Plan lekcji

Na skróty

Święto Niepodległości w Mechaniku

00110 listopada br. we czwartek przed południem w auli A-10 odbyła się uroczystość upamiętniająca 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości tej wzięli udział uczniowie klas pierwszych Technikum i Branżowej Szkoły I st. Warto również nadmienić, że część artystyczną przygotowali nauczyciele historii i WOS-u wraz z uczniami klas pierwszych technikum.
Uroczystość rozpoczęła się od przywitania uczestników wydarzenia przez dyrektora szkoły- Bogdana Adamskiego, a po krótkim przywitaniu został wprowadzony sztandar ZSM oraz odegrany i odśpiewany hymn narodowy. Następnie głos zabrali uczniowie, którzy zaprezentowali okoliczności utraty niepodległości przez Polskę w XVIII w. Przypomnieli wybitnych patriotów z tamtych czasów ale również i tych, którzy nie przeciwstawili się zaborcom, zmierzającym w latach 1772 – 1795 doprowadzić do utraty państwowości przez Polaków. W bardzo ciekawej prezentacji, wypowiedziach bohaterów tamtych czasów, cytatach z literatury oraz przy asyście pieśni legionowych uczniowie pokazali również te fragmenty z naszej przeszłości w XIX w., gdzie nasi przodkowie udowadniali Europie i światu, że Polska nie umarła, póki naród polski żyje. Dopiero czas pierwszej wojny światowej stworzył warunki międzynarodowe, aby Polacy mogli ponownie wybić się na niepodległość w 1918 r.

Czas listopada tamtego roku szczególnie przywracał szanse na odbudowanie nowej państwowości i granic II Rzeczpospolitej, co trwało jeszcze do 1922 r. Całość uroczystości zakończyła się odprowadzeniem sztandaru oraz podziękowaniami, które dyrektor szkoły przekazał uczniom jak i ich nauczycielom. Kończąc uroczystość szkolną, dyrektor B. Adamski zaprosił uczniów i nauczycieli na miejskie obchody 11 listopada br. (piątek), a szczególnie na Mszę Św. w Bazylice Kolegiackiej w Krośnie gdzie szkołę będzie reprezentować poczet sztandarowy.
Fotorelacja poniżej.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch