Plan lekcji

Na skróty

Podsumowanie projektu Erasmus +


„Mechanik w Europie”. Czas na pierwsze podsumowania rocznej realizacji programu Erasmus+ w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie.

Drodzy uczniowie, po 12 miesiącach pełnych przygotowań, oczekiwania i wreszcie realizacji Waszych wyjazdów do krajów Unii Europejskiej możemy przedstawić kilka ciekawostek związanych z projektem pt. „Budowanie i poszerzanie kompetencji zawodowych i językowych uczniów ZSP3 poprzez program praktyk zagranicznych”.

Może zacznijmy od początku.
Prace nad przygotowaniem projektu były wynikiem poszukiwania źródeł finansowania działań zmierzających do osiągnięcia celów określonych w tzw. Europejskim Planie Rozwoju Szkoły. To właśnie ten plan, sformułowany przez Dyrekcję i nauczycieli ZSP nr 3 w Krośnie zakłada konieczność organizowania wyjazdów naszych uczniów do pracodawców zagranicznych, aby mogli oni poznawać zachodnie standardy pracy oraz podnosić swoje kompetencje zawodowe i językowe. Jesteśmy przekonani, że zdobyte w ten sposób umiejętności pozwolą naszym przyszłym absolwentom jeszcze lepiej zaistnieć nie tylko na lokalnym, ale również na europejskim rynku pracy.

Erasmus+, sektor „Kształcenie i szkolenia zawodowe”, akcja 1: Mobilność edukacyjna. 

To właśnie otrzymane dofinansowanie z programu Unii Europejskiej Erasmus+ pozwoliło nam przystąpić do realizacji zakładanych celów. Jak już doskonale wiecie, prawdziwa „zabawa” zaczęła się 1 września 2015 roku, kiedy to uruchomiliśmy procedurę rekrutacyjną. Ponieważ nie możemy spełnić oczekiwań wszystkich uczniów, musieliśmy dokonywać wyborów. Naprawdę bardzo trudnych wyborów. Rekrutacja zakończyła się sukcesem dla 35 uczniów trzecich klas technikum, którzy najbardziej wzięli sobie nasze słowa do serca i zadbali o odpowiednie wyniki za poprzedni rok szkolny. Tak, tak, już wtedy odwiedzaliśmy Was w klasach zachęcając do wytężonej pracy. Pamiętacie?

Czas na przygotowania do wyjazdu.
Przygotowania do wyjazdu rozpoczęły się od kursu językowo - kulturowego. Każda grupa mobilnościowa miała zapewniony kurs języka niemieckiego oraz angielskiego zorganizowany w ZSP3 w Krośnie, którego celem było przypomnienie i utrwalenie wiadomości językowych. Zorganizowaliśmy transport w miejsce docelowe oraz ubezpieczenie. Wszystko dokładnie omówiliśmy na spotkaniach z rodzicami przed wyjazdem na praktyki zagraniczne. Wszystkie opisane działania zostały w całości sfinansowane z programu Erasmus+ a dodatkowo każdy uczestnik otrzymał nie małe kieszonkowe i tak przygotowani czekaliśmy spokojnie na termin wyjazdu.

Hiszpania, Malaga.
Zacznijmy może nie po kolei, ale za to z „wysokiego C”. Kwiecień, Malaga, czyli samo południe słonecznej Hiszpanii. Czy koniecznie muszę to opisywać? Może po prostu zobaczcie sami:

  Pobierz prezentację - Hiszpania 2016 

 

Obejrzyj film - Moj dzień w Maladze...


Austria, Klagenfurt. 

Głównym miejscem docelowym naszych praktyk jest południowa Austria, region Karyntii. Klimat zupełnie inny, ale Alpy w zasięgu wzroku wywołują niemniejsze emocje niż widok Morza Śródziemnego z okna. Naszą siedzibą podczas tych wyjazdów było miasto Klagenfurt, ale część uczniów odbywało praktyki również w miejscowości Sankt Veit an der Glan. Karyntia to kraj z licznymi ośrodkami narciarskimi, wspinaczkowymi i ogólnie pojętej turystyki górskiej, otoczony od północy przez pasma Taurów, Alp Gurktaler i Lavanttaler, a na południu przez Alpy Karnijskie i Karawanki.

Na pewno powtórzymy to za rok.
Realizacja projektu zaplanowana jest również na przyszły rok szkolny. Uczniowie klas drugich szczególnie powinni zadbać o swoje wyniki w nauce, niezależnie od tego czy chcą z nami wyjeżdżać czy też nie. Pamiętajcie, że proces rekrutacji rozpocznie się we wrześniu 2016 roku, ale to oceny ze świadectwa na zakończenie drugiej klasy w dużej mierze zadecydują o kolejności na listach.

I to już prawie wszystko.
Pozostaje nam już tylko trzymać za Was kciuki i życzyć powodzenia. Mamy nadzieję, że pozytywne efekty realizacji projektu w bieżącym roku szkolnym spowodują lawinę podań we wrześniu i że zarzucicie nas robotą :)

Koniec.

Zespół koordynujący działania projektowe:

Monika Horodyska
Grzegorz Kuźniarowicz
Michał Romanowski

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch