Plan lekcji

Na skróty

Absolwenci ZSZ 2014

13 czerwca 2014r. w auli zespołu szkół miała miejsce uroczystość pożegnania absolwentów klasy trzeciej Zasadniczej Szkoły Zawodowej. W uroczystości szkolnej udział wzięli uczniowie klas trzecich ZSZ, dyrekcja zespołu szkół, wychowawcy klas i nauczyciele teoretycznych przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących oraz kierownik Centrum Kształcenia Praktycznego i nauczyciele zawodu w CKP. Jak zawsze przy tak ważnych wydarzeniach szkoły, wprowadzono sztandar ZSP nr 3 i odegrano hymn państwowy. Następnie głos zabrał dyrektor Bogdan Adamski witając wszystkich na uroczystości rozdania dyplomów ukończenia szkoły absolwentom ZSZ. Podczas powitania, dyrektor B. Adamski przypomniał uczniom szkoły zawodowej jak ważne były zajęcia edukacyjne w szkole i CKP przygotowujące do zawodu i dorosłego życia. Dyrektor zachęcił jednocześnie uczniów ZSZ aby po otrzymaniu dyplomów zastanowili się nad dalszym rozwojem własnej kariery zawodowej i zadeklarowali uczestniczenie na kursach kwalifikacyjnych, które ZSP nr 3 im oferuje. Kursy te zgodnie z nową reformą programową zastępują dawne technika na podbudowie ZSZ, a więc uzyskiwanie kwalifikacji zawodowych równe jest kwalifikacjom absolwentów technikum.

Czytaj więcej...

Drużyna „Mechanika” na IV miejscu w piłkarskiej Licealiadzie

 W dniach 10 i 12.06.2014 odbyła się na krośnieńskim „Orliku” Licealiada w piłce nożnej. Drużyna z naszej szkoły po wygraniu rozgrywek grupowych, wystąpiła w finale tych rozgrywek. Wszystkie mecze były bardzo zacięte i emocjonujące a rozstrzygnięcie zawodów ważyło się do ostatnich sekund. Wszystkim zawodnikom biorącym udział w zawodach gratulujemy.


Wyniki drużyny „Mechanika”:
ZSP 3 – ZSP 5 3:1,   ZSP 3 – ZSP 1 1:1
ZSP 3 – ZSP 4 1:1    ZSP 3 – II LO 1:1  
ZSP 3 - ZSP 6 1:2

 

Czytaj więcej...

Finaliści XV OTS we Wrocławiu

Jedną z wielu nagród, jakie otrzymali reprezentanci Samochodowej Szkoły Roku 2014 było zaproszenie na SACHS Race Challenge 2014 do Wrocławia. Impreza ta to cykl szkoleń obejmujących wiedzę teoretyczną i praktyczną na tematy związane z motoryzacją. W tym roku przedmiotem spotkania były szkolenia z zakresu:

- nowoczesnych przekładni kierowniczych,
- obsługi pojazdów hybrydowych,
- sprzęgieł i amortyzatorów przeznaczonych do sportu motorowego,
- obsługi klienta w warsztacie samochodowym.
Kolejną atrakcją tegorocznej edycji była przejażdżka u boku doświadczonych instruktorów bezpiecznej jazdy dwoma samochodami marki VW Golf. Jeden z nich wyposażony był w nie do końca sprawny układ zawieszenia pojazdu, a mianowicie w amortyzatory, których skuteczność działania wynosiła około 60%.

Czytaj więcej...

Podium w konkursie wiedzy o UE

29 maja 2014 w auli PWSZ odbyło się rozstrzygnięcie II edycji konkursu ,, Podkarpacie w Europie, Europa na Podkarpaciu ” zorganizowany przez Prezydenta Miasta Krosna. Zmagania miały 2 etapy. W pierwszym trzeba było napisać pracę na jeden z 4 tematów. Z naszej szkoły do tej części przystąpiło 4 uczniów. Komisja konkursowa z nadesłanych prac wybrała 10 najlepszych . Wśród nich znalazł się Lucjana Rec z II b T i Kamil Bałona z I fe T.Etap II to tzw. dyktando europejskie czyli test 40 pytań ( 20 otwartych i 20 zamkniętych). Czas odpowiedzi na każde z nich wynosił 20 sekund. Ekspertami byli zaproszeni goście : doradca Prezydenta RP prof. Roman Kuźniar oraz redaktor TVN Grzegorz Miecugow. Obydwaj zgodnie stwierdzili , że poziom pytań testu jest tak wysoki, że im samym znalezienie poprawnej odpowiedzi sprawiło trudność. O skali trudności świadczą wyniki. Zwycięzca ( uczeń I LO) uzyskał 30 pkt/40pkt. Miejsce II zajął uczeń także I LO, a miejsce III Lucjan Rec z II b T .

Czytaj więcej...

ILA Berlin 2014

image 316W stolicy Niemiec spędziliśmy trzy dni. Podróż minęła szybko. Wyjechaliśmy o północy i w piątek rano, krótko po 10-tej byliśmy już na miejscu. Pierwszym punktem naszego pobytu w Berlinie było historyczne lotnisko Gatow, które odegrało kluczową rolę w utrzymaniu mostu powietrznego podczas blokady zachodniej części Berlina (od czerwca 1948 do maja 1949) przez wojska radzieckie . Dzisiaj znajduje się tutaj muzeum Niemieckich Sił Powietrznych. Niestety – na zwiedzanie mogliśmy przeznaczyć jedynie 1,5 godziny. Po wizycie w muzeum udaliśmy się do hotelu. Szybki prysznic , obiad i o 16.00 wybraliśmy się na spacer w kierunku centralnej części miasta a naszym celem był budynek Reichstagu.

Czytaj więcej...

Uczeń „Mechanika” wojewódzkim mistrzem Turnieju Motoryzacyjnego

Dnia 17.05.2014 w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu odbył się finał wojewódzki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego.
Patronat Honorowy nad Turniejem objęli:
• Wojewoda Podkarpacki,
• Marszałek Województwa Podkarpackiego,
• Kuratorium Oświaty.
• Prezydent Tarnobrzega.
Po zwycięstwie w eliminacjach powiatowych nasza drużyna rywalizowała z 12 drużynami z województwa podkarpackiego. Były to drużyny reprezentujące powiaty i miasta: z Rzeszowa, Sanoka, Mielca, Stalowej Woli, Iwonicza, Nowego Żmigrodu, Weryni, Leżajska, Łańcuta, Jarosławia, Dębicy i Tarnobrzegu.

Czytaj więcej...

ZSP nr 3 Samochodową Szkołą Roku 2014 !!!

Finał Ogólnopolskiej XV Olimpiady Techniki Samochodowej 2014 rozstrzygnięty – nasz „Mechanik” mistrzem !!! uzyskując tytuł: Szkoły Samochodowej Roku 2014

Dnia 10 maja 2014 roku w siedzibie firmy Robert BOSCH Sp. z o.o. przy ul. Jutrzenki 105 w Warszawie odbył się finał ogólnopolskiej XV Olimpiady Techniki Samochodowej. Naszą szkołę reprezentowali:

 

- Rafał Dzięgiel, absolwent Technikum,
- Radosław Nieroda, uczeń klasy II Technikum,
- Mateusz Patla, uczeń klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Na tym etapie stanęli oni do rywalizacji razem z 7 innymi uczestnikami finału. Każdy z finalistów próbował swoich sił w następujących zadaniach:

Czytaj więcej...

3 Maja w Mechaniku

30 kwietnia br. w auli ZSP nr 3 odbyła się uroczystość upamiętnienia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791r. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz od odegrania hymnu państwowego. Następnie dyrektor Bogdan Adamski przywitał wszystkich uczniów oraz nauczycieli na szkolnej uroczystości. Po tej części oficjalnej uczniowie szkoły zaprezentowali część artystyczną przybliżającą epokę drugiej połowy XVIIIw., próbę wybicia się na odzyskanie suwerenności po pierwszym rozbiorze Polski w 1772r.

Czytaj więcej...

Górskie Zawody Balonowe Krosno 2014 z udziałem Mechanika

Z inicjatywy Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej z Krosna oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 doszło do podjęcia współpracy w zakresie udziału "Mechanika" w projekcie "Podniebne Pogranicze" i Górskich Zawodach Balonowych Krosno 2014.
Warsztaty poprowadził licencjonowany pilot balonowy Adrian Rosiński w Auli ZSP nr 3 w terminach: 16 kwietnia, 23 kwietnia i 25 kwietnia br. W pierwszej części wykładów zainteresowani mogli wysłuchać prelekcji na temat historii sportów balonowych. Następnie zostały przybliżone konieczne warunki związane z odbywaniem lotów balonowych oraz parametry techniczne, jakie powinny spełniać obiekty latające. W dalszej części wykładu uczestnikom przedstawione zostały zasady rozgrywania konkurencji sportowych zawodów balonowych. Ostatnim punktem warsztatów było praktyczne zapoznanie się z balonem, jego osprzętowaniem i powłoką.

Czytaj więcej...

Rowerowy Rajd Mechanika 2014

Piękna pogoda towarzyszyła uczestnikom VIII Wiosennego Rowerowego Rajdu „Mechanika” który odbył się 29.04.2014 r. Tym razem pokonaliśmy trasę Krosno-Sieniawa-Rudawka-Iwonicz-Krosno. Uczestnicy rajdu podnosząc swoje kolarskie umiejętności poznawali dotąd nieznane miejsca Beskidu Niskiego. Trudna technicznie trasa zmusiła uczestników rajdu do dużego wysiłku fizycznego. W przerwie rajdu przy okazałym wodospadzie na Wisłoczku zostało zorganizowane ognisko integracyjne w czasie którego młodzież oraz prowadzący wymienili się uwagami dotyczącymi przebiegu rajdu. Uczestnicy rajdu w godzinach popołudniowych wrócili do Krosna pełni wrażeń.

Czytaj więcej...

Mistrzostwa Szkoły w Piłce Siatkowej

Za nami kolejny turniej piłki siatkowej, mający na celu wyłonienie najlepszej drużyny klasowej w roku szkolnym 2013/2014. Zawody jak co roku cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zgłoszono 16 zespołów, które zostały podzielone na 4 grupy. Turniej rozgrywany był systemem "każdy z każdym". Po rozegraniu 36 spotkań wyłoniono 4 najlepsze drużyny, które stoczyły zacięty bój o miejsca na podium. Nieoczekiwanie najlepszą drużyną okazała się klasa I g T, która w finałowych starciach pokonała wszystkich rywali. Drugie miejsce wywalczył ubiegłoroczny "mistrz", klasa IV d T a trzecie klasa II d T. Tuż poza podium uklasyfikowała się klasa I c T.

Czytaj więcej...

Absolwenci Technikum 2014

25 kwietnia 2014r. w auli Centrum Nowoczesnych Technologii ZSP nr 3 odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego i nauki uczniów klas IV-tych Technikum. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odegrania hymnu narodowego. Część oficjalną rozpoczął dyrektor Bogdan Adamski, który przywitał uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli. Następnie uczniowie z klas III-ich Technikum i Samorządu Uczniowskiego pożegnali swoich kolegów z Technikum i w krótkiej części artystycznej zaprezentowali „uczniowskie” spojrzenie na kształcenie umysłu i charakterów w „Mechaniku”.

Czytaj więcej...

Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny

9 kwietnia 2014 roku na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie zostały przeprowadzone eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych powiatu grodzkiego i powiatu ziemskiego.Organizatorami turnieju był Automobilklub Małopolski w Krośnie i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny, których skład został wyłoniony podczas eliminacji szkolnych.

Czytaj więcej...

Wiosenny Rajd Mechanika 2014

W tym roku wiosenny rajd Mechanika miał na celu upamiętnienie zbliżającej się100 rocznicy wybuchu I wojny światowej. Postanowiliśmy zwiedzić militarne obiekty twierdzy Przemyśl, które odegrały niebagatelne znaczenie w działaniach wojennych na początku wybuchu wojny. Twierdza Przemyśl była w tamtym okresie trzecią co do wielkości twierdzą w Europie, po Verdun i Antwerpii. W jej skład wchodziło 15 fortów pancernych pierścienia zewnętrznego, mającego 45km dł. i 8 fortów wewnętrznego, mającego 15 km dł. Dowódcą był Herman Kusmanek, a załoga liczyła 128 tysięcy żołnierzy.

Czytaj więcej...

Targi edukacyjne

W dniach 7-8 kwietnia br. w krośnieńskiej hali sportowej odbyły się Targi Edukacyjne przygotowane przez szkoły ponadgimnazjalne miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego. Nasz „Mechanik” również wziął w nich udział, prezentując na ekspozycji materiały promocyjne, symulator do szkolenia kierowców samochodowych oraz symulator do nauki latania szybowcem i samolotem. Uroczystość inauguracji targów rozpoczęła się od wystąpienia prezydenta miasta Krosna – Pana Piotra Przytockiego, zastępcy prezydenta miasta Krosna – Pana Bronisława Barana, wicestarosty powiatu krośnieńskiego – Pana Andrzeja Guzika, podkarpackiego wicekuratora oświaty – Pana Antoniego Wydro.

Czytaj więcej...

„Mechanik” w Finale Ogólnopolskim III Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników w Poznaniu

Dnia 28 marca 2014 roku podczas Targów Techniki Motoryzacyjnej w Poznaniu odbył się finał ogólnopolski konkursu pod nazwą III Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników w kategorii Młody Mechanik.W półfinale polegającym na rozwiązaniu testu teoretycznego z zakresu współczesnej wiedzy motoryzacyjnej, trzy powołane przez naszą szkołę drużyny zdobyły bardzo dużą liczbę punktów pokonując blisko 300 innych dwu osobowych zespołów z całej Polski i tym sposobem znalazły się w czołowej dwudziestce.

Reprezentacja naszej szkoły uplasowała się bardzo wysoko również w samym finale, którego celem było jak najszybsze wykonanie siedmiu następujących zadań:

Czytaj więcej...

Krwiodawcy w Pieninach

Nadszedł kwiecień-miesiąc w którym uczniowie klas maturalnych kończą zajęcia lekcyjne. Jest to również okres w którym żegnamy także krwiodawców, którzy podczas edukacji w naszej szkole wstąpili w szeregi członków Koła Honorowych Dawców Krwi. Swoją postawą pełną ofiarności i bezinteresowności świadczą o swojej dojrzałości społecznej. Wiele osób dzięki nim odzyskało zdrowie a często życie, gdyż mimo wspaniałym wynalazkom w dziedzinie medycyny do dziś nie udało się stworzyć preparatu zastępującego krew. W naszym Kole HDK tradycją jest, że czterech krwiodawców, którzy oddali największą ilość krwi wyjeżdżają na wspaniałą trzydniową wycieczkę w Pieniny, którą sponsoruje Marta i Robert Miś.

Czytaj więcej...

Włoska lekcja samorządowa

4 kwietnia br. w Sali Obrad Urzędu Miasta Krosna uczniowie naszej szkoły przeprowadzili lekcję, której temat dotyczył Włoch. W prezentacji przedstawiliśmy różnorodność krajobrazową, architektoniczną i kulturową tego kraju. Trudno było w ciągu 45 min przedstawić wyczerpująco bogactwo Italii, jej specyficzny charakter . Dlatego skupiliśmy się na najbardziej wyrazistych elementach : znanych postaciach, motoryzacji, sporcie, modzie, muzyce i kuchni. Przybliżyliśmy też problemy włoskiego społeczeństwa tj. bezrobocie i stale rosnącą liczbę nielegalnych imigrantów pochodzących zwłaszcza z Afryki.

Czytaj więcej...

I Etap Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego

Dnia 7 marca 2014 roku w auli naszej szkoły został przeprowadzony I etap Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Uczestników konkursu przywitał Dyrektor Bogdan Adamski, następnie dokonał otwarcia konkursu, życząc wszystkim uczniom powodzenia.

Cele turnieju:


1. Popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości przepisów ruchu drogowym i wiedzy motoryzacyjnej.
2. Propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowanie się jako uczestnika ruchu drogowego.

Czytaj więcej...

Uczniowie „Mechanika” w Półfinale XV Ogólnopolskiej Olimpiady Techniki Samochodowej 2014

22 marca br. odbył się Półfinał XV Ogólnopolskiej Olimpiady Techniki Samochodowej na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej przy ul. Narbutta 84 w Warszawie.

Redakcja Auto Moto Serwisu oraz Wydawnictwa Komunikacji i Łączności wystosowały zaproszenie do uczniów szkół o kierunku nauczania lub specjalności samochodowej - techników, zasadniczych szkół zawodowych i szkół policealnych.Jak co roku, nasi uczniowie wzięli udział w tym prestiżowym wydarzeniu, byli to: Łukasz Budnik, klasa IV b T, Rafał Dzięgiel, klasa IV c T, Radosław Nieroda, klasa II c T, Adrian Zubik, klasa II a ZSZ, Mateusz Patla, klasa III a ZSZ.

Czytaj więcej...

Finał Konkursu Powiatowego Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej

W dniu 18.03.2014r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. St. Staszica w Krośnie, odbył się finał Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej.Konkurs był skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych z terenu miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego. Tematyka konkursu obejmowała wiedzę i umiejętności z zakresu motoryzacji, techniki, nowoczesnych technologii i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Czytaj więcej...

Święto Patrona

image 315W związku z corocznie obchodzonym w ZSP nr 3 w Krośnie Dniem Patrona Szkoły, w dniach 13 i 14 marca 2014 roku w auli szkolnej odbyła się wystawa  poświęcona Stanisławowi  Staszicowi.  Dyrektor Bogdan Adamski uroczyście otworzył przygotowaną ekspozycję. Wystawa przedstawiała życie i bogatą działalność  Patrona naszej szkoły. Po wystawie oprowadzali swoich kolegów przedstawiciele klas pierwszych biorący jednocześnie udział w „konkursie na najlepszego przewodnika. Celem niniejszej ekspozycji było przybliżenie sylwetki „Wielkiego Polaka”  uczniom naszej szkoły a zwłaszcza pierwszoklasistom

Czytaj więcej...

Dzień Kobiet w szkole "męskiej"

W dniu 7 marca br. w „Mechaniku” odbyły się uroczystości z okazji święta Dnia Kobiet. Uroczystość bardziej symboliczna, bo wszyscy uczniowie i pracownicy zespołu szkół starają się zawsze i na co dzień okazywać życzliwość koleżance uczennicy i Paniom uczącym, pracującym na stanowiskach administracyjnych i obsługi. Aby symbolicznie zamanifestować akcent tego święta, uczniowie zorganizowali koncert na auli dla wszystkich uczniów i nauczycieli, a w trakcie tego występu artystycznego pojawiły się aforyzmy i elementy liryczne ukazujące smutek tego świata bez piękna… - Pań i Koleżanek.

Czytaj więcej...

II Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki 21 - 22 marca 2014 r.

festiwal mini obcW dniach 21 – 22 marca 2014r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 „Mechanik” w Krośnie odbył się II Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki. Festiwal został zorganizowany przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ideą Festiwalu było pokazanie, że „nauka nie musi być nudna…” Dlatego na czas Festiwalu zostały udostępnione wszystkie laboratoria i pracownie Centrum Nowoczesnych Technologii w ZSP3 gdzie uczniom szkół podstawowych i gimnazjów zaprezentowano najnowsze techniczne urządzenia, roboty itp. Uczestnicy Festiwalu mogli się zorientować, że naukę „można dotknąć” bo pojawiły się też symulatory do przeprowadzania różnych testów jak np. symulatory do nauki doskonalenia jazdy samochodem oraz symulatory do nauki lotu i kierowania statkiem powietrznym np. szybowcem lub innym wybranym samolotem.

Czytaj więcej...

Mechanik najszybszy na łyżwach

W dniu 21.02.2014 r. na krośnieńskim lodowisku odbyła się Powiatowa Licealiada w łyżwiarstwie szybkim. W zawodach wystartowały reprezentacje 7 krośnieńskich szkół. Znakomicie zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły. W klasyfikacji drużynowej najlepsza okazała się reprezentacja „Mechanika”. Indywidualnie również zwyciężył uczeń naszej szkoły Mateusz Gefert z klasy IgT, a Paweł Meier z tej samej klasy zajął IV miejsce.

Czytaj więcej...

Obóz narciarski 2014

Za nami ferie zimowe oraz kolejny już, IX szkoleniowy obóz narciarski organizowany przez MUKS "Mechanik" działający przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie. Zima w tym roku nie okazała się zbyt łaskawa dla miłośników białego szaleństwa. Pomimo dużego zainteresowania udało nam się zorganizować szkolenie tylko w drugim tygodniu ferii. Miejscem tygodniowego szkolenia narciarskiego był stok w Chyrowej. W szkoleniu brały udział dzieci z krośnieńskich szkół oraz okolic Krosna. Na bardzo dobrze przygotowanym do jazdy stoku mogliśmy w pełni zrealizować zakładane cele szkoleniowe.

Czytaj więcej...

Studniówka 2014 w Mechaniku

18 stycznia 2014r. w Domu Weselnym "Dwa Serca" w Krośnie, odbył się bal studniówkowy dla przyszłych abiturientów Technikum w ZSP nr 3 "Mechanik" w Krośnie. Uroczystość rozpoczęła się od powitania uczestników balu studniówkowego przez przedstawicieli uczniów klas IV-tych Technikum. Następnie głos zabrał dyrektor Bogdan Adamski, który witając wszystkich na balu studniówkowym, zwrócił uwagę na zbliżające się zmagania egzaminacyjne w maju i czerwcu br., a także na czas 100 dni, które zwykle przeznacza się na jak najlepsze przygotowanie do dojrzałości..

Czytaj więcej...

Zmarł dyrektor mgr inż. Leszek Rajchel

Z głębokim żalem zawiadamiamy,
iż 9 stycznia 2014 r. odszedł nagle do domu Ojca

mgr inż. LESZEK RAJCHEL

wieloletni Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie.

Przeżył 83 lata. Na Zawsze pozostanie
w naszych sercach jako nauczyciel, wychowawca i dyrektor.

.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, dnia 11 stycznia 2014r.
w Kościele Parafialnym w Iwoniczu Zdroju
i rozpoczną się o godz. 12.45 modlitwą różańcową.
Msza pogrzebowa rozpocznie się o godz. 13.30
Po mszy św. ciało zostanie złożone w grobie na Cmentarzu Parafialnym
w Klimkówce.
Wyjazd autokaru na uroczystości pogrzebowe
w dniu 11 stycznia br. o godz. 12.00
z parkingu ZSP nr 3 przy ul. Tysiąclecia 5.

.

W wigilię świąt Bożego Narodzenia

20 grudnia 2013r. jak w wielu szkołach, także i w "Mechaniku" obchodzono święto zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia zajęcia lekcyjne odbywały się zgodnie z planem zajęć ale każda klas miała możliwość spotkania się z wychowawcą klasy aby z opłatkiem w dłoni można było sobie złożyć życzenia świąteczne. Niektóre klasy postanowiły także zaprezentować tradycyjne dania wigilijne aby w ten sposób móc przywołać dawniejsze zwyczaje i obyczaje bożonarodzeniowe. W godzinach przedpołudniowych w auli CKP odbyło się wspólne szkolne kolędowanie.. Spotkanie przygotowali nauczyciele religii wraz z Samorządem Uczniowskim.

Czytaj więcej...

Zawodnicy MMA w Mechaniku

image 314Już trzeci rok goszczą w Mechaniku zawodnicy MMA: Hubert Lech i Szymon Bajor. Spotkanie zorganizowane przez Samorząd Uczniowski specjalnie dla klas pierwszych Technikum i ZSZ odbyło się 12 grudnia br. na auli CKP. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali historii tego sportu a następnie obejrzeli pokaz walk. 
Hubert Lech sporty walki zaczął trenować w wieku 10 lat. Jego przygoda zaczęła się od Karate. Następnie zainteresował się sportami chwytanymi typu Judo, Ju-Jitsu oraz Brazylijskie Jiu- Jitsu.

Czytaj więcej...

Reprezentantka Mechanika na podium Licealiady w pływaniu

W dniu 09.12.2013 na basenie w Krośnie odbył się półfinał wojewódzki Licealiady w pływaniu. W zawodach, w których wzięli udział uczniowie 14 szkół ponadgimnazjalnych z Krosna, Sanoka, Jasła, Brzozowa, Dynowa, Iwonicza oraz Miejsca Piastowego, wystartowalo również czworo reprezentantów naszej szkoły.
W klasyfikacji dziewcząt uczennica naszej szkoły Klaudia Maziarz z klasy Ie T zajęła II miejsce na 50 metrów stylem motylkowym uzyskując czas 43,51 sek.

Czytaj więcej...

Święty Mikołaj w Mechaniku

6 grudnia br. w godzinach przedpołudniowych krośnieński Mechanik odwiedził Święty Mikołaj wraz z Aniołkiem. Jakież było zdziwienie, że tak szanowana postać przyjechała do uczniów i nauczycieli samochodem, a nie tradycyjnymi saniami zaprzężonymi w renifery. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że śniegu jest zbyt mało i stąd innowacyjny środek lokomocji. Jak się można było spodziewać, Święty Mikołaj wraz z Aniołkiem odwiedził wszystkich… Był w gabinecie medycznym, w pokojach administracyjnych, w bibliotece, u uczniów i nauczycieli na lekcjach oraz u dyrektora.

Czytaj więcej...

Ogłoszenie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 - 2013

 OGŁOSZENIE O PRZETARGU

Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica w Krośnie
ogłasza przetarg pisemny nieograniczony na oddanie w najem na okres 5 lat
infrastruktury wytworzonej w ramach realizacji projektu pn.
„Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Krośnie”
w celu prowadzenia działalności polegającej na kształceniu ustawicznym

Czytaj więcej...

Uczniowie Mechanika na Mistrzostwach Krosna w Pływaniu

24 listopada 2013 r. na basenie w Turaszówce odbyły się Mistrzostwa Krosna w pływaniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W silnie obsadzonych zawodach, w których uczestniczyło ponad 200 zawodniczek i zawodników z kilku klubów pływackich z Podkarpacia i Małopolski oraz szkół krośnieńskich wystartowało również troje uczniów naszej szkoły. W kategorii juniorek uczennica naszej szkoły Klaudia Maziarz z klasy If T zajęła V miejsce na 50 metrów stylem grzbietowym z czasem 42,03 sek.W kategorii juniorów Jarosław Niemiec z klasy IIc T zajął IV miejsce

Czytaj więcej...

Obchody Święta Niepodległości

12 listopada 2013r. w auli zespołu szkół odbyła się uroczystość upamiętnienia Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru ZSP nr 3 i uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego przez uczniów i nauczycieli. Następnie dyrektor Bogdan Adamski przekazał głos uczniom, którzy przygotowali część artystyczną. Wprowadzenia do niej dokonał także krótki ale jakże wymowny film opowiadający o budowaniu Polski i niepodległości na przestrzeni pokoleń. Następnie uczniowie zaprezentowali fragmenty rysu historycznego wspominającego dni listopadowe 1918r. towarzyszące budowaniu Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj więcej...

Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym

W dniu 10.10.2013 r. w naszej sali gimnastycznej zebrali się pasjonaci tenisa stołowego, którzy rywalizowali o miano najlepszej klasowej drużyny w tenisie stołowym. W turnieju wystartowały reprezentacje 12-stu klas. Drużyny podzielono na trzy grupy z których zwycięskie drużyny awansowały do finału.W finale spotkały się reprezentacje klas: Ia ZSZ, IIeT, IIIb T

Czytaj więcej...

Integracyjny Rajd Mechanika

Miedzyszkolny Uczniowski Klub Spotrowy „Mechanik” działający przy ZSP nr3 w Krośnie zorganizował dla uczniów krośnieńskich szkół średnich pierwszy Integracyjny Rajd Mechanika z okazji 120-lecia ZSP nr 3 w Krośnie.
Mimo obaw o dobrą pogodę udaliśmy się w Bieszczady. Grupa nasza wyruszyła z Przełęczy Wyżniańskiej w kierunku schroniska pod Małą Rawką. Potem przez Małą Rawkę dotarliśmy na najwyższy szczyt naszej wyprawy – Wielką Rawkę - wznoszący się na wysokość 1304 m npm. Tam podziwialiśmy bieszczadzkie panoramy, bo chmury wiszące nad szczytami akurat ustąpiły. Widoczność sięgała kilkudziesięciu kilometrów i widać było wszystkie najważniejsze szczyty naszych Bieszczadów.

Czytaj więcej...

VIII Jesienny Rajd Mechanika

Na szlaku granicznym w Beskidzie Niskim

W tym roku na Rajd Mechanika wybraliśmy się w Beskid Niski. Była to kontynuacja przejścia całego szlaku granicznego od Bieszczad aż po Tatry. Naszą trasę rozpoczęliśmy od przejścia granicznego w Koniecznej, znajdującego się na Przełęczy Dunaja. Tam weszliśmy na szlak słowacki, którym doszliśmy do niebieskiego szlaku granicznego. Potem pięknymi łąkami, a dalej lasem wspięliśmy się na najwyższy szczyt naszego rajdu – Milusia Koczerha wznoszący się na 689 m npm. Następnie zeszliśmy do Przełęczy Pod Zajęczym Wierchem, gdzie dochodzi droga z Radocyny – nieistniejącej wsi, z której rdzennych mieszkańców wysiedlono w czasie „Akcji Wisła”.

Czytaj więcej...

Dzień Edukacji Narodowej

image 31311 października 2013r. w ZSP nr 3 obchodzono Święto Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji w auli CKP odbyła się uroczystość podczas której uczniowie przedstawili część artystyczną dotyczącą święta KEN oraz informacje związane z okolicznościami powołania KEN i przedstawienie jej znaczenia dla rozwoju polskiej edukacji na przestrzeni dziejów. Był czas również na aforyzmy i anegdoty o zawodzie nauczycielskim...

Czytaj więcej...

Drużyna lekkoatletów w finale wojewódzkim

W dniu 25 września 2013 r. na stadionie MOSIR Krosno odbyły się Rejonowe Zawody Ligi Lekkoatletycznej rozgrywane w ramach Licealiady SZS. W zawodach wystartowało 14 drużyn z czterech powiatów. Zawodnicy rywalizowali w 5 konkurencjach indywidualnych: 100 m, 400m, 1500 m, skoku w dal, pchnięciu kulą oraz w sztafecie 4x100 m.
Drużyna Mechanika zajęła w zawodach V miejsce uzyskując 1088 punktów i uzyskała awans do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w czerwcu w Rzeszowie.

Czytaj więcej...

Udział "Mechanika" w 10 Wyścigu Górskim - Prządki 2013

image 312W dniach 21 - 22 września 2013r. odbył się X Wyścig Górski na terenie gminy Korczyna. W tym roku partnerem do organizacji Wyścigu Górskiego dla Automobilklubu Małopolskiego w Krośnie został nasz zespół szkół. Porozumienie to pozwoliło aby w dniu poprzedzającym wyścig, badania techniczne pojazdów biorących udział w wyścigu odbyły się na stanowiskach samochodowych i diagnostycznych w Centrum Kształcenia Praktycznego ZSP nr 3.

Czytaj więcej...

III Podkarpacki Piknik Lotniczy

image 311Czy można zorganizować ciekawą imprezę lotniczą w miesiąc? Okazuje się, że tak.
III Podkarpacki Piknik Lotniczy w Krośnie okazał się jednym z najciekawszych tego typu wydarzeń nie tylko w regionie ale i w kraju. Organizatorom udało się ściągnąć na krośnieńskie lotnisko wiele ciekawych statków powietrznych, a wśród nich kilka prawdziwych perełek.

Czytaj więcej...

120 lat "Mechanika"

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 "Mechanik" im. Stanisława Staszica w Krośnie to szkoła o ponad stuletniej tradycji, sięgającej lat 1891-1893 kiedy to Sejm Dzielnicowy we Lwowie utworzył w Krośnie Uzupełniającą Szkołę Przemysłową. Na początku była to 6-klasowa szkoła męska, która oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 15 stycznia 1893r. Przez następne lata szkoła przygotowywała uczniów do pracy w warsztatach rzemieślniczych i dla wielu firm szybko powstających zwłaszcza po pierwszej wojnie światowej. Szkoła swój rozkwit przeżywała po II wojnie światowej kształcąc w szerszym zakresie kadry dla przemysłu i wielu firm Krosna oraz regionu. W 1953r. zdecydowano o budowie nowej siedziby szkoły przy ul. Wyzwolenia (obecnie Tysiąclecia), a budowę zakończono w 1963r.

Czytaj więcej...

Air Show Radom 2013

image 310Po raz kolejny w przedostatni w weekend sierpnia niebo nad Radomiem rozpalane było tonami paliwa lotniczego (na poprzedniej edycji AS Radom w 2011 roku były to dokładnie 804 tony!!!), hukiem silników odrzutowych oraz zapierającymi dech w piersiach popisami pilotów akrobacyjnych. Podczas dwóch dni radomskiej imprezy dziesiątki tysięcy widzów podziwiać mogło blisko 200 samolotów z 20 krajów w tym śmigłowce EC-725 Caracal, S-70i Black Hawk oraz AW-149 zgłoszone do przetargu na dostawę 70 śmigłowców dla polskiej armii. 
Na rozgrzewkę od godz. 9.00 zebranej publiczności prezentowali się piloci Aeroklubu Polskiego. Około południa radomski Air Show uroczyście otworzył Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Dowódca Sił Powietrznych RP gen. Lech Majewski. Po części oficjalnej wojskowy blok pokazów rozpoczęła defilada samolotów i śmigłowców Polskich Sił Powietrznych. Nad lotniskiem przeleciały formacje myśliwców Su-22, Mig-29 oraz F-16, śmigłowców SW-4 Puszczyk, samolotów transportowych C-130 Hercules, M-28 Bryza oraz Casa C-295. Całość uzupełniły zespoły akrobacyjne „Orlik” oraz „Biało-Czerwone Iskry”.

Czytaj więcej...

Inauguracja nowego roku szkolnego 2013/2014 w "Mechaniku"

image 3092 września br. w auli Centrum Kształcenia Praktycznego ZSP nr 3 odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Dyrektor Bogdan Adamski powitał Radę Pedagogiczną, uczniów Technikum, ZSZ i CKP. Następnie zgodnie z ceremoniałem szkolnym wprowadzono sztandar zespołu szkół i odegrano hymn państwowy. Dyrektor B.Adamski podczas swego wystąpienia zwrócił uwagę na cele edukacyjne które stoją przed uczniami i nauczycielami w nowym roku szkolnym. Szczególne słowa zostały skierowane do uczniów klas pierwszych Technikum i ZSZ. Dyrektor pogratulował uczniom właściwego wyboru szkoły, zawodu i kierunku kształcenia życząc im zrealizowania własnych aspiracji, oczekiwań i celów szkoleniowych.

Czytaj więcej...

Komunikaty dla uczniów

Listy uczniów klas pierwszych na rok szkolny 2013/2014 w podziale na oddziały. 

Wszystkich kandydatów do klas pierwszych Technikum i ZSZ, którzy chcieliby kontynuować naukę w naszym zespole szkół w roku szkolnym 2013/2014, a nie znaleźli się na listach przyjętych, zapraszam do składania podań w sekretariacie szkoły w ramach wolnych miejsc w zawodach: 

- mechanik pojazdów samochodowych
- elektromechanik pojazdów samochodowych w ZSZ.

 

W dniach od 2 do 12 września 2013 r. w bibliotece szkolnej zostanie zorganizowany kiermasz używanych podręczników. 

PARTNERZY
  GO PGNiG Technologie poziom RGB   43   lotams   logo1
 
              Eba logo

 DANE KONTAKTOWE                          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
       PANS   logo A M           
     pwsz ch