Plan lekcji

Na skróty

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

24 czerwca 2016 r. w auli zespołu szkół odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2015/16, uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom ZSZ i uroczystość podsumowania pierwszej części Projektu Erasmus+ dot. praktyk uczniowskich. Obok uczniów, nauczycieli i rodziców, na uroczystość szkolną przybyli: Pani Aldona Biedermann – reprezentująca austriackiego partnera organizującego praktyki uczniowskie dla uczniów ZSP3 w Austrii oraz Pani Dorota Patrylak – przewodnicząca Rady Rodziców ZSP3. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły, odegrania hymnu państwowego i przywitania uczestników uroczystości przez dyrektora Bogdana Adamskiego. Po części wstępnej głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Dorota Patrylak, która pogratulowała uczniom wyników w nauce i promocji do klasy programowo wyższej. Następnie Pani Aldona Biederman zaprezentowała wyniki realizacji praktyk uczniowskich w Austrii za rok szkolny 2015/16.

Czytaj więcej...

Zakończenie roku szkolnego

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 i nauki dla absolwentów ZSZ nastąpi 24 czerwca 2016 r. (piątek) o godzinie 10.00 w auli A-10

Słoneczna ILA, deszczowe Luchtmachtdagen – pokazy lotnicze

Przeciętny berlińczyk na dźwięk słowa "Schonefeld" dostaje gęsiej skórki. To właśnie tutaj znajduje się port lotniczy Berlin-Brandemburg - lotnisko, które miało zastąpić wszystkie inne lotniska stolicy Niemiec. Miało, ponieważ ta największa niemiecka inwestycja infrastrukturalna warta kilka miliardów euro jest także najdroższym bublem Europy. Lotnisko Berlin-Brandemburg miało zostać oddane do użytku w 2012 roku, jednak błędy konstrukcyjne, kolejne poprawki i przebudowy opóźniły finalizację projektu. Obecnie oficjalną datą jest rok 2017, choć jak sami Niemcy przyznają i ten wielokrotnie przesuwany termin trzeba będzie.... przesunąć - najprawdopodobniej na rok 2019. Co ciekawe, według wielu fachowców z branży budowlanej najlepszym i najtańszym wyjściem z całej sytuacji byłoby wyburzenie wszystkiego, co do tej pory zbudowano i rozpoczęcie inwestycji od nowa.

Czytaj więcej...

Finał Konkursu Fotograficznego w Mechaniku

W dniu 14 czerwca 2016 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. S. Staszica w Krośnie odbyło się ogłoszenie wyników VIII Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjlanych pod hasłem „Źródła nowego życia”. Zwyciężyła praca „Cud Stworzenia” przygotowana przez Julię Mączka z Gimnazjum nr 2 w Sanoku. Drugie miejsce zajął cykl Mateusza Berezowskiego i Adriana Dąbrowskiego z ZSP nr 3 w Krośnie, łączący pasję motocyklową z przeżyciami duchowymi. Trzecie miejsce zajęła praca „Światło w ciemności” przygotowana przez Michalinę Siwy z I LO w Krośnie. Wyróżnienie w konkursie otrzymała Kinga Guzik za cykl „W drodze do źródła” z ZSP nr 1 w Krośnie oraz Julia Rachwał i Oliwia Jabłońska za cykl „Od grzechu do nowego życia” z Gimnazjum nr 4 w Krośnie. Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki, które wręczał Andrzej Guzik – dyrektor PCEN Oddział w Krośnie, Bogdan Adamski – dyrektor ZSP nr 3 w Krośnie, przedstawiciel biura poselskiego Piotra Babinetza w Krośnie oraz ks. Mirosław Grendus konsultant z PCEN.

Czytaj więcej...

Podsumowanie VIII edycji Konkursu Fotograficznego

Uprzejmie informujemy, że dnia 14 czerwca 2016 r. o godzinie 10.00 w budynku szkolnym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica w Krośnie (aula A-10), odbędzie się uroczyste rozdanie nagród, w VIII edycji Konkursu Fotograficznego dla fotografów amatorów „Źródła Nowego Życia”. Wszystkich uczestników wraz z opiekunami serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy: Karol Szczepanik oraz Grzegorz Podkul.

Uczeń „Mechanika” Wicemistrzem Polski XVII edycji Olimpiady Techniki Samochodowej 2016

Olimpiada Techniki Samochodowej ma już 17-letnią tradycję. Co roku bierze w niej udział kilka tysięcy uczniów z ponad 200 szkół ponadgimnazjalnych. Pierwszy etap rozgrywał się w poszczególnych szkołach samochodowych i mechanicznych w całej Polsce. Do półfinału,  który odbył się 19 marca 2016r.  w budynku Wydziału Samochodów i Maszyn Rolniczych  Politechniki Warszawskiej, zakwalifikowało się 528 uczniów. Wybór półfinalistów był trudny bo każdy uczestnik Olimpiady wykazywał się wysokim poziomem wiedzy i umiejętności w zadaniach motoryzacyjnych. Ważnym dla uczestników półfinału był fakt, że Olimpiada Techniki Samochodowej była i jest pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, a najlepsi finaliści decyzją dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej  otrzymywali zwolnienie z kwalifikacyjnych egzaminów zawodowych kończących szkołę. 

Z grona półfinalistów  do grupy najlepszych 10 finalistów dostał się uczeń naszej szkoły Bartek Kielar z klasy II Technikum.

Czytaj więcej...

Szkolny Konkurs z Języka Angielskiego

19 maja 2016 roku w Naszej Szkole odbył się Szkolny Konkurs z Języka Angielskiego. Konkurs adresowany był do uczniów klas I – III technikum. Ideą konkursu było motywowanie do rozwijania kompetencji językowych oraz do podejmowania intelektualnych wyzwań, odkrywanie nowych talentów w dziedzinie języka angielskiego oraz stworzenie płaszczyzny zdrowej rywalizacji. Uczniowie biorący udział w konkursie musieli wykazać się odpowiednią znajomością struktur gramatyczno-leksykalnych. Spośród 31 uczestników wyłoniono trzech najlepszych uczniów, którzy w dniu 24 czerwca 2016 roku zostaną nagrodzeni. Są to:
1. Piotrowski Tomasz - klasa II e
2. Szydło Daniel – klasa II f
3. Soliński Patryk – klasa III g

Czytaj więcej...

Szkolny Konkurs Matematyczno - Techniczny

W dniu 31.05.2016 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie odbył się Szkolny Konkurs Matematyczno-Techniczny 2016, zorganizowany przez nauczycieli matematyki.
Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych. Klasa I oraz Klasa II technikum.
Poniżej przedstawiamy zwycięzców.
Klasa I
I miejsce Kłosowski Mirosław, IcT.
II miejsce ex aequo Dąbrowski Adrian, IbT oraz Zajdel Artur, IdT.

Klasa II
I miejsce ex aequo Kielar Bartłomiej IIcT oraz Piotrowski Tomasz IIeT.
II miejsce Tekieli Maciej IIeT.

Czytaj więcej...

Finał Wojewódzki Ligi Lekkoatletycznej

Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom finału wojewódzkiego Ligi Lekkoatletycznej, który odbył się 25.05.2016 r. na stadionie CWKS „Resovia” w Rzeszowie. Po eliminacjach rejonowych do zawodów, w których startowało 78 szkół, zakwalifikowało się 20 najlepszych drużyn lekkoatletycznych Podkarpacia. W tym gronie znaleźli się reprezentanci naszej szkoły. Zawodnicy rywalizowali w 6 konkurencjach lekkoatletycznych: biegach na 100 metrów, 400 m., 1500m., sztafecie 4x100m., skoku w dal oraz pchnięciu kulą.W klasyfikacji drużynowej reprezentacja „ Mechanika” ukończyła zawody na XII miejscu, uzyskując 1092 pkt. o 22 pkt. więcej niż w eliminacjach.
Na uwagę zasługuje kilka wartościowych wyników indywidualnych naszych zawodników.
Piotr Walus z klasy I cT w konkursie pchnięcia kulą 5 kg zajął 3 miejsce z wynikiem 11,18 cm., Remigiusz Pisula z klasy II fT był 7 w biegu na 100 metrów z bardzo dobrym czasem 11,79 sek., Daniel Kosztyła w konkursie skoku w dal uzyskał 5,88 cm., a Hubert Kozioł ukończył bieg na 1500 m. z czasem 4:34,77 sek.

Czytaj więcej...

Podsumowanie projektu Erasmus +


„Mechanik w Europie”. Czas na pierwsze podsumowania rocznej realizacji programu Erasmus+ w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie.

Drodzy uczniowie, po 12 miesiącach pełnych przygotowań, oczekiwania i wreszcie realizacji Waszych wyjazdów do krajów Unii Europejskiej możemy przedstawić kilka ciekawostek związanych z projektem pt. „Budowanie i poszerzanie kompetencji zawodowych i językowych uczniów ZSP3 poprzez program praktyk zagranicznych”.

Czytaj więcej...

Drużyna Mechanika - czwarta w województwie

14 maja 2016 roku w Przemyślu odbył się Finał Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Naszą szkołę reprezentowała drużyna, której zawodnicy zostali wyłonieni podczas dwóch etapów eliminacji szkolnych oraz zakwalifikowaniu się w zawodach powiatowych w Iwoniczu.
Drużyna „Mechanika” :
1. Karol Brodzicki II d T
2. Krzysztof Inglot III c T
3. Bartek Kielar II c T
Turniej jest wieloetapowy i składa się z następujących konkurencji:
a) konkurencje teoretyczne:
- test z przepisów ruchu drogowego
- test pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach
- test z historii polskiej motoryzacji

Czytaj więcej...

Sukces w Konkursie Biblijnym

W Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Krośnie odbył się finał VIII Międzyszkolnego Konkursu Biblijnego pod hasłem „Nowe Życie w Chrystusie”. Nasz uczeń Patryk Bałuka z klasy IVe Technikum  zajął drugie miejsce. Musiał wykazać się szczegółową znajomością Ewangelii wg. Św. Mateusza i Listu do Efezjan. Przygotowywał się do Konkursu pod kierunkiem Grzegorza Podkula i Karola Szczepanika. Patryk w poprzednich edycjach konkursu zajmował już raz miejsce trzecie oraz miejsce drugie. W finale wzięło udział 41 uczniów ze szkół średnich Krosna, Sanoka, Brzozowa, Rymanowa, Jedlicza i Błażowej. Wszystkich uczniów z 13 szkół biorących udział w szkolnych eliminacjach było 434. W naszej szkole 43 uczniów startowało w etapie szkolnym. Organizatorem VIII Międzyszkolnego Konkursu Biblijnego było Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli i  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krośnie. Nagrody ufundował Wydział Nauki Katolickiej Kurii Archidiecezjalnej w Przemyślu oraz Prezydent Miasta Krosna.

Czytaj więcej...

Ogłoszenie - Konkurs matematyczno - techniczny

W dniu 31.05.2016 r., o godzinie 10.45 na Auli A10, odbędzie się Szkolny Konkurs Matematyczno-Techniczny. Adresatami konkursu są uczniowie klasy I oraz klasy II Technikum.

Cele konkursu:
• popularyzowanie matematyki wśród uczniów,
• rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych i fizycznych uczniów,
• doskonalenie umiejętności logicznego i twórczego myślenia uczniów,
• motywowanie uczniów do poszerzania swojej wiedzy oraz mobilizowanie ich do samodzielnej i systematycznej pracy,
• dostarczenie uczniom możliwości wykazania się swoimi wiadomościami i umiejętnościami matematycznymi,
• budzenie nawyku współzawodnictwa,

Czytaj więcej...

Praktyki zawodowe w ramach programu Erasmus +

Już od dłuższego czasu zastanawialiśmy się, jak "uatrakcyjnić" praktyki zawodowe uczniów ZSP3. Uatrakcyjnić - czyli zorganizować je w taki sposób aby była ona nie tylko wykorzystaniem w praktyce wiedzy i umiejętności zdobytych w szkole, lecz także przygodą, poznawaniem, czasem zbierania nowych doświadczeń a także nauką odpowiedzialności i stawiania czoła trudnościom - jednym słowem chcieliśmy aby była to próbka dorosłego życia. Zadanie trudne a bez środków finansowych pozyskanych przez nas z programu Erasmus+ byłoby niewykonalne - jednak udało się. Już we wrześniu 2015 rozpoczęliśmy proces rekrutacji wśród uczniów klas III technikum do uczestnictwa w projekcie praktyk zagranicznych w Austrii i Hiszpanii, sam wyjazd poprzedzał zawsze intensywny kurs j. angielskiego i niemieckiego.

Czytaj więcej...

Święto Konstytucji 3 Maja

29 kwietnia 2016 r. w auli ZSP 3 odbyła się akademia z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Bogdan Adamski . W swym wystąpieniu zwrócił uwagę na doniosłość i wagę wydarzenia. Wspomniał o wartościach, jakie dla każdego pokolenia niesie w sobie pamięć historii ojczyzny. Następnie głos zabrali uczniowie, którzy poprzez wiersze, noty historyczne oraz pieśni patriotyczne wprowadzili zebranych w klimat tamtych lat. Przypomnieli oni także okoliczności uchwalenia Ustawy Rządowej z 1791 roku oraz przybliżyli historię polskiej wojskowości skupiając się na jej jednym elemencie tj. mundurze . Zilustrowali zmiany, jakim on podlegał na przestrzeni lat. Uroczystość szkolna została zakończona zaproszeniem skierowanym przez Dyrekcję szkoły do wzięcia udziału w uroczystościach zorganizowanych przez władze samorządowe miasta Krosna.

Czytaj więcej...

Mechanik na Międzynarodowych Górskich Zawodach Balonowych w Krośnie

Godz. 03.30 - pobudka, 04.20 - hala MOSiR, szybkie śniadanie, briefing, wyjazd na start, kolejny briefing, loty, powrót do biura zawodów - to przepis na majowy poranek a`la Mechanik Krosno. Gdy większość z nas zasiada do weekendowego śniadania lub je kończy, nasi uczniowie po ekscytującym i urzekającym początku dnia wypełnionego sportową rywalizacją ale przede wszystkim zniewalającymi widokami balonów, snujących się majestatycznie nad wypełnionymi wiosenną zielenią okolicami Krosna.... kładą się spać - po południu cały poranny scenariusz rozgrywa się jeszcze raz; hala MOSiR, briefing...... i tak do późnego wieczora. Uczniowie ZSP3 po raz kolejny wzięli udział w Górskich Zawodach Balonowych, które w tym roku zyskały rangę Balonowych Mistrzostw Polski. Balony na ogrzane powietrze są już stałym elementem majowego krajobrazu Krosna.

Czytaj więcej...

Pożegnanie maturzystów 2016

29 kwietnia 2016 r. w auli ZSP 3 odbyło się uroczyste zakończenie nauki dla uczniów kończących Technikum. Uroczystość ta rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i przywitania wszystkich uczestników spotkania. Następnie przedstawiciele klas maturalnych w swoich wystąpieniach wspominali wspólne chwile spędzone w szkole, a także złożyli podziękowania nauczycielom wychowawcom, dyrekcji oraz nauczycielom uczącym we wszystkich klasach za przygotowanie ich do dorosłego życia. W swoich słowach koledzy z Samorządu Uczniowskiego również złożyli podziękowania wszystkim maturzystom za lata, w których mogli zawierać przyjaźnie z nimi i poznawać świat nauki dzięki wsparciu starszych kolegów.
Ważnym punktem tej uroczystości było pożegnanie sztandaru szkoły. Dlatego przedstawiciele klas maturalnych uroczyście zgodnie z ceremoniałem pożegnali poczet sztandarowy ZSP3 co zakończyło pierwszy etap tej uroczystości.

Czytaj więcej...

Święto Patrona

W związku z corocznie obchodzonym w ZSP nr 3 w Krośnie Dniem Patrona Szkoły, dnia   22. 04. 2016  roku w auli szkolnej odbył  się Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie dla uczniów klas pierwszych  oraz  wystawa  poświęcona Stanisławowi  Staszicowi.  Zastępca dyrektora Pan Wojciech Lorenc uroczyście otworzył przygotowaną uroczystość szkolną. Wystawa przedstawiała życie i bogatą działalność  Patrona naszej szkoły. W konkursie  wzięli udział przedstawiciele klas pierwszych , którzy poprzez różne formy wyrazu  prezentowali sylwetkę S. Staszica . Jury  składające się   z  Pani  pedagog  oraz dwojga uczniów klas trzecich, oceniało płynność wypowiedzi, informacje merytoryczne oraz ogólną prezencję . Najlepszymi okazali sie uczniowie klasy I d Technikum  Mateusz Guzik i Dawid Misiołek. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy  a poniżej przedstawiamy wiersz autorstwa zwycięzkiej klasy .

Czytaj więcej...

Krwiodawcy w Pieninach

Podobnie jak w poprzednich latach maturzyści, którzy oddali największą ilość krwi zostali zaproszeni przez właścicieli hotelu „Nad Przełomem” na trzydniowy pobyt w Pieninach. Aby zostać zakwalifikowanym na ten wyjazd należy już w trzeciej klasie rozpocząć oddawanie krwi i systematycznie odwiedzać stację krwiodawstwa w Krośnie. W tym roku szkolnym udział w wycieczce zapewnili sobie: Sławomir Wojtuń  (IV bT), Damian Kasztelan (IV bT), Patryk Krawiec (IV cT),Krzysztof Jaworski (IV cT).
Wyruszyliśmy z parkingu szkolnego 15.04.2016 r i po przejechaniu 160 km zameldowaliśmy się w Sromowcach Niżnych. Uczniowie zamieszkali w studiu dwupoziomowym z aneksem kuchennym. Po krótkim odpoczynku zostaliśmy zaproszeni na obiadokolację i po bardzo obfitym posiłku nie pozostało nic innego jak wizyta na basenie i odpoczynek w saunie.

Czytaj więcej...

XXII Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej 2016

31 marca br. podczas Targów Motor Show odbyły się dwa konkursy motoryzacyjne kierowane do szkół samochodowych. Nasi uczniowie wzięli udział w jednym z nich - Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Samochodowej. Była to już XXII edycja tego wydarzenia. Przyciągnęła 258 uczniów technikum i szkół zawodowych z całej Polski. Konkurs ten składał się z trzech etapów, pierwszy z nich to eliminacje wewnątrzszkolne, natomiast drugi i trzeci etap odbywał się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i polegał na rozwiązaniu testu teoretycznego i wykonaniu zadań praktycznych.
XXII Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej objęty jest patronatem Politechniki Poznańskiej, Towarzystwa Techniki Motoryzacyjnej, Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej oraz firm Warsztat.pl i „Nowoczesny Warsztat”. Twarzą XXII edycji OTWS był Jakub Bielak – redaktor motoryzacyjny TVN Turbo.
Podobnie jak w Olimpiadzie Techniki Samochodowej naszą szkołę reprezentowali:

Czytaj więcej...

Uczniowie „Mechanika” na największych Targach Motoryzacyjnych w Polsce

Tradycyjnie o tej porze roku (wczesnowiosennej) w Poznaniu odbywają się największe Targi Motoryzacyjne w Polsce- Motor Show. W związku z tym zorganizowaliśmy wyjazd edukacyjny poszerzając jej program o zwiedzanie zabytków oraz zakładów przemysłu motoryzacyjnego Poznania. W czwartek 31 marca br. dotarliśmy do Ostrowa Tumskiego- wyspy oblanej z obu stron rzeka Wartą. Tak ukształtowany teren dawał naturalną osłonę przed napaścią ludziom tam zamieszkującym. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym obecnie zostało umieszczone bardzo nowoczesne muzeum zwane Bramą Poznania. Uczestnicy wyjazdui zapoznali się z historią początków chrześcijaństwa w Polsce.
Kolejnym punktem wyprawy był serwis samochodowy marki Porsche na ulicy Warszawskiej. Świetne samochody, niesamowite widoki, specjalistyczny sprzęt obsługowo-naprawczy
i specjalne ceny (1 roboczogodzina pracy przy modelu Porsche 991 wynosi tylko 504 zł).

Czytaj więcej...

Półfinał XVII Olimpiady Techniki Samochodowej 2016

Półfinał XVII Olimpiady Techniki Samochodowej odbył się w sobotę 19 marca 2016 r.na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej przy ul. Narbutta 84.
Redakcja Auto Moto Serwisu oraz Wydawnictwa Komunikacji i Łączności wystosowały zaproszenie do uczniów szkół o kierunku nauczania lub specjalności samochodowej- techników, zasadniczych szkół zawodowych i szkół policealnych.
Przedmiotem półfinału XVII Olimpiady Techniki Samochodowej był zestaw 40 pytań z zakresu wiedzy podstawowej oraz specjalistycznej obejmującej budowę, diagnozowanie, naprawę i eksploatację pojazdów samochodowych. Należało wykazać się również umiejętnościami matematycznymi podczas rozwiązywania zadań obliczeniowych. Jak co roku, nasi uczniowie wzięli udział w tym prestiżowym wydarzeniu, byli to:

Czytaj więcej...

Krośnieńskie Targi Edukacyjne

4 kwietnia 2016 r. w Hali Widowiskowo – Sportowej w Krośnie odbyły się XI Targi Edukacyjne adresowane do uczniów szkół gimnazjalnych miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego. W Targach tych wzięła udział także nasza szkoła, która zaprezentowała własną ofertę edukacyjną do Technikum i ZSZ na nowy rok szkolny 2016/2017. Targi zostały rozpoczęte przez Zastępcę Prezydenta Miasta Krosna Pana Bronisława Barana, który przywitał przedstawicieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych uczestniczących w Targach, przedstawicieli samorządu miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego oraz Podkarpackiego Kuratorium Oświaty. Następnie uroczystego otwarcia Targów dokonał Pan Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna. Po uroczystościach otwarcia zgromadzeni uczniowie szkół gimnazjalnych mogli obejrzeć oferty szkół ponadgimnazjalnych i zapoznać się z tym co proponują szkoły średnie Krosna i powiatu w nowym roku szkolnym 2016/17. Także została zaprezentowana oferta „Mechanika”, który w tym roku szczególnie akcentuje nowe kierunki i zawody:

Czytaj więcej...

IV Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki

W dniach 21 – 22 marca 2016 r. w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii ZSP nr 3 odbyła się już czwarta edycja Festiwalu Nauki i Techniki. Rozpoczęcie Festiwalu miało miejsce 21 marca br. w godzinach przedpołudniowych, a na uroczystość tę przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele Sejmiku Województwa Podkarpackiego, samorządu krośnieńskiego, przedstawiciele uczelni wyższych z Krakowa, Rzeszowa, Kielc i Krosna, przedstawiciele samorządu krośnieńskiego, szefowie firm i podmiotów z którymi ZSP3 współpracuje, przedstawiciele instytucji z terenu Krosna i powiatu krośnieńskiego. Honorowym patronatem Festiwal objęli : Prezydent Miasta Krosna i Podkarpacki Kurator Oświaty. Dlatego uroczystość inauguracji Festiwalu Nauki i Techniki rozpoczęła się do przywitania gości przez dyrektora Bogdana Adamskiego, który następnie głos oddał Panu Piotrowi Przytockiemu – Prezydentowi Miasta Krosna i Pani Lucynie Opoń – kierownikowi krośnieńskiego Oddziału Podkarpackiego Kuratorium Oświaty.

Czytaj więcej...

IV Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki

W dniach 21 – 22 marca 2016r. w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 „Mechanik” im. Ks. Stanisława Staszica w Krośnie odbędzie się IV Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki. Festiwal jest adresowany do młodzieży szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych Miasta Krosna i Powiatu Krośnieńskiego, podczas którego zaplanowano szereg atrakcji dla odwiedzających – m.in. interaktywną wystawę i pokazy „Umysł przyłapany” przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Celem Festiwalu jest popularyzacja nauki i promocja technicznych kierunków kształcenia oraz nowoczesnych technologii. Poprzez organizację Festiwalu chcemy wśród uczniów promować ciekawość świata oraz rozwijać wyobraźnię i kreatywność. Chcemy pokazać, że nauka może być też dobrą zabawą i fascynującą przygodą. Ponadto Festiwal ma ukazywać świat nauki i techniki w sposób zrozumiały, a zarazem atrakcyjny i niekoniecznie w murach szkolnych.

Czytaj więcej...

III Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej rozstrzygnięty

W dniu 15 marca 2016 r w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Krośnie odbył się finał III Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej. Konkurs był skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych z terenu miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego. Do finału konkursu zakwalifikowało się 36 uczniów z 8 szkół gimnazjalnych wraz z opiekunami.

Konkurs składał się z trzech etapów:
I etap – test jednokrotnego wyboru składającego się z 30 pytań (max 30 punktów)
II etap – 10 zadań z wykorzystaniem tablicy multimedialnej (max 10 punktów)
III etap – test sprawnościowy na symulatorze jazdy samochodowej (max 20 punktów)
O wynikach rywalizacji decydowała suma punktów uzyskanych przez ucznia z trzech części.
W tegorocznej edycji konkursu dla uczniów zostały przygotowane dodatkowe atrakcje. W przerwach między etapami konkursu oraz w trakcie oczekiwania na wyniki rywalizacji gimnazjaliści mogli obejrzeć między innymi zasady działania przygotowanych przez uczniów szkoły mechanizmów mechatronicznych, mogli wykonać testy psychofizyczne czy też spróbować swoich sił na nowoczesnym symulatorze lotów.

Czytaj więcej...

NIEZŁOMNI NIEPOKORNI WYKLĘCI

W dniach 11.03 -15.03 2016 r. w bibliotece szkolnej była prezentowana wystawa upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych, obchodzonym 1 marca . Można było obejrzeć zdjęcia, legitymacje, przedruki dokumentów oraz publikacje dotyczące ich losów oraz miejsca w historii Polski. W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny wielu z Nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a których wyrok był oczywisty – natychmiastowo wykonywano kary śmierci. Jedynie nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, aby żyć dalej przez długie dekady Polski Ludowej z piętnem „reakcyjnego bandyty”.

Czytaj więcej...

Dzień Kobiet

Jest takie święto, które jedni uwielbiają a inni żartują z niego… Był jednak czas, kiedy wszyscy panowie z goździkami stawali przed swoimi wybrankami, mamusiami, żonami, dziewczynami, siostrami itp.. aby złożyć życzenia i cieszyć się świętem, które dawało wiele radości, ciepła, życzliwości.. Tradycja ta nadal żyje bo jak nie wspomnieć święta, które pozwala kierować życzenia z tylko dobrymi intencjami do Pań, Kobiet – różnego wieku i stanu. Nawet nasz rodak Jan Paweł II za swego życia i pontyfikatu nigdy nie zapominał, aby co roku 8 marca złożyć życzenia wszystkim Kobietom. Dlatego i my w „Mechaniku” – szkole gdzie to „rodzaj męski” stanowi absolutną większość nie zapominamy o święcie, które skłania wszystkich panów bez zważania na wiek czy „hierarchię”, aby 8 marca w szkole, w domu, miejscu pracy i nauki móc uśmiechnąć się i życzyć każdej Kobiecie wszystko to co sprawi, że się uśmiechnie i ucieszy drobnym upominkiem, obdarowanym kwiatem.. Właśnie w tym dniu na auli szkolnej odbył się koncert muzyczny dla wszystkich pań ale i… panów.

Czytaj więcej...

III Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Stanisława Staszica w Krośnie zaprasza do wzięcia udziału w III Konkursie Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej dla uczniów szkół gimnazjalnych z terenu miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego. Tematyka konkursu obejmuje wiedzę i umiejętności z zakresu motoryzacji, techniki, nowoczesnych technologii i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W tym roku konkurs będzie przebiegał w dwóch etapach:

Etap I szkolny
Przeprowadzony będzie na terenie danego gimnazjum. Podczas tego etapu zostaną wyłonieni uczniowie szczególnie zainteresowani tematyką konkursu.
Zgłoszenia imienne wyłonionych w tym etapie uczniów wraz z imieniem i nazwiskiem opiekuna, prosimy przesyłać do dnia 29 lutego 2016 r.: pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie lub faxem pod nr 13 43-215-61.

Czytaj więcej...

VIII Międzyszkolny Konkurs Fotograficzny ”Źródła nowego życia…”

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Krośnie przy współpracy Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Krośnie zapraszają katechetów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, nie tylko z Krosna i okolic, do zainteresowania uczniów tegoroczną edycją Konkursu. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Organizatorzy zwracają uwagę, że termin nadsyłania prac konkursowych na adres Organizatora upływa w dniu 30 kwietnia 2016 r.
Wprowadzenie do tematyki konkursu: Źródła nowego życia…
Tematyka nawiązuje do wartości przewodniej roku duszpasterskie-go w Polsce – “Nowe życie w Chrystusie”, które jest zaproszeniem do odkrywania w swoim życiu i środowisku głębokich źródeł nieustannej od-nowy duchowej, które pozwalają pokonywać naturalną tendencję świata materialnego do obumierania i jednocześnie otwierają na nieprzemijającą nowość i świeżość życia duchowego, jaka jest nam proponowana przez Ewangelię Jezusa Chrystusa. Warto poszukać w swoim otoczeniu takich źródeł nieprzemijającej nowości, ująć wrażenie w kadr aparatu fotograficznego i przesłać na adres organizatora Konkursu Fotograficznego, abyśmy mogli nawzajem ubogacać pięknem nowego życia, które jest zapowiedzią piękna Życia Wiecznego w Chrystusie.

Czytaj więcej...

Studniówka 2016 w ZSP 3

6 lutego 2016r. uczniowie klas maturalnych Technikum w „Mechaniku” mieli bal studniówkowy w restauracji „Dwa Serca”. Uroczystość rozpoczęła się w godzinach wieczornych ok. godz. 18.00 gdzie przedstawiciele Abiturientów oficjalnie powitali przybyłych gości tj. dyrekcję ZSP3, nauczycieli wraz z osobami towarzyszącymi, rodziców jak i swoich kolegów również z osobami towarzyszącymi. Następnie głos zabrał przedstawiciel Rady Rodziców, który przywitał wszystkich uczestników balu studniówkowego i życzył uczestnikom balu dobrej zabawy. Później głos zabrał dyrektor Bogdan Adamski, który przypomniał tradycje studniówkowe wprowadzające w czas intensywnej pracy wszystkich uczniów klas maturalnych bo jak tradycja głosi – matura będzie już za symboliczne 100 dni i warto się do niej jak najlepiej przygotować aby udowodnić swoją dojrzałość i tym samym jak najlepiej zaplanować własne dorosłe życie. Po tych słowach uczniowie wręczyli kwiaty dyrekcji, wychowawcom klas maturalnych oraz wszystkim nauczycielom chcąc tym samym wyrazić wdzięczność za jak najlepsze przygotowanie edukacyjne do czekających egzaminów państwowych.

Czytaj więcej...

Sprawozdanie z wyjazdu nauczycieli do Anglii

W dniach 22 – 26 lutego 2016 r. nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie kolejny raz wzięli udział w kursie języka angielskiego w Brighton w Wielkiej Brytanii. Wyjazd 10 nauczycieli z przedmiotów zawodowych jak również przedmiotów powiązanych z kształceniem zawodowym został w całości sfinansowany z funduszy unijnych programu Erasmus+ projektu „Podniesienie poziomu jakości kształcenia i zwiększenie mobilności międzynarodowej w ZSP3 w Krośnie".
Kadra pedagogiczna uczestniczyła w kursie metodycznym języka angielskiego, który był kontynuacją projektu, którego celem było podniesienie kompetencji językowych nauczycieli ZSP3 w Krośnie. Program szkolenia był podzielony na dwie części. Do południa nauczyciele odbywali zajęcia w trzech grupach międzynarodowych, natomiast popołudniu uczestniczyli w zajęciach w jednej grupie metodycznej. Po południu był również czas na atrakcje dodatkowe organizowane przez szkołę językową, których celem było poznanie kultury, zwyczajów i obyczajów różnych środowisk lokalnych.

Czytaj więcej...

Pierwszy etap Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego

Dnia 9 lutego 2016 roku już po raz piąty w naszej szkole został przeprowadzony pierwszy etap Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego. Konkurs otworzył dyrektor Bogdan Adamski życząc wszystkim uczestnikom powodzenia . Uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego, historii polskiej motoryzacji oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przed medycznej. W konkursie udział wzięło 19 osób. Każdy z uczestników jak co roku otrzymał pamiątkową koszulkę promocyjną.

Wyniki rywalizacji:

1.Karol Brodzicki II dT - 99 pkt.
2.Bartłomiej Kielar II cT - 90 pkt.
3.Krzysztof Inglot III cT - 89 pkt.

Czytaj więcej...

III g T Mistrzem Szkoły w Piłce Siatkowej

Kolejne Mistrzostwa Szkoły w Piłce Siatkowej za nami. W turnieju w którym udział wzięło 12 zespołów klasowych, najlepszą okazała się klasa III g T. Mistrz roku szkolnego 2015/2016 pokonał wszystkich swoich rywali zarówno w fazie grupowej jak i w finałach. W pierwszym etapie turnieju rozgrywki odbywały się w trzech grupach systemem „każdy z każdym”. Najlepsze zespoły z poszczególnych grup spotkały się w finale. Drugie miejsce przypadło ubiegłorocznemu triumfatorowi - klasie IV d T a trzecie miejsce wywalczyła klasa II g T. Zawody jak co roku dostarczyły wiele emocji . Nie brakowało bardzo zaciętych spotkań oraz akcji, których nie powstydziłaby się Plus Liga.:)
Gratulujemy wszystkim uczestnikom rozgrywek !

Czytaj więcej...

Szkolny wyjazd na narty

W dniu 02 lutego 2016 r. 19-ro uczniów naszej szkoły wzięło udział w wyjeździe rekreacyjno – sportowym na narty i snowboard do stacji narciarskiej Chyrowaski. Warunki na stoku były bardzo dobre, uczniowie po okiem p. Artura Kociuby i p. Piotra Goneta przez 5 godzin mogli bezpiecznie doskonalić swoje umiejętności w narciarstwie zjazdowym oraz snowboardzie. Prowadzący zaprezentowali uczniom nowe techniki narciarskie. Oczywiście były i upadki, na szczęście niegroźne. Można było również posilić się w bufecie.
Po zakończonych zajęciach zmęczeni, pełni wrażeń wróciliśmy szczęśliwie do domu.

Czytaj więcej...

Piłkarze Mechanika na podium

W dniu 22 stycznia 2016 roku na hali sportowej MOSiR w Krośnie odbył się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Sieci Sklepów ,,S’’.
W turnieju udział wzięło 8 drużyn:
1.Stredna Odborna Szkola Podnikania z Presova,
2.Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krośnie,
3.Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie,
4.II Liceum Ogólnokształcące w Krośnie,
5. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie,
6. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie,
7.Miejski Zespół Szkół Nr 5 w Krośnie,
oraz reprezentacja naszej szkoły Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Krośnie.

Uczniowie: Arkadiusz Wilk, Gracjan Poręba, Wiktor Węgrzyn, Paweł Szyszlak, Paweł Czekański, Wojciech Krzywda, Marek Drozd, Tomasz Krężałek, Sebastian Zych, Hubert Kozioł reprezentując naszą szkołę wywalczyli III miejsce w turnieju.

Czytaj więcej...

Kolędowanie, życzenia świąteczne i noworoczne w ZSP 3

22 grudnia 2015r. uczniowie po raz ostatni byli na zajęciach szkolnych w tym roku kalendarzowym i poprzedzających Święta Bożego Narodzenia. W tym dniu zajęcia we wszystkich klasach odbywały się zwyczajnie ale też uczniowie mogli spotkać się z wychowawcami klas, złożyć sobie życzenia z okazji zbliżających się świąt, przełamać się opłatkiem. Była też okazja aby porozmawiać o tradycji obchodzenia świąt w naszych polskich rodzinach. W godzinach przedpołudniowych w auli szkolnej odbyła się uroczystość artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli, która wprowadzała wszystkich w klimat Świąt Bożego Narodzenia. Montaż poetycki uzupełniały kolędy wyśpiewane przez uczniów z zespołu muzycznego. Do kolędowania przyłączyli się uczniowie i nauczyciele, a ksiądz katecheta wspierał i zachęcał do brania udziału w tym kolędowaniu.

Czytaj więcej...

Święty Mikołaj w „Mechaniku”

7 grudnia br. z lekkim opóźnieniem przybył do ZSP3 Św. Mikołaj. Już w godzinach przedpołudniowych dzwonieniem na korytarzach w pawilonach zespołu szkół Św. Mikołaj obwieścił swoje przybycie… Jak co roku, Św. Mikołaj przypominał że odwiedza tylko grzecznych uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Samo przybycie znamienitego Gościa, uświadomiło nam, że w „Mechaniku” są grzeczni uczniowie i pracownicy, których warto odwiedzić i nagrodzić prezentami, słodyczami itp… Kolorowa „świta” Św. Mikołaja trochę rozjaśniła dzień, w którym słoneczko niekoniecznie chciało świecić ale to może dlatego aby blask życzliwości był wyczuwalny głównie z tej jednej strony… Gość z dalekiej północy odwiedził uczniów w poszczególnych klasach i laboratoriach, uczestniczył w niektórych zajęciach edukacyjnych, zawitał do części administracyjnej, w której urzęduje kierownictwo ZSP3. Na zakończenie, Św. Mikołaj wraz ze swoją „świtą” podziękował za życzliwe przyjęcie i powędrował do innych szkół…

Czytaj więcej...

Uczeń Mechanika na Mistrzostwach Krosna w Pływaniu

22 listopada 2015 r. na basenie w Turaszówce odbyły się III Mistrzostwa Krosna w Pływaniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wyjątkowy, wręcz niepowtarzalny klimat oraz atmosfera tych zawodów sprawiają, że jest to najchętniej i najliczniej odwiedzana impreza pływacka w regionie. W zawodach , które z roku na rok zdobywają coraz większą popularność uczestniczyło ponad 200 zawodniczek i zawodników z kilku klubów pływackich z Podkarpacia i Małopolski a także ze Słowacji. Do zawodów przystąpiły również cztery szkoły ponadgimnazjalne z terenu Krosna. Oprócz „Mechanika” były to : I LO, II LO, oraz ZSP 5. 

Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy III c T Wojciech Kołodziejczyk .Wystartował on w kategorii juniorów zajmując bardzo dobre IV miejsce wśród zawodników niezrzeszonych. Na 50 metrów stylem klasycznym uzyskał 43,72 sek., jednocześnie poprawiając o ponad 1 sek. swój rekord życiowy.
Gratulujemy osiągniętego wyniku!

Czytaj więcej...

Święto Niepodległości

10 listopada br. w auli ZSP3 odbyła się uroczystość upamiętniająca obchody Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odegrania hymnu państwowego. Następnie głos zabrali uczniowie, którzy przedstawili część artystyczną wprowadzającą wszystkich w klimat walk niepodległościowych Polaków w XIX i XX w. Recytacja wierszy, notki historyczne i pieśni niepodległościowe najpiękniej przedstawiły klimaty tamtych dni i lat kiedy to Polacy walką i poświęceniem budowali własne państwo - niepodległe i suwerenne. Symboliczna data 11 listopada 1918 r. była jedynie pretekstem aby przywołać czas walk narodowo-wyzwoleńczych w XIX i XX w., jak też przypomnieć walki o uzyskanie niepodległości i suwerenności do 1989 r. tj. do chwili powołania III Rzeczpospolitej. Uroczystość szkolną zakończył dyrektor Bogdan Adamski zapraszając uczniów i nauczycieli na uroczystości miejskie w Krośnie.

Czytaj więcej...

Najlepsi uczniowie „Mechanika” otrzymali stypendia Młodego Zawodowca

26 października 2015 r. w sali artKina przy ul. Bieszczadzkiej, Prezydent Miasta Krosna Pan Piotr Przytocki przyznał 164 stypendia dla najlepszych uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Krosna. Były to stypendia w kategoriach:
- 78 uczniów otrzymało stypendia „Semper in altum” za znaczące osiągnięcia artystyczne, sportowe i edukacyjne,
- 16 uczniów otrzymało stypendia „Krośnieński Omnibus” za wybitne wyniki w nauce
- 70 uczniów z Zasadniczych Szkół Zawodowych oraz z Techników otrzymało stypendia „Młodego Zawodowca
Miło nam, że uczniowie ZSP nr 3 w skład którego wchodzi ZSZ i Technikum otrzymali 10 stypendiów „Młodego Zawodowca”. Mamy nadzieję, że będzie to dobra motywacja dla uczniów do osiągania jak najlepszych wyników w różnych zajęciach edukacyjnych oraz będzie to dobre wsparcie dla rozwoju własnych pasji i zainteresowań związanych z kierunkiem kształcenia w zawodzie nowoczesnych technologii.

Czytaj więcej...

Lotnik z ziemi dukielskiej w służbie RAF w II wojnie światowej

27 października br. o godz. 17.00 w auli PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego odbędzie się konferencja, którą przygotowało Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych. Głównym punktem konferencji będzie prelekcja Pana Lesława Wilka, który przedstawi postać Władysława Kordysia - lotnika i bohatera z Łęk Dukielskich. On to podczas II wojny światowej wraz z polskimi lotnikami służył w siłach powietrznych wojsk alianckich na Zachodzie.. Bohater naszych ziem zasłynął w wielu lotach bojowych od słynnej Bitwy o Anglię w 1940 r. aż do zakończenia wojny. Trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych lecz pamięć o nim nie jest zbyt powszechna i dlatego współcześnie warto przywołać sylwetkę człowieka, który umiłowanie Ojczyzny cenił sobie nade wszystko, jak też honor i powinność polskiego żołnierza w obliczu agresji niemieckiej. Mamy nadzieję, że Pan Lesław Wilk przywoła postać, która budzi podziw, szacunek i uznanie także wśród naszych uczniów i to nie tylko z klas lotniczych.

Czytaj więcej...

III Integracyjny Rajd Mechanika 2015

Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Mechanik” w tym roku zorganizował kolejną – trzecią już edycję - Integracyjnego Rajdu Mechanika. Celem wycieczki, która odbyła się 9 października 2015 r., był najwyższy szczyt Beskidu Niskiego – Lackowa – wznoszący się na wysokość 997 m n.p.m. W rajdzie wzięli udział uczniowie z ZSP nr 3 „Mechanik”, ZSP nr 5 „Elektryk”, ZSP nr 4 „Naftówka” oraz z II LO w Krośnie.
Po zeszłorocznym zdobyciu najwyższego szczytu Bieszczad – Tarnicy - postanowiliśmy kontynuować zdobywanie szczytów należących do Korony Gór Polski i wybraliśmy się na kolejny najwyższy szczyt - idąc w kierunku zachodnim – Lackową (997 m n.p.m.), znajdujący się w Beskidzie Niskim. Wyjechaliśmy rano z Krosna i udaliśmy się do Wysowej i tam weszliśmy na szlak. Najpierw zatrzymaliśmy się Górze Jawor, gdzie znajduje się cerkiewka z 1929 r. pod wezwaniem Opieki Matki Bożej Prokow. Historia sanktuarium na Świętej Górze Jawor sięga połowy lat 20-tych XX-go wieku.

Czytaj więcej...

Święto Komisji Edukacji Narodowej

13 października br. w auli ZSP3 odbyła się uroczystość wspomnienia święta Komisji Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczął dyrektor Bogdan Adamski wprowadzając sztandar szkoły i nawiązując do historycznego zdarzenia, które po dziś dzień dla nas Polaków jest powodem do świętowania. Następnie uczniowie zaprezentowali część artystyczną, która odwoływała się do historii wspominając okoliczności powołania KEN i przypominając jakie to miało kiedyś znaczenie dla naszej ojczyzny. Przy tym pojawiały się odniesienia do oryginalnych tekstów tamtej epoki jak i do lirycznych akcentów tego święta. Uroczystość zakończyła się życzeniami, które w imieniu Samorządu Uczniowskiego skierowali uczniowie do nauczycieli… Reprezentujący Radę Pedagogiczną dyrektor Bogdan Adamski otrzymał bukiet kwiatów za co podziękował wszystkim uczniom życząc im również wszystkiego najlepszego z okazji święta KEN, które jest także ich świętem. Następnie dyrektor zaprosił nauczycieli i pracowników administracji, obsługi na uroczyste posiedzenie Rady Pedagogicznej w godzinach popołudniowych.

Czytaj więcej...

Ślubowanie i otrzęsiny uczniów klas pierwszych

13 października br. w auli ZSP3 odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych Technikum i ZSZ. Uroczystość ta odbyła się w obecności sztandaru szkoły, uczniów wszystkich klas i nauczycieli. Następnie przedstawiciele klas pierwszych wzięli udział w „otrzęsinach”, gdzie w wielu konkurencjach mogliśmy poznać talenty i umiejętności nie tylko „zawodowe” ale i artystyczne. Specjalnie wytypowana komisja oceniała wszystkie konkurencje uczniów, a całość prowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Podczas konkurencji sprawnościowych uczestnicy całej uroczystości mogli poznać największe przeboje w wykonaniu kapeli „Mechanika”. Szkoda tylko, że „jury” na podstawie wszystkich konkurencji mogło wytypować tylko jedną klasę do nagrody choć umiejętności zaprezentowane budziły podziw i uznanie co niejednokrotnie nagradzano brawami i mocnym aplauzem… Nie mniej jednak tylko klasa Ic Technikum uzyskała pierwszą lokatę i tym samym przywilej wyboru dnia „bez ocen” w pierwszym semestrze obecnego roku szkolnego.

Czytaj więcej...

XII Mistrzostwa Szkoły w tenisie stołowym

W dniu 12.10.2015 roku został rozegrany turniej tenisa stołowego o drużynowe mistrzostwo szkoły. Do turnieju zostały zgłoszone następujące drużyny:
- I d T Wiklowski Krystian, Janas Piotr, Skiba Hubert
- I d T(2) Guzik Mateusz, Marszał Damian
- I b ZSZ Torbik Damian, Gosztyła Mariusz, Prajsar Norbert
- II fe T Bakota Dawid, Misiurek Kamil
- II g T Wiśniowski Kamil, Wróbel Daniel, Piątek Krystian
- III a ZSZ Wójcik Kamil, Zając Karol, Pernal Paweł
- III e T Lasek Dawid, Sienkiewicz Łukasz, Ochała Krzysztof
- III d T Piwowar Marcin, Leśniak Oskar, Marszał Mateusz
- IV e T Fuksa Rafał, Przystasz Piotr, Solecki Tomasz

Czytaj więcej...

Praktyki zawodowe uczniów w projekcie „Podkarpacie stawia na zawodowców” – podsumowanie efektów w ‘Mechaniku”

Ponad 3,8 miliona  złotych dofinansowania otrzymała Gmina Krosno na realizację  projektu systemowego „Podkarpacie stawia na zawodowców”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest on  częścią realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy  w Rzeszowie na terenie  województwa podkarpackiego  projektu pn. "Podkarpacie stawia na zawodowców. Okres realizacji - od czerwca 2012r. do października 2014 r . W związku z zamknięciem w/w projektu w Krośnie podsumowano jego efekty i dlatego w dniu 8 października br. odbyła się konferencja podsumowująca projekt oraz pokazania pozytywnego skutki praktyk uczniów u przedsiębiorców . Konferencję otworzył Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki oraz Przewodniczący Rady Miasta  - Pan Zbigniew Kubit. Informacje o realizacji projektu przedłożył Pan Bronisław Baran – zastępca prezydenta Krosna. Na konferencji byli również obecni przedstawiciele  Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie oraz duże grono osób reprezentujące środowiska lokalnego biznesu gdzie praktyki były realizowane.

Czytaj więcej...

W „Mechaniku” otwarto Centrum Edukacji Technicznej Haas HTEC

11 września 2015r. w Centrum Kształcenia Praktycznego w krośnieńskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 „Mechanik” otwarto Centrum Edukacji Technicznej Haas (HTEC). Firma Haas od lat dostrzega w skali światowej brak wykwalifikowanych techników i inżynierów w branży obrabiarek sterowanych CNC. Sytuacja ta źle wpływa na konkurencyjność wielu dziedzin przemysłu produkcyjnego w Europie. Program HTEC firmy Haas ma za zadanie zapewnienie młodym ludziom w Europie możliwości szkolenia praktycznego na najnowszych obrabiarkach CNC i zetknięcia się z najnowszymi technikami produkcyjnymi. HTEC pomaga młodym ludziom zdać sobie sprawę, że dzisiejszy przemysł oferuje całą gamę interesujących i dobrze płatnych możliwości kariery w różnych dziedzinach gospodarki. Obecnie w Polsce w kilkunastu punktach zainstalowane są obrabiarki CNC firmy Haas. Obrabiarki te są wykorzystywane w programach szkoleniowych uczniów oraz osób dorosłych podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe. Haas Automation współpracuje z dostawcami wyposażenia, używanego w procesach produkcji wykorzystujących obrabiarki sterowane CNC, oferując szkołom pełny zakres szkolenia z zakresu „technologii jutra”.

Czytaj więcej...

Rivolto Air Show 2015 czyli słoneczna Italia po raz trzeci

Lubimy jeździć na południe – po wycieczkach na pokazy lotnicze do Jesolo i Rzymu tym razem odwiedziliśmy Rivolto – bazę włoskiego lotnictwa taktycznego w której na co dzień stacjonuje grupa Frecce Tricolori. To właśnie z okazji 55-tej rocznica powstania tej znanej na całym świecie grupy zorganizowano tu Air Show, na którym oczywiście nie mogło nas zabraknąć.Wyjechaliśmy w czwartek wczesnym popołudniem i już zaledwie po 18 godzinach jazdy zameldowaliśmy się w nadmorskiej miejscowości Duino Aurisina – to tutaj mieliśmy spędzić najbliższe dwie noce.
Piątek to odpoczynek po podróży – basen, obiad, spacer na plażę i kąpiel w morzu a wieczorem wspólny grill. Niestety, prognoza pogody na sobotę wykluczała planowany pierwotnie udział w pokazach lotniczych więc postanowiliśmy odwiedzić Wenecję. Prognoza się sprawdziła a nasza decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Pogoda w Wenecji nie była może idealna, lecz na pewno lepsza niż nad lotniskiem w Rivolto, gdzie co chwilę przechodziły burze i opady. Po półgodzinnym rejsie promem z miejscowości Punta Sabioni i krótkim spacerze znaleźliśmy się na placu św. Marka – zdjęcia, obiad, przejażdżka gondolą po uroczych kanałach i udaliśmy się w drogę powrotną.

Czytaj więcej...

Radom Air Show 2015

Po raz kolejny przedostatni weekend sierpnia zarezerwowany był przez nas na wizytę w Radomiu i mimo że organizatorzy tegorocznego Air Show zrobili niemal wszystko, aby fanów i miłośników lotnictwa do tej wizyty zniechęcić (jak chociażby poprzez absurdalne i nigdzie nie spotykane zakazy wnoszenia na teren lotniska napojów) imprezę odwiedziło blisko 200 tyś osób.
Nie były to tym razem pokazy, które porywałyby rzadkimi maszynami ale na nudę też nie było miejsca. Widzom zaprezentowano niemal wszystkie typy statków powietrznych będących na wyposażeniu Wojska Polskiego, towarzyszyła im wystawa statyczna oraz pokazy gości z zagranicy. Podobnie jak dwa lata temu o emocje i potężną dawkę decybeli zadbali piloci francuskiego Dassault Rafale i włoskiego Eurofighter Typhoon a chirurgiczną precyzją latania „skrzydło w skrzydło” serca widzów obojga płci zdobywali piloci grup akrobacyjnych.

Czytaj więcej...

Rok szkolny 2015/2016 rozpoczęty

1 września br. rozpoczęła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2015/2016. Najpierw o godz. 8.00 odbyła się Msza Św. w kościele Farnym o pomyślność w nowym roku szkolnym, a uroczystości szkolne rozpoczęły się o godz. 9.30 w auli szkolnej i Regionalnego Centrum. Zawsze w takich ważnych chwilach dla uczniów i nauczycieli obecny jest sztandar „Mechanika”, a odegrany hymn państwowy obwieścił że oto symbolicznie zamknął się okres wakacji. Uroczystość inauguracyjną rozpoczął dyrektor Bogdan Adamski, który przywitał uczniów, nauczycieli i przedstawicieli rodziców. Szczególne powitania zostały skierowane do uczniów klas pierwszych Technikum i ZSZ, którzy otrzymali gratulacje za właściwy wybór szkoły i odpowiednie tym samym zaplanowanie przyszłej kariery zawodowej. Pierwszoklasiści zostali też zapoznani z wychowawcami klas i zespołem kierowniczym zespołu szkół. Następnie pedagog szkolny Pani Joanna Buda przedstawiła uczniom system stypendialny oraz warunki uzyskiwania tych stypendiów jak i możliwość dofinansowania do biletów dla dojeżdżających do szkoły.

Czytaj więcej...

PARTNERZY
  GO PGNiG Technologie poziom RGB   43   lotams   logo1
 
              Eba logo

 DANE KONTAKTOWE                          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
       PANS   logo A M           
     pwsz ch