Plan lekcji

Na skróty

Pasje i uczucia chronią nas od zepsucia.

015W miniony poniedziałek, tj. 21 listopada br. w szkole widać było spore poruszenie. I niby nic w tym nadzwyczajnego, ale jednak to nie był to tylko gwar jaki można tam spotkać na co dzień. Wszystko za sprawą pani pedagog Joanny Baran oraz jej koleżanki po fachu Marioli Rytel, które w naszej szkole przeprowadziły konferencję pt. „Pasje i uczucia chronią nas od zepsucia. Profilaktyka przestępczości dzieci i młodzieży”. Spotkanie odbyło się na kanwie poradnika napisanego przez panie i miało na celu zwrócenie uwagi na trudności z jakimi dzisiaj boryka się młodzież, a dodatkowo podniesiono aspekt związany z aktywnością fizyczna i jej wpływem na funkcjonowanie młodych ludzi, który zebranym przedstawił psycholog Dominik Bialic.
Szkolna aula szybko wypełniła się po brzegi zarówno na panelu dla dzieci i młodzieży, jak i na tym dla rodziców i wychowawców. Uczniowie wysłuchali prelekcji dotyczących wzmacniania zaangażowania, budowania relacji, szukania sensu i dążenia do celu w życiu, jak uprawianie sportu może pomóc nam w nawiązywaniu zdrowych relacji rówieśniczych, budowaniu pewności siebie oraz zadbaniu o silną psychikę oraz, że każda wielka podróż zaczyna się od pierwszego kroku…”, czyli kilka słów o tym, że bez względu na bagaż doświadczeń można wygrać swoje życie. Natomiast nauczyciele i wychowawcy mieli możliwość zapoznania się z profilaktyką zjawiska niedostosowania społecznego dzieci i młodzieży– diagnozą przyczyn, działaniami inkluzyjnymi, budowaniem relacji wspierającej, stawianiem granic; „buntem nastolatka” – czyli jak budować autorytet w obliczu niepokojących i niepożądanych zachowań dzieci i młodzieży oraz jak sport dzieci i młodzieży może być pozytywnym bodźcem wychowawczym - o psychologicznych aspektach uprawiania sportu.

Jak ważna tematyka została poruszona podkreśla fakt, że na konferencji pojawili się nie tylko przedstawiciele szkół z Krosna i powiatu, ale także Zastępca Prezydenta Miasta Krosna p. Bronisław Baran, Przewodniczący Rady Miasta Krosna p. Zbigniew Kubit, wiceprezes Fundacji Alegoria pani Marta Łazarczyk, przedstawiciele Urzędu Miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Krośnie, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz dyrektor ZSM p. Bogdan Adamski.
Trwającą od 8:30 do 15:30 konferencję pozwolił przetrwać pyszny poczęstunek przygotowany przez Fundację Lanka.
Mamy nadzieję, że to spotkanie nie będzie jednorazowe, a zapoczątkuje ono cykliczne wydarzenia poruszające tematykę związaną z doskonaleniem warsztatu pracy nauczycieli i wychowawców, budowaniem poczucia wartości u dzieci i młodzieży oraz sieciowaniem pomocy i wspierania rodziców w przezwyciężaniu trudności wychowawczych.

 

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch