Plan lekcji

Na skróty

Mechanik na XXIV Górskich Zawodach Balonowych

011…a wszystko zaczęło się od kaczki, owcy i koguta. Nie wiadomo, jakimi kryteriami kierowali się bracia Montgoflier dobierając załogantów do prezentacji parze królewskiej swojego wynalazku, a którym to wynalazkiem był balon na ogrzane powietrze. Najprawdopodobniej z pierwszej, lepszej zagrody wzięli to, co było pod ręką i tak obrazek tej właśnie trójki umieszczonej w wiklinowym koszu do dziś jest symbolem narodzin baloniarstwa. Nie wiadomo także jaki los spotkał kaczkę i koguta po udanym locie, który zachwycił Ludwika XVI i jego małżonkę. Wiadomo jednak, iż wspomniana, bohaterska owca swoich dni dożywała pełniąc rolę maskotki Marii Antoniny w ogrodach Wersalu opływając w luksusy, o jakich 99% mieszkańców osiemnastowiecznej, przedrewolucyjnej Francji mogło tylko pomarzyć. Pytanie, czy owa owieczka dotrwała do czasu, w którym para królewska poddana została działaniu kolejnej, francuskiej innowacji technicznej tamtego okresu - gilotynie - pozostaje po dziś dzień bez odpowiedzi.

Balony szybko zdobyły Europę, powszechnie stosowano je chociażby w wojsku i do dziś pozostają ważnym narzędziem badawczym wielu dziedzin nauki. Dzisiejsze balony już jednak tylko na pozór przypominają te, budowane przez pionierów baloniarstwa. Miejsce kaczek i innych zwierzaków zajęli piloci uzbrojeni w laptopy, gps-y czy loggery lecz zarówno tak, jak ponad 240 lat temu, tak i dzisiaj zachwycają i przykuwają one uwagę przechodniów, spacerowiczów i niestety także kierowców, co w tym roku odczuliśmy nad wyraz dotkliwie.

Balony od lat królują na majowym niebie nad Krosnem, a jeżeli w Krośnie coś lata to ZSM -Mechanik musi być w to zamieszany, a nasi uczniowie są zawsze w centrum lotniczych wydarzeń. Nie inaczej było i tym razem. Tegoroczne Górskie Zawody Balonowe miały rangę mistrzostw Polski, stąd na starcie zameldowali się najlepsi baloniarze z kraju jak i wielu zawodników z zagranicy. Chłopaki z „Mechanika” pozostawali co prawda w cieniu walczących o tytuł najlepszego, balonowego pilota w Polsce, jednak nakład ich pracy i poświęcenia wcale nie był mniejszy od tych, którzy po czterech dniach zmagań zbierali laury i gratulacje. Jako pierwsi meldowaliśmy się na hali krośnieńskiego MOSiRu - miejscu briefingów i odpraw przed startami do konkurencji - pierwsi napełnialiśmy kubki kawą, pierwsi wyjeżdżaliśmy w teren a jako ostatni wracaliśmy po zakończonych lotach. Nasi uczniowie jak zawsze pracowali w zespołach pomiarowych, byli członkami wielu ekip, kierowcami, a Paweł Dereniowski z kl.IIIe nagrywał dla pionu prasowego zawodów niesamowite filmy. Wśród naszych chłopaków po raz pierwszy udział w zawodach wzięło kilku uczniów klas pierwszych, którzy - mamy nadzieję - kolejne „majówki” spędzą pracując podczas zawodów balonowych i mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się właśnie w Krośnie. Pracy było sporo, ponieważ pogoda wyjątkowo sprzyjała zawodnikom i udało się rozegrać wszystkie zaplanowane konkurencje, nie odwołano żadnego lotu. Zawody obfitowały w spektakularne starty, majestatyczne przeloty nad Krosnem i jego okolicami oraz miękkie i spokojne lądowania a najlepiej startującym, latającym i lądującym okazał się Arkadiusz Iwański z Aeroklubu Włocławek - gratulujemy!
My lądujemy.. bo w tym tygodniu nadal pisemne egzaminy maturalne, do których w tym roku podchodzi wielu uczniów „Mechanika”, którzy w poprzednich latach z niesamowitym poświęceniem i profesjonalizmem pomagali w przygotowaniu i organizacji Górskich Zawodów Balonowych. Życzymy wszystkim kompletu 100% - wych wyników !
Warto jeszcze dodać, że podczas zawodów wsparciem dla naszych uczniów byli nauczyciele ZSM jak Pan Michał Romanowski – jednocześnie autor fantastycznych zdjęć i Pan Krystian Trybus.
Dziękujemy i gratulujemy.

PARTNERZY
  GO PGNiG Technologie poziom RGB   43   lotams   logo1
 
              Eba logo

 DANE KONTAKTOWE                          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
       PANS   logo A M           
     pwsz ch