Plan lekcji

Na skróty

Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie Samochodową Szkołą Roku 2024

000125 maja 2024 r. w Warszawie odbył się Finał Ogólnopolski XXV Olimpiady Techniki Samochodowej pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Pierwszy etap rozpoczęło 2441 uczniów, do drugiego zakwalifikowało się 292 uczniów, a w finale ogólnopolskim znalazło się tylko 11 uczniów, a w tym aż trzech reprezentantów krośnieńskiego Mechanika. Pierwsze dwa etapy oparte były na pytaniach teoretycznych w formie testowej z zakresu techniki samochodowej, ale również przedmiotów ścisłych z zakresu podstawy programowej szkoły średniej. W trzecim etapie finaliści musieli się zmierzyć z zadaniami praktycznymi wymyślonymi przez pracowników Centrum Szkoleniowego firmy Bosch w Warszawie. W grę wchodziła najnowsza technika i technologia. Zakres rzeczowy to:
Zadanie 1 dotyczyło wykrycia usterki układu sterowania silnika benzynowego 1.5 eTSI w samochodzie VW Golf VIII. Lista zadań do wykonania przez uczestnika finału nie była krótka, trzeba było zweryfikować z jakim pojazdem mamy do czynienia. Był to pojazd hybrydowy z systemem wyłączania dwóch cylindrów podczas pracy z uwagi na ekologię i ekonomię pracy silnika. Usterka dotyczyła właśnie tego układu – sterowanie drugim cylindrem było uszkodzone. Finaliści musieli skorzystać z dostępnego testera diagnostycznego, odczytać i zinterpretować dane i kody błędów, zapisać diagnozę oraz rozpoznać elementy które trzeba wymienić. Pytania były podchwytliwe, wymagały zaradności i nie poddania się presji czasu, bo na każde z zadań przypadało tylko 15 minut.
Zadanie 2 polegało na bezinwazyjnej i pośredniej diagnozie stanu akumulatorów trakcyjnych samochodu elektrycznego Renault, co było czymś nowym na Olimpiadzie Techniki Samochodowej.

Odpowiednie wykorzystanie danych do których dostęp umożliwia tester diagnostyczny oraz odpowiednia interpretacja wyników to klucz do zdobycia dużej ilości punktów z tej konkurencji. Prowadzący egzaminatorzy również zadawali pytania na temat podobnych pojazdów, ich budowy i posiadanych na ich pokładzie systemów oraz układów. Należało sprawdzić akumulatory trakcyjne za pomocą testera łączącego się z pojazdem za pomocą komunikacji bluetooth. Uczniowie byli więc bezpieczni i nie potrzebowali uprawnień SEP do 1 kV, które w podobnych przypadkach są wymagane od mechaników. Problem wystąpił w bloku nr 7 gdzie kilka ogniw było uszkodzonych (zwartych) co powodowało wzrost temperatury i zagrożenie pożarem, a jak się palą „elektryki” – chyba każdy wie.
Każdy z uczniów do zadania przystępował indywidualnie i nie mógł się porozumiewać z kolegami. Czuwali nad całością organizatorzy czyli Wydawnictwo SIGMA-NOT, Wydawnictwo Komunikacji i Łączności oraz pracownicy naukowi Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej z prof. dr. Hab. Inż. Andrzejem Reńskim na czele.
Po kilkugodzinnych zmaganiach wreszcie nastąpiło ogłoszenie wyników. Drużyna Zespołu Szkół Mechanicznych obroniła tytuł Samochodowej Szkoły Roku z 2023r., a indywidualnie Adrian Jureczko z klasy 3b Technikum zajął PIERWSZE miejsce. Natomiast Dawid Bugiel z klasy 3b Technikum również znalazł się na podium zdobywając TRZECIE miejsce, a najmłodszy z ekipy, rozpoczynający swoją karierę olimpijską Michał Frydrych z klasy 2b Technikum wywalczył siódmą lokatę.
Warto przy tym zaznaczyć, że na początku kwietnia br. w Poznaniu uczniowie Mechanika podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich zdobyli już tytuł Pierwszej Szkoły Samochodowej Roku 2024 co jest cennym trofeum bo konkurs ten organizowali najwięksi i najbardziej znaczący pracodawcy z branży motoryzacyjnej w Polsce. Natomiast ostatni sukces w Warszawie dotyczył olimpiady samochodowej, którą organizują ośrodki politechniczne w Polsce z Politechniką Warszawską na czele. Ten tytuł Pierwszej Szkoły Samochodowej w Polsce za 2024 r. potwierdza jedynie, że uczniowie z krośnieńskiego Mechanika rzeczywiście są najlepsi w kraju co potwierdzają pracodawcy i uczelnie techniczne. Cieszymy się z tego podwójnego sukcesu i podwójnego tytułu mistrza Polski. Gratulujemy uczniom i nauczycielom Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie. Dodamy jeszcze, że główny organizator XXV edycji Olimpiady Techniki Samochodowej, którym jest Politechnika Warszawska zadeklarował przyjazd do Krosna do ZSM w dniu 20 czerwca br. aby w obecności uczniów całej szkoły oraz władz samorządowych i państwowych uroczyście wręczyć nagrody najlepszym mechanikom samochodowym w Polsce i najlepszej szkole samochodowej w Polsce.

Opiekunami drużyny mechaników samochodowych byli Panowie Piotr Boś i Roman Szajna.

Jadąc do Warszawy team zwiedził Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach co zostało utrwalone na zdjęciach.

PARTNERZY
  GO PGNiG Technologie poziom RGB   43   lotams   logo1
 
              Eba logo

 DANE KONTAKTOWE                          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
       PANS   logo A M           
     pwsz ch