Plan lekcji

Na skróty

Mechanik podbił Śląsk i wywalczył pierwsze miejsce w Polsce

0002Zespół Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie zajął wśród 37 szkół z Polski PIERWSZE miejsce. Ale po kolei. Aby dojść do finału należało najpierw rozprawić się z testem wielokrotnego wyboru przygotowanym przez firmę Motofocus. Test zawierał 1300 pytań, na które trzeba było poprawnie odpowiedzieć. Do rywalizacji przystąpiło Ponad 2000 uczniów reprezentujących najlepsze szkoły zawodowe w Polsce. Zmagania wyłaniające najlepszą „dziewiątkę” spowodowały, że wśród nich aż 5 zakwalifikowało się z krośnieńskiego Mechanika. Test zawierający jednorazowo 50 pytań, nasi dzielni chłopcy „rozszarpywali” w 4-5 minut. Niestety do części finałowej trzeba było wyłonić tylko 2 reprezentantów szkoły. Po wielu dyskusjach i rozważeniu wielu aspektów drużynę w finale ogólnopolskim reprezentowali Mateusz Pachana z klasy 4bTechnikum i Adrian Jureczko z klasy 2bTechnikum mimo, iż największą liczbę punktów w teście bo tzw. „full” czyli 300 pkt. zdobył Sebastian Głód z klasy 3a Branżowej Szkoły 1 Stopnia (czego mu ogromnie gratulujemy).


Finał tego konkursu został przeprowadzony w dniach 8 – 9 maja br. na Śląsku w Powiatowym Zespole Szkół w Pszczynie. Pieczę merytoryczną nad tym konkursem przejęli pracodawcy z branży motoryzacyjnej nie tylko ze Śląska ale i z całego kraju. Nikt nie wie lepiej jakie najlepsze kompetencje, wiedzę i umiejętności powinien posiadać absolwent szkoły średniej, którego chcieliby zatrudnić najwięksi potentaci firm z branży motoryzacyjnej. Dlatego ten konkurs miał tak duże i ważne znaczenie. To właśnie pracodawcy tej branży przygotowywali pytania i zakres rzeczowy obowiązujący podczas tego konkursu. Zatem dotyczyły one m.in.:
TEXA - zadanie polegało na poprawnym zdiagnozowaniu usterki zasymulowanej w pojeździe Ford Transit Connect, wyposażonym w silnik Diesla spełniający normy Euro6, więc wyposażony w AdBlue i DPF. Samochód zgłaszał , że po przejechaniu 2000km nie da się uruchomić. Za pomocą diagnoskopu firmy TEXA należało rozwiązać problem. Podejrzenia padły na ilość środka AdBlue. Niestety tam było wszystko w porządku. Dopiero sprawdzenie parametrów rzeczywistych wyjaśniło, że uszkodzony przepływomierz powietrza, a właściwie czujnik temperatury znajdujący się w nim wpływa na zaburzenie całego procesu spalania zaburzając skład mieszanki paliwowo-powietrznej, co spowoduje większe zużycie środka AdBlue.

Normfest - przedstawiciele tej firmy, przygotowali zadanie wewnątrz swojego samochodu - demo, Ponieważ firma zajmuje się produkcją różnorodnych środków chemicznych wykorzystywanych w motoryzacji oraz narzędzi specjalistycznych zadanie polegało na ich doborze do odpowiednich sytuacji wymyślanych przez pracowników .

Hogert – słynący z produkcji narzędzi warsztatowych również postawił na ich odpowiedni dobór ale wykorzystał bardzo nietypowe narzędzia oraz domagał się określania ich nazw katalogowych w języku polskim ale i angielskim.

Schaeffler – przygotował montaż tarczy sprzęgła i docisku z koła dwumasowego za pomocą specjalnego przyrządu służącego do wstępnego naprężenia i poprawnego wycentrowania.

SNR - przygotował silnik 2,5 TDI w układzie V6. Przedstawiciel zadawał podchwytliwe pytania co do układu rozrządu, samochodu hybrydowego oraz ogólnej teorii pracy silnika spalinowego.

Varta - zadanie składało się z dwióch części, w pierwszej należało dopasować akumulator do pojazdu wg zadanych parametrów, a w drugiej należało omówić wylosowany jeden z różnych rodzajów alternatorów narażając się przy tym na podchwytliwe pytania egzaminującego. W tle pojawiał się tzw. alternator odwracalny który może pełnić funkcję rozrusznika po zastosowaniu odpowiedniego falownika.

KYB – przedstawiciele tej firmy przygotowali kolumnę McPhersona, którą należało zdemontować z zachowaniem zasad BHP i zastosowaniu specjalnych przyrządów, oraz poprawne ją złożyć, usuwając wcześniejsze wady montażowe, z uwzględnieniem dołączonej dokumentacji technicznej.

Delphi - ta konkurencja była przygotowana na symulatorze samochodu w programie komputerowym. W którym do dyspozycji każdy uczestnik miał pełen zakres przyrządów pomiarowych. Zasymulowana usterka dotyczyła niepoprawnej pracy silnika związanej z nierealnym wskazywaniem temperatury silnika. Do diagnozy należało użyć testera diagnostycznego, multimetru i boksu pomiarowego by ułatwić sobie diagnozę stanu wiązki elektrycznej sterownika silnika.

HEPU – słynąca z produkcji m in. termostatów i rozrządów oczywiście swoje pytania oparła właśnie na tych elementach.
Po podliczeniu wszystkich punktów okazało się, reprezentanci Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie zajęli PIERWSZE miejsce.
Opiekunem uczniów był Piotr Boś. Serdeczne GRATULACJE dla uczniów i opiekuna oraz podziękowania dla organizatorów całego tego wydarzenia.
Bliższe informacje:
https://motofocus.pl/informacje/112276/ii-edycja-ogolnopolskiego-konkursu-auto-fachman-dobiegla-konca-znamy-juz-najlepszych-mlodocianych-mechanikow-w-kraju 
https://www.pszczyna.tv/78861-wideo-odkryli-talent-najlepszego-mlodego-mechanika-w-polsce-pszczyna 

PARTNERZY
  GO PGNiG Technologie poziom RGB   43   lotams   logo1
 
              Eba logo

 DANE KONTAKTOWE                          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
       PANS   logo A M           
     pwsz ch