Plan lekcji

Na skróty

IV Podkarpacki Piknik Lotniczy z udziałem "Mechanika"

20 września br. na krośnieńskim lotnisku odbył się IV Podkarpacki Piknik Lotniczy. Piknik został poprzedzony konferencją podsumowującą projekt "Odlotowa Polska Wschodnia" zorganizowany przez miasto Krosno gdzie partnerami były miasta : Chełm i Ełk. Konferencja odbyła się 19 bm. w auli PWSZ i dała początek imprezie lotniczej na lotnisku. Głównym organizatorem pikniku był Aeroklub Podkarpacki w Krośnie, a jednym z partnerów uczestniczącym w pikniku był nasz zespół szkół i uczniowie działający w Aeroklubie oraz pasjonaci lotnictwa z klas lotniczych. Warto też zaznaczyć, że celem pikniku lotniczego było zintegrowanie środowisk lotniczych makroregionu Polski Wschodniej. W sobotę 20 bm. zaplanowano oficjalne rozpoczęcie pikniku a ok 14.00 rozpoczęła się pierwsza część pokazów lotniczych, które trwały aż do zmierzchu. Wielką atrakcją była cywilna grupa akrobacyjna Żelazny. 

Piknik Lotniczy to niecodzienna szansa obejrzenia dynamicznych i statycznych prezentacji wielu współczesnych oraz historycznych statków powietrznych, m.in. rekonstrukcji z I i II Wojny Światowej czy z okresu międzywojennego. Zaplanowano takżeprezentacje w locie szybowców i samolotów, akrobacje szybowcowe i samolotowe, skoki spadochronowe... choć pogoda niestety nieco poprzeszkadzała tym ambitnym zamierzeniom. W locie zaprezentowały sie również m.in. samoloty: Zlin-50, Nieuport 11, Newport 11, AN-2, RWD-13, Stinson, Jungman, Tulak, JAK-12, Morava i wiele innych.Obok pokazów lotniczych zaplanowano szereg innych atrakcji artystycznych jak np. występ zespołu pop rockowego DE-MONO oraz wiele różnych innych kapel muzycznych.
W trakcie pikniku ogólnopolskie i regionalne firmy lotnicze prezentowały swoje statki powietrzne. Natomiast "Mechanik" zaprezentował własnej konstrukcji symulator lotu, który cieszył się niesamowitym zainteresowaniem. Każdy chciał polatać "bezpiecznie" i sprawdzić swoje umiejętności w zakresie pilotażu. Instruktorami tutaj byli uczniowie i nauczyciele z klas lotniczych ZSP nr 3. Mamy nadzieję, że piknik stał sie również dobrym miejscem do popularyzacji kierunków lotniczych w "Mechaniku", do czego nawiązywało wielu znakomitych pilotów którzy swoje pasje lotnicze zaczynali rozwijać właśnie w ZSP nr 3.
Poniżej prezentujemy ciekawsze zdjęcia z pikniku lotniczego.
Fot. Michał Romanowski

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch