Plan lekcji

Na skróty

Losy niepokornych – żołnierze wyklęci

W dniach 02.03 – 06 .03. 2015 w bibliotece szkolnej była dostępna dla uczniów i nauczycieli wystawa związana z dniem Żołnierzy Wyklętych, obchodzonym 1 marca . Można było obejrzeć zdjęcia, legitymacje, przedruki dokumentów oraz publikacje dotyczące ich losów oraz miejsca w historii Polski.
Przez całe lata PRL-u nazywano Ich „zaplutymi karłami reakcji”, a wszystkie niepodległościowe organizacje, do których należeli określano jako „faszystów”, czy „bandy reakcyjne z pod znaku NSZ”. W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny wielu z Nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a których wyrok był oczywisty – natychmiastowo wykonywano kary śmierci. Jedynie nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, aby żyć dalej przez długie dekady Polski Ludowej z piętnem „reakcyjnego bandyty”. Zaledwie garstka z Nich dożyła tzw. odwilży i ustawy honorującej ich wieloletnie zmagania w szeregach SZP, ZWZ, AK, DSZ, ROAK, NZW, NSZ, SN, i WiN z oboma okupantami. Dożyli oni również dużej liczby rewizji nadzwyczajnych od wyroków śmierci, które otrzymali ich dowódcy i towarzysze partyzanckiej doli i niedoli… a tych trzeba przynajmniej przypomnieć!
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem i swoista lekcją historii, przygotowały ją p. Agnieszka Czekaj i Joanna Buda. W lekcji otwierającej wystawę w czytelni bibliotecznej uczestniczył dyrektor p. Bogdan Adamski.

 

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch