Plan lekcji

Na skróty

3 Maja Święto Narodowe

0000Zbliża się ważne święto narodowe Polski. Chcemy za pośrednictwem naszej strony internetowej przybliżyć to wydarzenie wszystkim uczniom Mechanika. Pytanie, dlaczego ono jest ważne…
Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki, 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 maja. Była to jedna z pierwszych ustaw regulujących organizację władz państwowych. Celem przyświecającym jej twórcom było ratowanie kraju, pokrzywdzonego przez I rozbiór, poprzez wprowadzenie reform zmierzających ku naprawie Rzeczypospolitej.
Historia uroczystych obchodów tego dnia ma tradycję sięgającą roku 1792. Dzień uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku, został uznany za święto narodowe 5 maja 1791 roku. Już pierwsza rocznica, obchodzona była w Warszawie bardzo wystawnie. Przez niemal cały wiek XIX obchodzenie rocznicy Konstytucji było zakazane przez wszystkich zaborców. 29 Kwietnia 1919 r., Sejm Ustawodawczy ponownie uznał rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja za święto narodowe. Pamiętano o nim również pod okupacją niemiecką, kiedy pod osłoną nocy składano kwiaty w miejscach pamięci i wywieszano flagi narodowe. Obchody organizowano także na emigracji. W 150 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1941 r. przemówienia radiowe wygłosili premierzy Władysław Sikorski i Winston Churchill. Po wojnie nowe władze dążyły do marginalizowania Święta (promując Święto Pracy 1 maja), wkrótce zostało ono oficjalnie zniesione. Niepokój władzy budziły motywy patriotyczne jakie niosło ono za sobą. Ostatecznie zostało zniesione w roku 1951.
6 Kwietnia 1990 r. Sejm, na wniosek Senatu przywrócił święto narodowe 3 maja. Postanowienia i okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja były różnie oceniane przez historyków. Niezależnie od tego przetrwało ono w pamięci zbiorowej Polaków, będąc silnym spoiwem w momentach trudnych- kryzysowych. Kolejne rocznice jej uchwalenia, były okazją do zamanifestowania wolności narodu. Pomimo że dokument ten został podpisany 232 lat temu, nadal cechuje go uniwersalny przekaz – nieustająca potrzeba rozwoju każdego państwa i społeczeństwa.

W naszym mieście Krośnie główne uroczystości upamiętniające święto Konstytucji obchodzone będzie 3 maja (środa) w Bazylice Mniejszej Kościoła Farnego o godz. 9.00, na którą to uroczystość zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli. Będzie tam obecny poczet sztandarowy i sztandar Zespołu Szkół Mechanicznych.

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY
  GO PGNiG Technologie poziom RGB   43   lotams   logo1
 
              Eba logo

 DANE KONTAKTOWE                          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
       PANS   logo A M           
     pwsz ch