Polska Prezydencja w UE 2025: Mechanik na Europejskim Szlaku Innowacji i Przedsiębiorczości
W pierwszej połowie 2025 roku Polska sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Z tej okazji w krośnieńskim Mechaniku zorganizowano cykl spotkań, które nawiązują do bardzo szerokiej aktywności i przynależności naszej szkoły do Europy. Wydarzenie zorganizowano wraz z krośnieńskim Inkubatorem Przedsiębiorczości, który powstał w ramach dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Głównym celem działania wspomnianej instytucji jest zwiększenie przedsiębiorczości i samozatrudnienia oraz wspierania rozwoju gospodarczego i innowacyjności.
Zespół Szkół Mechanicznych od wielu lat pozyskuju fundusze z Unii Europejskiej, dzięki którym nasza szkoła jest szkołą z nowoczesną infrastrukturą, z wysokiej klasy sprzętem specjalistycznym, wyszkoloną kadrą pracowniczą, a wszystko po to aby nasza młodzież mogła się kształcić w najlepszych warunkach, wykorzystując nowoczesne technologie, nie odbiegające od tych znajdujących się w realnym środowisku pracy.
A w dniu dzisiejszym zaproponowaliśmy naszej młodzieży cykl spotkań zarówno online jak i stacjonarnie przeprowadzonych przez ekspertów z różnych bardzo ważnych dziedzin gospodarki.
Pierwszy panel dyskusyjny to startupy. Młodzież dowiedziała się jak szukać inspiracji do przedsiębiorczości i jak przejść od pomysłu, przez prototypy do finalnego produktu. Kolejne spotkanie to tematyka związana z własnością intelektualną oraz jej ochroną, były też pogadanki w mniejszych grupach na temat nowoczesnej gospodarki odpadami oraz na temat działalności Inkubatora Przedsiębiorczości w Krośnie.
Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie to nowoczesna szkoła europejska. Dowody?
Branżowe Centrum Umiejętności lotniczych, w ramach którego powstała nowoczesna infrastruktura, budynki, oraz doposażyliśmy nasze pracownie w nowoczesny sprzęt technodydaktyczny do wielu pracowni zawodowych, zwłaszcza nowoczesne roboty przemysłowe, obrabiarki CNC oraz sprzęt lotniczy.
Program Erasmus+, realizujemy go od 2015 roku, wysyłamy młodzież szkolną i kadrę na szkolenia zawodowe, praktyki zawodowe oraz dodatkowe staże wakacyjne. Odwiedzamy miasta i państwa w całej Europie, poznajemy kulturę oraz obserwujemy życie europejczyków. Wspólnie uczymy się nowych rzeczy.
Realizacja projektu z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie w ramach którego jesteśmy w obecnym czasie na etapie modernizacji infrastruktury szkolnictwa zawodowego a dokładnie pracowni i warsztatów szkolnych.
Europa, którą tworzymy
Polska Prezydencja w Unii Europejskiej to doskonała okazja, by przypomnieć, jak ważna jest współpraca między krajami, dzielenie się doświadczeniem i budowanie wspólnej przyszłości. Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie doskonale wpisuje się w ten europejski projekt, oferując młodzieży edukację, która łączy lokalne tradycje z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, oraz otwiera przed nimi drzwi do przyszłości zawodowej w międzynarodowym środowisku.
Jako szkoła europejska, ZSM w Krośnie nie tylko kształci, ale także inspiruje, pokazując, jak ważne jest dążenie do innowacji, przedsiębiorczości i ochrony własności intelektualnej w dzisiejszym, globalnym świecie. Dzięki takim inicjatywom młodzież z Krosna ma szansę być częścią europejskiej wspólnoty, ucząc się nowych rzeczy i rozwijając swoje umiejętności w najbardziej nowoczesnych warunkach.
Wspólne wartości, nowoczesna edukacja i międzynarodowe doświadczenia – to wszystko, czego uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie doświadczają w ramach wydarzeń związanych z Polską Prezydencją w Unii Europejskiej. Z każdym dniem, krok po kroku, uczniowie stają się nie tylko lepszymi fachowcami, ale także obywatelami Europy, gotowymi na wyzwania przyszłości.