Plan lekcji

Na skróty

Zakończenie roku szkolnego

zak mini22 czerwca br. w piątek w Mechaniku odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/2018 i pożegnania absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i hymnu państwowego. Następnie dyrektor Bogdan Adamski dokonał podsumowania efektów kształcenia dla wszystkich uczniów. Pogratulował promocji do klas programowo wyższych i ukończenia szkoły uczniom klas 3 – ich ZSZ. Szczególne gratulacje dyrektor skierował do rodziców, którzy byli obecni na tej uroczystości. Podziękowania zostały także przekazane nauczycielom i wychowawcom za wysokie wyniki edukacyjne w mijającym roku szkolnym. W dalszej części przedstawiciele klas 3 – ich ZSZ dokonali uroczystego pożegnania sztandaru szkoły. Miłą częścią dalszej uroczystości było wręczenie dyplomów i nagród dla uczniów osiągających wysoki wyniki dydaktyczne w minionym roku szkolnym. Zostały wręczone listy gratulacyjne dla rodziców uczniów szkoły najbardziej zaangażowanych w reprezentowanie szkoły i w tzw. codzienne życie szkoły. Podziękowania i gratulacje zostały także wręczone uczniom i ich rodzicom ze Szkolnego Koła Wolontariatu. Natomiast przedstawiciele Koła Wolontariatu wręczyli kwiaty i skierowali swoje podziękowania opiekunce - Pani Pedagog Joannie Baran.
Ważnym punktem tej uroczystości było wystąpienie przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, którzy przechodzącemu na emeryturę wicedyrektorowi Wojciechowi Lorencowi przekazali kwiaty i podziękowania za wiele lat pracy na rzecz szkoły i pracę z młodzieżą szkolną. Wspomnieli o dużej serdeczności, życzliwości i fachowości Pana profesora i wicedyrektora w jednej osobie. W czasie tych podziękowań wszyscy powstali z miejsc aby brawami wyrazić swoje podziękowanie i uznanie.

Czytaj więcej...

Mechanik trzeci w Polsce w XXII Finale Turnieju Motoryzacyjnego

38 W dniach 12-13 czerwca 2018 r. na placu przy Stadionie Miejskim w Białymstoku został rozegrany XXII Finał Krajowy Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W finale udział wzięło 16 drużyn – reprezentantów każdego województwa. Oczywiście województwo podkarpackie reprezentowała drużyna ZSP nr 3 w Krośnie w składzie: Karol Brodzicki, Karol Prajsnar, Bartek Kielar. Opiekunami drużyny natomiast byli: Władysław Koś i Marcin Błaż.
Finaliści swoją wiedzę i umiejętności sprawdzali w konkurencjach teoretycznych (test z zagadnień z przepisów ruchu drogowego, test skrzyżowań oraz test z historii polskiej motoryzacji) a także w konkurencjach praktycznych: jazda sprawnościowa motorowerem, jazda sprawnościowa samochodem, pierwsza pomoc przedmedyczna, przygotowanie pojazdów do jazdy.
We wtorek, 12 czerwca 2018 r. odbyły się konkurencje teoretyczne, a z kolei we środę 13 czerwca 2018 r. 16 najlepszych drużyn z całej Polski rywalizowało w konkurencjach praktycznych.
Podstawowymi celami Turnieju są:
- popularyzacja znajomości zasad ruchu drogowego wśród młodzieży szkolnej,
- propagowanie kulturalnego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym,
- kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu drogowego,
- popularyzacja, propagowanie wiedzy i umiejętności udzielania pomocy przedmedycznej

Czytaj więcej...

Mechanicy na stażu w Portugalii

portugal mini„Mechanik w Europie II” to już czwarty projekt mobilnościowy realizowany w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie, nieprzerwanie od 2016 roku. W mobilnościach zagranicznych udział wzięło ponad 20 nauczycieli ZSP3 oraz już około 150 uczniów. Uczniowie uczestniczyli w praktykach i stażach zagranicznych w trakcie roku szkolnego oraz podczas wakacji, natomiast nauczyciele uczestniczyli w kursach i szkoleniach językowych bądź zawodowych. Fundusze na zagraniczne wyjazdy mobilnościowe są pozyskiwane z programów unijnych Erasmus+ oraz POWER VET i zarówno uczniowie jak i nauczyciele otrzymują całość dofinansowania na wspomniane cele.
Początkiem czerwca br. po miesięcznym pobycie na praktyce zawodowej, kolejna już grupa w tym roku szkolnym wróciła do Polski z Portugalii. Szesnastoosobowa grupa uczniów technikum zdobywała doświadczenie zawodowe w stolicy Portugalii – Lizbonie w firmach branży lotniczej, motoryzacyjnej oraz mechanicznej. Miejscem ich zamieszkania było Montijo – miejscowość po drugiej stronie wody połączona z Lizboną mostem Vasco da Gama najdłuższym w Europie bo liczącym ponad 17 km.
Niewątpliwie ciekawym akcentem pobytu w Portugalii dla każdego z uczniów był bardzo bogaty program kulturowy realizowany podczas weekendów. Wszyscy uczestnicy mieli okazję zwiedzić ciekawe zabytki oraz zakątki Lizbony jak również urokliwe plaże Setubal i Arrabida. Będąc w okolicach Lizbony nie mogli przegapić w obowiązkowym programie zwiedzania urokliwego miasteczka Sintra, w którym znajdują się ruiny średniowiecznej budowli zamku Maurów, oraz ekstrowagancki i kolorowy pałac na wzgórzu Pena.

Czytaj więcej...

Nagroda Specjalna Prezydenta Krosna dla Mechanika

prezyd nagrodaPrezydent Krosna przyznał nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sportu, medale za "Zasługi dla Krosna" a także nagrody specjalne za 2018 r.
W czwartek 7 czerwca br. w sali Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie odbyła się uroczystość podczas której zostały wręczone medale "Za zasługi dla Krosna" oraz nagrody Prezydenta Miasta Krosna w dziedzinie kultury i sportu. Nagrodą Prezydenta Miasta Krosna "Za zasługi dla Krosna" honorowane są osoby lub organizacje, które w szczególny sposób zasłużyły się miastu lub dzięki którym miasto zostało zauważone w kraju i poza granicami. Nagrody te przyznawane są osobom związanym z Krosnem za szczególne osiągnięcia artystyczne oraz wyróżniające się za dokonania na rzecz upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Nagrody wręczane są w dwóch kategoriach: za wybitne osiągnięcia i całokształt działalności, a wręczali je: Pan Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna, Pan Bronisław Baran – Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, Pan Zbigniew Kubit – Przewodniczący Rady Miasta Krosna.
Dla nas najważniejsza jest Nagroda Specjalna, którą otrzymał ZSP Nr 3 w Krośnie za zajęcie:
- I miejsca w XXIV Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Samochodowej w Poznaniu i uzyskanie tytułu Pierwszej Szkoły Samochodowej w Polsce,
- III miejsca w XIX Olimpiadzie Techniki Samochodowej w Warszawie, otrzymując tytuł III Szkoły Samochodowej w Polsce.

Czytaj więcej...

Mechanik mistrzem województwa podkarpackiego

turniej wojDrużyna ZSP Nr 3 w Krośnie będzie reprezentowała Województwo Podkarpacie w Finale Krajowym Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, który odbędzie się w dniach 12-13 czerwca 2018 r. w Białymstoku.
Celem Turnieju było podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa młodzieży ponadgimnazjalnej w szczególności poprzez:
1. Popularyzowanie wśród młodzieży ponadgimnazjalnej znajomości przepisów o ruchu drogowym i wiedzy motoryzacyjnej.
2. Kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu.
3. Propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się, jako uczestnika ruchu drogowego.
4. Propagowanie i popularyzacja wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
5. Przygotowanie do uczestnictwa w uprawianiu sportów motorowych.
6. Inspirowanie uczniów i nauczycieli do pracy u podstaw na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zwycięstwo w Finale Wojewódzkim Turnieju - który odbył się w dniu 26 maja 2018 r. na obiektach Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu - wywalczyła drużyna w składzie:
- Karol Brodzicki
- Bartłomiej Kielar
- Karol Prajsnar.

Czytaj więcej...

Pamięci Mariusza Gosztyły

GosztylaW miniony piątek 1 czerwca br. odszedł od nas nasz kolega, uczeń 3 klasy ZSZ Mariusz Gosztyła. Wiadomość ta bardzo nas wszystkich zasmuciła, zwłaszcza że Mariusza znaliśmy i lubiliśmy wszyscy. Zawsze pogodny, uśmiechnięty i niezwykle życzliwy… Już niebawem miał otrzymać dyplom ukończenia szkoły i pełen zapału chciał planować dorosłe życie zawodowe. Czekał go jeszcze egzamin zawodowy, który byłby według nas zwykłą formalnością bo Mariusz zawsze był pilnym uczniem doskonale opanowującym całą wiedzę z mechaniki samochodowej. Niestety tragiczny wypadek nie pozwolił na realizację tych zamierzeń i planów. Odszedł od nas, gdyż Niebiosa zaplanowały inną dla Niego przyszłość.
Mariusz, będzie nam Ciebie brakowało, Twego uśmiechu, spokoju i doskonałej atmosfery, którą zawsze przynosiłeś i pozostawiałeś… Odpoczywaj w spokoju.
Wszystkich zapraszamy na pożegnalną Mszę Świętą, która odbędzie się 5 czerwca br. (wtorek) o godz. 15.00 w Kościele Parafialnym w Miejscu Piastowym. O godz. 14.30 na parkingu szkoły będzie podstawiony autokar, który dowiezie wszystkich chętnych na uroczystości pogrzebowe, jak też zapewniamy powrót.
Najbliższej Rodzinie składamy wyrazy szczerych kondolencji i polecamy Mariusza w modlitwie Opatrzności Bożej.
- Dyrektor, nauczyciele, uczniowie i pracownicy niepedagogiczni

Sukces Mechanika w finale XIX Olimpiady Techniki Samochodowej w Warszawie

OTS logoXIX Olimpiada Techniki Samochodowej odbywała się w trzech etapach. W wyniku postępowania kwalifikacyjnego do II etapu, przeprowadzonego 17 marca 2018r. w Warszawie na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej z naszej szkoły zakwalifikowali się Hubert Adamski, Bartłomiej Kielar i Daniel Pachana. Zadanie półfinałowe polegało na rozwiązaniu zestawu 40 pytań testowych obejmujących wiedzę techniczną oraz motoryzacyjną w ciągu 45 minut. W teście uczestniczyło około 400 uczniów z ponad 150 szkół z Polski. Do trzeciego etapu czyli finału zakwalifikowało się 13 uczniów z 12 szkół, a wśród nich - Bartek Kielar z klasy IVc Technikum ZSP nr 3 w Krośnie.
Etap finałowy (praktyczny) XIX edycji Olimpiady Techniki Samochodowej odbył się w Warszawie 12 maja 2018 roku w siedzibie firmy Robert Bosch Sp. z o.o. przy ul. Jutrzenki 105. W tej części finałowej uczniowie mieli do wykonania po dwa zadania, a każde w czasie 15 minut.
W pierwszym zadaniu należało zdiagnozować silnik 2,0 TDI w samochodzie Volkswagen Golf VI oraz usunąć usterkę polegającą na braku mocy silnika przy większym obciążeniu silnika i jego pracy w trybie awaryjnym, co sygnalizowała mrugająca kontrolka świec żarowych. Po podłączeniu testera diagnostycznego widoczny był kod błędu P0087 czyli zbyt niskie ciśnienie w szynie paliwowej. Diagnostyka polegała na sprawdzeniu ciśnienia i wydatku pompy niskiego ciśnienia, sygnału czujnika ciśnienia w listwie paliwowej oraz zaworu dozującego w pompie wysokiego ciśnienia. Przyczyną usterki była zbyt duża oporność przewodu łączącego zawór dozujący ze sterownikiem silnika, co skutkowało zmniejszeniem ilości paliwa dopływającego do pompy, a w konsekwencji brakiem odpowiedniego wydatku paliwa i zmniejszeniem ciśnienia w listwie.

Czytaj więcej...

"Mechanik" na XIX Górskich Zawodach Balonowych

balony 2Dla jednych stres, dla innych odpoczynek – pierwsze dni maja z racji czekającego za progiem egzaminu dojrzałości i „majówki” są dla uczniów ZSP3 i naszych świeżo upieczonych absolwentów czasem relaksu a także końcowym odliczaniem do matury.
Co roku grupa naszych chłopaków rozpoczyna maj łącząc relaks z obowiązkami biorąc udział w zawodach balanowych, które stały się już znakiem rozpoznawczym Krosna – niczym szkło i żużel. Swoją przygodę z balonami nasi uczniowe zaczynają od całego szeregu prac związancych z przygotowaniem zawodów a w trakcie ich trwania tworzą tzw. zespoły pomiarowe. Ich zadaniem jest mierzenie odległości zrzucanych przez zawodników markerów względem wyznaczonego punktu, ocena poprawności rzutu i ewentualne naliczanie punktów karnych - tak więc od ich pracy zależą wyniki całych zawodów. Zadanie odpowiedzialne i chociaż nie wydaje się specjalnie trudne – do łatwych też jednak nie należy. Pobódka w środku nocy, dojazd do Krosna i zbiórka o 04.15 a następnie briefing, pakowanie sprzętu i w końcu wyjazd w teren - jeszcze przed wschodem słońca. Dojazd na miejsce określone przez sędziów, rozkładanie "krzyża" (czyli puktu, w który markerem trafić muszą zawodnicy) a po konkurencji około 10.00 powrót do biura zawodów. Po południu powtórka. Z każdym kolejnym przyjazdem na naszych twarzach coraz bardziej widać było zmęczenie a sen zastępowaliśmy hektolitrami kawy.

Czytaj więcej...

Olá Portugal

port miniMiesięczna praktyka w Lizbonie? Dlaczego nie! Dla uczniów „Mechanika” to możliwe. W niedzielę 06 maja br. około godziny 18 polskiego czasu samolot linii Ryanair wylądował w stolicy Portugalii z grupą 16 uczennic i uczniów ZSP3, którzy od poniedziałku 07 maja będą realizować zadania zawodowe w firmach branżowych w okolicach Lizbony. Mobilność realizowana jest w ramach projektu „Mechanik w Europie II „ finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).
Zanim jednak najlepsza grupa uczniów mogła zawitać w tym pięknym kraju, w szkole uczestniczyli w różnego rodzaju programach przygotowawczych, które pozwolą im się w pełni cieszyć wszelkimi aspektami miesięcznego pobytu w Portugalii.
A wszystko zaczęło się od rekrutacji w wyniku której grupa docelowa została wybrana: siedmioro uczennic i uczniów z zawodu technik mechanik lotniczy, cztery uczennice i uczniowie z zawodu technik mechanik oraz pięciu uczniów z zawodu technik pojazdów samochodowych. Najlepsi, odważni, nie bojący się wyzwań i ciekawi świata uczniowie „Mechanika” rozpoczęli kilkutygodniowe przygotowanie do wyjazdu.
Aby wzmocnić w uczestnikach umiejętności porozumiewania się w języku obcym przygotowano dla nich kurs języka angielskiego z elementami kulturowymi kraju docelowego. Uczniowie mieli również okazję poznać podstawy języka portugalskiego dzięki uczestnictwu w dodatkowym kursie.
Po kursach językowych zajęcia z uczestnikami projektu przeprowadziła specjalistka ds. BHP, przypominając uczennicom i uczniom przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy w poszczególnych zawodach z uwzględnieniem kraju w którym będą odbywać oni praktyki zawodowe, swoje ważne wskazówki oraz informacje przedstawiła również Pani pedagog oraz kadra zarządzająca projektem.

Czytaj więcej...

PARTNERZY
  GO PGNiG Technologie poziom RGB   43   lotams   logo1
 
              Eba logo

 DANE KONTAKTOWE                          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
       PANS   logo A M           
     pwsz ch