Plan lekcji

Na skróty

Mamy pierwsze własne samoloty do szkolenia pilotażowego

17 marca br. w godzinach porannych na krośnieńskim lotnisku wylądowały dwa pierwsze samoloty typu Pipistrel Sinus, które zasilą naszą szkolna flotę powietrzną. Sinus łączy w sobie cechy szybowca i samolotu, a to skutkuje świetnymi osiągami oraz niezwykłą ekonomią podczas przelotu. Sinus jest pierwszym samolotem ultralekkim na świecie, którym w 2004 roku obleciano świat dookoła. Połączenie cech szybowca i samolotu sprawiło, że podczas przelotu z prędkością 200km/h potrzebuje zaledwie 9 litrów paliwa samochodowego PB95 na godzinę lotu, jest więc on jest najoszczędniejszym samolotem ultralekkim dostępnym na rynku. Posiada 100 litrowe zbiorniki paliwa co daje mu zasięg aż 2000km.


Szybowcową naturę Sinusa potwierdzają hamulce aerodynamiczne oraz jego wysoka doskonałość (1:28) zbliżona do szybowca SZD Puchacz, która pozwala na przelot odległości 28km przy utracie wysokości 1km. Jeśli chcemy cieszyć się urokami szybowania, po prostu wyłączamy silnik i ustawiamy śmigło w chorągiewkę, a gdy zajdzie taka potrzeba zawsze można uruchomić silnik i lecieć tam gdzie się zechce.
Oczywiście dzięki takiej wysokiej doskonałości, np. w przypadku awarii silnika, pilot może szybować dużo dłużej i na większe odległości niż innymi samolotami mając szansę znalezienia miejsca do bezpiecznego lądowania awaryjnego. Ponadto nad bezpieczeństwem załogi czuwa spadochron ratunkowy Galaxy GRS, którego uruchomienie w sytuacji zagrożenia bezpiecznie sprowadzi na ziemię cały samolot wraz z załogą.
Nasze Sinusy są tak naprawdę 3 samolotami w jednym: szybowcem ze śmigłem ustawianym w chorągiewkę, bardzo ekonomicznym samolotem o charakterze motoszybowcowym, a z opcją FLEX i krótkimi końcówkami skrzydeł świetnie nadają się do lotów na długich trasach z większymi prędkościami.
Następną zaletą Sinus’a jest to, że w całości zbudowany jest z nowoczesnych materiałów kompozytowych posiadających w swoich strukturach włókna węglowe, szklane i Kevlar, które świadczą o wysokiej wytrzymałości konstrukcji przy zachowaniu małej masy. Ponadto nasze Sinusy na swoim pokładzie posiadają elektroniczne urządzenia antykolizyjne typu TCAS, informujące pilota o innym ruchu lotniczym, Autopilota i GPS.
No i najważniejsze, że nasi uczniowie będą mogli na Sinusach wyszkolić się do licencji szybowcowej lub samolotowej, a cechą charakterystyczną tych ultralekkich samolotów jest także ich dopuszczenie przez Urząd Lotnictwa Cywilnego do wykonywania lotów nocnych VFR.

Sprzęt został zakupiony w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

 

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch