Plan lekcji

Na skróty

Wystawa Zdzisława Beksińskiego w „Mechaniku”

Dnia 26 marca br. w naszej szkole miała miejsce wystawa słynnego polskiego artysty Zdzisława Beksińskiego. Wystawa organizowana jest przez przedstawicieli Fundacji „Beksiński” ,która została ustanowiona po śmierci mistrza w celu ochrony jego dorobku artystycznego oraz szeroko pojętego kultywowania jego pamięci. Ekspozycja obejmowała zarówno malarstwo, rzeźbę i fotografię artysty, a także wzbogacona była prezentacją multimedialną przedstawiającą życie i twórczość Zdzisława Beksińskiego. Zdzisław Beksiński to polski malarz, rzeźbiarz, fotograf ,rysownik i artysta posługujący się też grafiką komputerową. Największa na świecie – licząca około 600 prac – ekspozycja znajduje się obecnie w Muzeum w Sanoku prezentując bogatą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych.

Pomimo ogromnego uznania krytyki za swą awangardową twórczość, dzisiaj Beksiński zaliczany jest do najwybitniejszych twórców współczesnych dzięki dziełom zupełnie odmiennym, z abstrakcją nie mających wiele wspólnego. Jego malarstwo budzi wiele emocji i jest dziś inspiracją dla wielu młodych artystów a jego twórczość trudno jest sklasyfikować do jednego nurtu, gdyż widać w nim wpływy abstrakcjonizmu, wizualizacji, oraz geometryzmu. Najważniejsze motywy to zdeformowana postać ludzka, twarz oraz głowa człowieka a także katastroficzne opuszczone budynki. Był malarzem wykraczającym poza swoją epokę, nie poddającym się współczesnym mu gatunkom w malarstwie, idącym własną artystyczną drogą. 

Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów jak też konkurs związany z prezentacją oraz galeria zdjęć i obrazów.
Organizatorami wystawy była pani Dorota Buczek, pani Julita Gładysz oraz Samorząd Uczniowski.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch