, pragnęliśmy nieustannie ożywiać naukę, dzięki której można poznawać świat poprzez zabawę, eksperymenty i udowadniać, że nauka nie musi być nudna i że nie musi być poprzedzona stresem dla poznawania otoczenia i zjawisk towarzyszących nam na co dzień. Ponadto chcieliśmy dzieciom i młodzieży szkolnej pokazać zawody nowoczesnych technologii, wskazywać kwalifikacje i kompetencje, które najlepiej przygotowują do życia bez zmartwień o własną przyszłą karierę zawodową. Zaprezentowaliśmy również świat wymagań ale też wskazywaliśmy instrumenty, które pozwolą młodemu pokoleniu ten świat kształtować.
Mamy nadzieje, że Festiwal spełnił swoje cele, sprostał też oczekiwaniom po 2 latach pandemii i już dzisiaj zapraszamy na XI jego edycję wiosną 2023 r.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z Festiwalu.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch