Plan lekcji

Na skróty

Mechanik Wicemistrzem Województwa Podkarpackiego

zajawka turniej 2019Tegoroczne przygotowania do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego rozpoczęliśmy jak co roku od zmagań wewnątrzszkolnych aby wyłonić najlepszych. W wewnątrzszkolnej rywalizacji udział wzięło 15 uczniów. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową koszulkę i gratulacje. Konkurs obejmował wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego i historii polskiej motoryzacji. Wytypowana szóstka najlepszych uczniów doskonaliła się w jeździe motorowerem, samochodem z talerzem Stewarda, udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pogłębiała swoją wiedzę z przepisów ruchu drogowego i historii polskiej motoryzacji. Z wybranych sześciu najlepszych uczniów zostały utworzone dwie trzyosobowe drużyny, które wzięły udział w zawodach powiatu krośnieńskiego i powiatu Miasta Krosno. Jedna z naszych drużyn awansowała do Finału Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Finał odbył się 25 maja 2019 roku w Rzeszowie. Drużyna Mechanika w składzie:

Jakub Kołacz III c T
Kamil Płoucha III c T
Grzegorz Śnieżek III b T

wywalczyła Wicemistrzostwo Województwa Podkarpackiego. W finale udział wzięło 11 drużyn, które rywalizowały w konkurencjach teoretycznych i praktycznych:

Czytaj więcej...

Mechanik 7 w Polsce w finale XX Olimpiady Techniki Samochodowej

logo18 maja 2019 r. w Warszawie odbył się XX Finał Olimpiady Techniki Samochodowej w którym uczestniczyło 12 najlepszych uczniów z całej Polski. Oczywiście nie zabrakło wśród nich reprezentanta Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie. Kontynuując tradycję swoich starszych kolegów, którzy w poprzednich edycjach zbierali laury zwycięstw, był nim Hubert Adamski z klasy IV c Technikum. Jak co roku uczniowie finaliści olimpiady spotkali się w Centrum Szkoleniowym firmy Bosch w Warszawie przy ulicy Jutrzenki 105. W tym roku wszyscy mieli za zadanie rozwiązać dwa zadania dotyczące uszkodzeń występujących w samochodach. Na każde przewidziano tylko po 15 minut.
Zadanie 1 polegało na wykryciu przyczyny niesprawności silnika o zapłonie samoczynnym 2.0 TDI wyposażonego w zasobnikowy układ wtryskowy Common Rail, zamontowanego w samochodzie osobowym, którego użytkownik zgłosił stale świecącą się kontrolkę „check engine”. Błąd odczytany przez KTS wskazywał na uszkodzenie pierwszego wtryskiwacza, ale wartości rzeczywiste zebrane przez czujniki wskazywały, że jest sprawny. Było to uszkodzenie z serii: już to naprawiało wcześniej kilku mechaników. Zadanie 2 dotyczyło wykrycia przyczyny usterki układów bezpieczeństwa czynnego samochodu osobowego sygnalizowanej świeceniem się lampek kontrolnych zestawu wskaźników. Po podłączeniu zestawu diagnostycznego okazało się, że wystąpiły błędy związane z układem wspomagania kierownicy oraz ESP wskazujące na problemy z czujnikiem kąta skrętu kierownicy.

Czytaj więcej...

Uczniowie szkolą się na symulatorze lotu FNPT

009Od ponad przeszło roku operatorem części infrastruktury lotniczej w Mechaniku i jednocześnie partnerem szkoleniowym dla szkolenia lotniczego przyszłych pilotów lotniczych jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Uczelnia znana z wysokich umiejętności szkoleniowych nie tylko w Polsce ale i w Europie, a także w świecie. Wielu absolwentów tej uczelni kierunku lotniczego pilotażowego zasiada dzisiaj za sterami największych statków powietrznych w liniach komunikacyjnych, a także zasila powietrzne siły zbrojne naszego kraju. W tej dziedzinie szkoleniowej chełmski PWSZ ma wysoką markę co cieszy uczniów Mechanika gdyż wielu po ukończeniu technika mechanika lotniczego w szkole ma szansę nadal kontynuować naukę na poziomie wyższym ale już na kierunku pilotażowym. Tym bardziej ważne jest to, że udało się szkole uzyskać porozumienie z PWSZ w Chełmie, że dla uczniów klas lotniczych w ZSP3 będą się odbywać cykliczne zajęcia edukacyjne, które będą prowadzić piloci bądź pracownicy tej uczelni, a ich celem będzie wprowadzenie w zakres wstępnego szkolenia pilotażowego. Oczywiście nie będą to kursy licencjonowane gdyż one odbywają się w innym zakresie ale ważne jest to, że na części infrastruktury lotniczej szkoły jak np. na symulatorze lotu FNPT uczniowie będą już poznawać moduły wiedzy i umiejętności, które będą ich przybliżać do pełnego przeszkolenia i uzyskania przyszłej licencji pilota. Warto nadmienić, że trenażer procedur lotniczo-nawigacyjnych - Flight and Navigation Procedures Trainer od wielu lat jest nieodłącznym elementem szkolenia lotniczego na każdym poziomie zaawansowania.

Czytaj więcej...

MECHANIK najlepszy na Podkarpaciu

20190425 103952W dniu 25.04.2019 r. w Pustyni k.Dębicy odbył się finał wojewódzki licealiady w drużynowych biegach przełajowych. Nasza szkoła znalazła się w gronie 12 najlepszych drużyn z Podkarpacia po wygraniu zawodów na szczeblu powiatowym a następnie rejonowym.

Zwycięska passa nie opuściła nas także w finale wojewódzkim. Wygraliśmy zawody po zaciętym, trzymającym w napięciu do samego końca biegu. Wielkie brawa dla drużyny „Mechanika” w składzie:
1. Arkadiusz Adam II DT
2. Dawid Stanisz II DT
3. Damian Szczur IV CT
4. Rafał Gołąbek IV DT
5. Michał Latkiewicz III AT
6. Hubert Kozioł IV BT
7.Tobiasz Gazda I CET
8. Jakub Dereś I BSBIst
9. Hubert Huta I BSBIst

Dziękuję za zaangażowanie, ambitną postawę i godne reprezentowanie szkoły.

Czytaj więcej...

„Mechanik” na XX Górskich Zawodach Balonowych.

zajawka balony„Nawet nie sprawdzaj!”, „Szkoda gadać!”, „Tylko śniegu brakuje!” - przed rozpoczęciem tegorocznej edycji Górskich Zawodów Balonowych temat prognozy pogody był niemalże tematem tabu i każda próba poruszania go kończyła się jednym z powyższych stwierdzeń. Optymistyczny wariant zapowiadał, że będzie bardzo źle, pesymistyczny... - cóż, lepiej o nim nie wspominać.
Przewidywanie pogody na więcej niż 48 godzin do przodu jest jednak warte mniej więcej tyle, co przepowiednia wróżki, dlatego uczniowie „Mechanika” przygotowywali się do zawodów utartym i sprawdzonym w poprzednich latach szlakiem nie zważając na ponure wieści płynące z map pogodowych. Spotkanie w szkole z przedstawicielami biura sportowego zawodów, spotkanie z „centrum operacyjnym” całej imprezy na hali krośnieńskiego MOSiRu z dyrektorem zawodów i liderami zespołów pomiarowych, kolejna wizyta i przygotowywanie sprzętu, aż w końcu w czwartek wszyscy w komplecie stawiliśmy się o godzinie czwartej na porannym lub bardziej „środkowonocnym” briefingu. Pogoda zapowiadała się kiepsko, ale na szczęście pozwoliła na start zawodników i tak pod zimnym tego dnia Jedliczem w powietrze wzbiły się 33 balony, aby po chwili pojawić się nad Krosnem. Krótki lot i tuż po godzinie szóstej lądowanie – do głosu doszedł zbyt silny wiatr, który przez cały dzień powiewał biało czerwonymi flagami przygotowanymi na 2 maja, po czym pod wieczór... - ucichł. Baloniarze tylko na to czekali. Start z okolic Chorkówki i lot nad Zręcinem aż do lotniska w Krośnie w zachodzącym słońcu. Piękne zakończenie trudnego dnia i zwycięstwo w nierównej wojnie z wiatrem. Na piątek szykowała się jednak kolejna – z deszczem.

Czytaj więcej...

Świętowanie 3 Maja

3 maj30 kwietnia br. (wtorek) w auli zespołu szkół odbyła się uroczystość upamiętnienia święta narodowego nt. uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu państwowego rozpoczęło uroczystości szkolne. Następnie uczniowie zaprezentowali część artystyczną przypominającą okoliczności uchwalenia konstytucji 3 maja 1791r. Zwrócili również uwagę na przełomowe i znaczące fragmenty naszej historii na przestrzeni ostatnich stuleci. W wierszach i piosenkach wspominali wybitnych Polaków z tamtych lat, ich bohaterstwo oraz zwrócili uwagę na wartości patriotyczne, narodowe i to czym jest Ojczyzna dla każdego z nas, dla każdego Polaka…. Po tej uroczystości głos zabrał dyrektor Bogdan Adamski, który podziękował uczniom za część artystyczną oraz w imieniu władz samorządowych zaprosił wszystkich uczniów i nauczycieli na uroczystości miejskie zaplanowane na dzień 3 maja br., które rozpoczynać się miały od Mszy Św. w Bazylice Mniejszej Kościoła Farnego.

Czytaj więcej...

Pożegnanie Maturzystów

01 (24)26 kwietnia 2019 r. w auli zespołu szkół odbyło się uroczyste zakończenie nauki dla uczniów klas maturalnych Technikum. Uroczystość rozpoczęła się od przywitania rodziców uczniów, uczniów klas maturalnych i nauczycieli przez dyrektora Bogdana Adamskiego oraz od wprowadzenia sztandaru szkoły i uroczyste odegranie hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas maturalnych pożegnali sztandar zespołu szkół, po czym uczniowie klasy IId Technikum podczas uroczystej ceremonii przejęli w opiekę sztandar ZSP3 na okres 3 lat. Uroczystość oficjalna w tej części zakończyła się pożegnaniem uczniów klas maturalnych przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, po czym przedstawiciele uczniów klas maturalnych pożegnali swoje koleżanki i kolegów z programowo niższych klas oraz nauczycieli wszystkich rodzajów zajęć. Miłym akcentem tego „pożegnania” było wręczenie kwiatów przedstawicielom Rady Pedagogicznej tj. dyrektorowi Bogdanowi Adamskiemu jak też wicedyrektorom: Jackowi Kaflowi i Grzegorzowi Kuźniarowiczowi. Do tych wystąpień dołączyła Pani Dorota Łopuszańska – Patrylak, przewodnicząca Rady Rodziców w szkole, która podziękowała nauczycielom za wieloletnie przygotowanie uczniów do szczęśliwego finału ukończenia szkoły oraz do egzaminu maturalnego i zawodowego.

Czytaj więcej...

Pracodawcy z ofertami pracy przyjechali do Mechanika

01 (17)16 kwietnia 2019r. w Mechaniku odbył się finał projektu: „Praca dla absolwenta – Wystartuj z nami”. Oferta była kierowana do uczniów szkół technicznych, zawodowych w Krośnie oraz studentów PWSZ w Krośnie. Projekt ten udało się zorganizować dzięki wsparciu Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie oraz firmie LOT AMS. Uroczyste rozpoczęcie eventu nastąpiło w auli ZSP3 gdzie zgromadzeni przedstawiciele zaproszonych firm w obecności organizatorów przedsięwzięcia otrzymali podziękowania i gratulacje, które wręczyli: Pan Bronisław Baran - Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, Pan Zbigniew Kubit – Przewodniczący Rady Miasta Krosna oraz Bogdan Adamski – dyrektor ZSP3.
Jednak realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie pracodawców z terenu Krosno, regionu krośnieńskiego, Rzeszowa, Jasionki i Warszawy. W sumie zgłosiło się 17 pracodawców, którzy przyjechali do Mechanika z konkretnymi ofertami pracy dla absolwentów lub przyszłych absolwentów szkół technicznych, zawodowych oraz studentów PWSZ. Można było również podjąć ustalenia dotyczące płatnych praktyk w tych firmach, staży zawodowych w okresie letnim czy w czasie wolnym od nauki. Z rozmów z pracodawcami, które przeprowadzili uczniowie oraz studenci pojawiło się wiele już konkretnych uzgodnień dotyczących podjęcia pracy od 1 czerwca br. lub po okresie wakacyjnym. Natomiast Ci uczniowie i studenci, którzy jeszcze ostatecznie nie podjęli decyzji w sprawie pracy czy staży to na pewno nauczyli się jak prowadzić rozmowy z pracodawcami aby na przyszłość ich wynik był satysfakcjonujący.

Czytaj więcej...

Uczeń Mechanika na podium w Poznaniu

001Jak co roku Poznańskie Targi Techniki Motoryzacyjnej gościły pasjonatów motoryzacji, producentów samochodów, akcesoriów motoryzacyjnych oraz uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie. Podczas Targów jak co roku został przeprowadzony Finał Ogólnopolski Turnieju Wiedzy Samochodowej, na który zakwalifikowali się nasi uczniowie. Obydwie imprezy zainteresowały naszych uczniów i przy okazji Targów do Poznania wybrała się spora grupa uczniów z klas motoryzacyjnych jak i nauczyciele. Autokar wyruszył 26 marca br. a pierwszy etap podróży zakończył się o 7 rano bo o tej porze udało się wejść do zakładu Novol w Komornikach pod Poznaniem znanego z produkcji farb i lakierów. Bardzo ciekawe technologie, recepty na dobry wyrób oraz świetnie wyposażone laboratoria stały się dla całej grupy jasne i zrozumiałe. Jak się okazało pomiary wytrzymałościowe powłok są bardzo zbliżone do badań wytrzymałościowych metali znanych uczniom z książek do podstaw konstrukcji maszyn. Młot Charpy'ego, próba tłoczności, badanie wytrzymałości na rozciąganie czy pomiary tarcia są bardzo podobne (do tych spotykanych w szkolnych laboratoriach)
W następnym punkcie programu młodzież miała okazję zobaczyć poznański salon Porsche, jeden z sześciu salonów tej marki w Polsce. Ciekawe modele samochodów, które jak dotąd większość uczestników wycieczki widziała tylko na zdjęciach ukazały swe wnętrza zapraszając do środka. Bardzo miła załoga serwisu zapoznała nas z tajnikami swej firmy - za co bardzo dziękujemy.

Czytaj więcej...

Przemysłowa Wiosna na Targach w Kielcach

stom tool 2019 baner 300x30028 marca br. grupa ponad 40 przedstawicieli naszej szkoły (uczniowie i nauczyciele), odwiedziła hale targowo - wystawowe w Kielcach w których odbywały się Targi Obróbki Metali STOM, Obrabiarek i Narzędzi STOM-TOOL, Targi Laserów i Technologii Laserowych STOM-LASER, STOM-ROBOTICS, Dni Druku 3D i wiele innych prezentacji dotyczących nowoczesnych technologii obróbki powierzchni.Nowością na tegorocznych targach były pojazdy kosmiczne przygotowane przez EUROPEAN SPACE FUNDATION i Politechnikę Świętokrzyską. Podczas 12 edycji targów STOM-TOOL 2019 pojawili się liczni producenci obrabiarek oferujący najwyższej klasy maszyny i urządzenia. Uczniowie mogli zobaczyć oraz porozmawiać z licznym gronem specjalistów z kraju i świata na temat nowinek technologicznych oraz trendów rozwoju maszyn współpracujących z automatyką przemysłową. Targi zostały przygotowane przez ponad 500 producentów różnorodnego sprzętu dedykowanego branżom nowoczesnych i inteligentnych technologii, a były to:

- nowoczesne obrabiarki CNC wspomagane oprzyrządowaniem i manipulatorami,
- systemy narzędzi i uchwytów obróbkowych,
- oprzyrządowanie pneumatyczne i hydrauliczne ,
- techniki obróbki laserami (spawanie laserowe, hartowanie laserowe, deponowanie laserowe),
- roboty przemysłowe ,

Czytaj więcej...

PARTNERZY
  GO PGNiG Technologie poziom RGB   43   lotams   logo1
 
              Eba logo

 DANE KONTAKTOWE                          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
       PANS   logo A M           
     pwsz ch