Plan lekcji

Na skróty

Mistrz szybownictwa w „Mechaniku”

19 lutego br. do Krosna przyjechał wielokrotny mistrz szybownictwa – Sebastian Kawa. Przyjazd ten był możliwy dzięki osobistym staraniom Romana Walczaka – dyrektora Aeroklubu Podkarpackiego w Krośnie oraz PWSZ i ZSP nr 3 w Krośnie. Celem całego przedsięwzięcia było nie tylko spotkanie z utytułowanym Mistrzem Sebastianem Kawą ale również pokazanie możliwości kształcenia lotniczego w Krośnie, zwłaszcza przy rozwijającej się współpracy Aeroklubu Podkarpackiego, ZSP3 „Mechanik” i PWSZ w dziedzinie kursów pilotażowych. Sebastian Kawa jest najbardziej utytułowanym pilotem w historii światowego szybownictwa, wielokrotnym Mistrzem Świata i Europy. Jednocześnie wychowanek i członek Aeroklubu Bielsko-Bialskiego, w latach 2003-2014 dziesięciokrotny zdobywca tytułu Szybowcowego Mistrza Świata. W roku 2009 zdobył złoty medal Światowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie, ponadto wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy, wielokrotny Mistrz Polski. Na przełomie roku 2013 i 2014 jako pierwszy w historii wykonywał loty szybowcem nad Himalajami m.in. nad Annapurną.

W spotkaniu udział wzięła młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych z terenu Krosna, okolic Krosna i z Rzeszowa. W trakcie spotkania, swoją ofertę w zakresie szkolenia lotniczego przedstawił PWSZ i ZSP nr 3. W trakcie prezentacji „Mechanika”, dyrektor Bogdan Adamski poinformował i zaprosił młodzież szkół gimnazjalnych średnich do zainteresowania się szkoleniami ZSP3 na pilota szybowcowego i turystycznego. Jest to możliwe dzięki zbudowaniu nowych laboratoriów lotniczych nawigacji, radio-nawigacji, instalacją 2-osobowego symulatora lotu Elite Evolution S812 FNPT i pozyskaniem nowych 6 statków powietrznych (Perkoz i Pipistrel Sinus), które od połowy marca br. będą stacjonować na płycie krośnieńskiego lotniska. Jest to oferta skierowana do młodzieży, a zwłaszcza uczącej się w ZSP3.
W godzinach popołudniowych w nowych laboratoriach lotniczych w „Mechaniku” doszło do spotkania zarządu Aeroklubu Podkarpackiego, Prezydenta Krosna – Pana Piotra Przytockiego, Zastępcy Prezydenta Krosna – Pana Bronisława Barana, dyrekcji szkoły i władz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Motoszybowcowego. Spotkanie miało na celu pokazanie możliwości funkcjonowania Centrum Szkolenia Lotniczego w Krośnie w oparciu o infrastrukturę lotniczą Aeroklubu i „Mechanika”.
Od godz. 16.00 w auli ZSP3 doszło do spotkania uczniów, nauczycieli szkoły, członków Aeroklubu Podkarpackiego, miłośników lotnictwa - z Mistrzem Sebastianem Kawą.
Następnie uczestnicy spotkania mogli zwiedzać RCEZiNT, a zwłaszcza laboratoria lotnicze i nowe laboratoria lotnicze będące w trakcie wyposażania.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z tego dnia i spotkań z Sebastianem Kawą.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch