Plan lekcji

Na skróty

„Mechanik w Europie – nauczyciele”

013Końcówka wakacji to czas podsumowań i intensywnego przygotowania do nadchodzącego roku szkolnego 2022/2023. Dotyczy to także programu Erasmus+, który realizowany jest w Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie od 2016 roku i w którym uczestniczą uczniowie oraz kadra dydaktyczna naszej szkoły. Dla uczniów organizujemy zagraniczne praktyki i staże zawodowe, a nauczyciele biorą udział w szkoleniach i obserwacji pracy w zagranicznych firmach branżowych związanych z zawodami nauczanymi w „Mechaniku”.
W mijającym roku szkolnym poszerzyliśmy listę naszych partnerów o firmę EuroMind z Sewilli, którą odwiedziliśmy w ramach wizyty przygotowawczej. Możliwość zobaczenia firm z którymi współpracuje nasz partner oraz warunków zakwaterowania i wyżywienia jakie instytucja oferuje uczniom zaowocowały podjęciem współpracy i zorganizowaniem 3 tygodniowego wakacyjnego wyjazdu dla naszych uczniów do stolicy Andaluzji (ze względu na obszerny zakres działania, wyjazdy naszych uczniów opisaliśmy w osobnym artykule).

Dla nauczycieli zorganizowaliśmy dwa działania, które pozwoliły im wzbogacić swój warsztat pracy o nowe umiejętności. W ramach pierwszego projektu pn. „Zintegrowane wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w tworzeniu i wdrażaniu elektronicznych zasobów dydaktycznych w systemie kształcenia uczniów ZSM w Krośnie", dwoje nauczycieli naszej szkoły odbyło kurs pn. ,,Boost Your ICT Skills – Technology for the Classroom’’ w organizacji która ma swoją siedzibę w pięknym, urokliwym maltańskim miasteczku Sant Julian’s. Drugi projekt, realizowany w ramach akredytacji programu Erasmus+ przyznanej dla Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie na lata 2021-27, identyfikowany jest pod numerem 2021-1-PL01-KA121-VET-000018624. Jego realizacja umożliwiła 5 nauczycielom przedmiotów zawodowych tygodniową obserwację pracy specjalistów z firm branżowych w Maladze (Hiszpania).
Każdy organizowany wyjazd zagraniczny to również zwiedzanie miejsc atrakcyjnych pod względem turystycznym, które znajdują się w okolicy. W Maladze nauczyciele mieli okazję zwiedzić miasteczko Ronda ulokowane po obu stronach wąwozu Tajo del Ronda, Caminito del Rey – tzw. ścieżkę króla zbudowaną między wodospadami Gaitanejo i El Chorro, aby ułatwić transport materiałów i przejście konserwatorów pobliskiej elektrowni wodnej oraz Gibraltar wraz z Europa Point – najbardziej wysuniętym na południe punktem Gibraltaru, gdzie znajduje się pomnik generała Władysława Sikorskiego. Z kolei na Malcie nauczyciele mieli okazję zwiedzić piękną stolicę Valettę - najmniejszą stolicę Unii Europejskiej. Kolejne najpiękniejsze i zarazem najpopularniejsze miejsce na całej Malcie – to Mdina, spacerując po tym miasteczku można zaznać niesamowitej atmosfery maltańskiego miasta ciszy. I oczywiście obowiązkowy punkt programu to niewielka Blue Lagoon znajdująca się na malutkiej wyspie Comino, ulokowanej pomiędzy Gozo, a Maltą.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch