Plan lekcji

Na skróty

II Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki 21 - 22 marca 2014 r.

festiwal mini obcW dniach 21 – 22 marca 2014r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 „Mechanik” w Krośnie odbył się II Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki. Festiwal został zorganizowany przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ideą Festiwalu było pokazanie, że „nauka nie musi być nudna…” Dlatego na czas Festiwalu zostały udostępnione wszystkie laboratoria i pracownie Centrum Nowoczesnych Technologii w ZSP3 gdzie uczniom szkół podstawowych i gimnazjów zaprezentowano najnowsze techniczne urządzenia, roboty itp. Uczestnicy Festiwalu mogli się zorientować, że naukę „można dotknąć” bo pojawiły się też symulatory do przeprowadzania różnych testów jak np. symulatory do nauki doskonalenia jazdy samochodem oraz symulatory do nauki lotu i kierowania statkiem powietrznym np. szybowcem lub innym wybranym samolotem.

Na Festiwalu zaprezentowali swoje „nowinki techniczne”: Politechnika Rzeszowska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Centrum Dziedzictwa Szkła, Aeroklub Podkarpacki, Automobilklub Małopolska, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Podczas Festiwalu odbyła się także konferencja dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych miasta Krosna nt. „Bądź bezpieczny na drodze”.Konferencja ta została zorganizowana przy współpracy: Małopolskiego Automobilklubu w Krośnie, Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. Na placu CKP zostały zaprezentowane czynności ratowania poszkodowanych przy wypadku samochodowym i motocyklowym. Uczniowie bezpośrednio mogli zobaczyć całe zdarzenie i wszystkie zachowania służb uczestniczących w tych pokazach. W konferencji tej uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych miasta Krosna tj. przewodniczący Rady Miasta – Stanisław Słyś, prezydent miasta Krosna – Piotr Przytocki, wiceprezydent miasta Krosna – Bronisław Baran, radni miasta Krosna, kierownik biura poselskiego europarlamentu i Panią poseł Elżbietę Łukacijewską reprezentowała Pani Katarzyna Rysz – Jęczkowska, wojewodę podkarpackiego reprezentował Pan Damian Pasierb. W konferencji także wzięli udział dyrektorzy szkół i placówek edukacyjnych miasta Krosna.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się także rajdy kartingowe, prezentacja pojazdów Muzeum Motoryzacji, symulacyjne uruchamianie silnika i podzespołów nawigacyjnych samolotu ultralekkiego Samba, robotów w laboratoriach mechatronicznych itp.
Jednym z ważnych elementów Festiwalu był koncert charytatywny, gdzie uczniowie i nauczyciele „Mechanika” zmobilizowali się aby uczestnicy koncertu mogli wesprzeć finansowo swojego kolegę i ucznia z klasy pierwszej technikum, który przebywa na długotrwałym i ważnym leczeniu. Z tej okazji uczniowie i nauczyciele przynieśli do szkoły swoje „słodkie wypieki” aby za symboliczne złotówki mogli je przekazywać ofiarodawcom zasilającym skarbonkę…
Ważne jest też to, że w pierwszym dniu Festiwalu ponad 1200 uczniów z gimnazjów i szkół podstawowych odwiedziło „Mechanik” i prezentacje Centrum Nauki Kopernik. W drugim dniu Festiwalu, wielu mieszkańców Krosna i okolic wraz z rodzinami wzięło udział w tym przedsięwzięciu…
Cieszymy się, że ta forma pokazywania nauki i techniki zyskuje tylu zainteresowanych. Zapewne za rok, Festiwal z nowymi pomysłami zaprosi znowu uczniów i dorosłych końcem marca 2015r.
Wszystkim uczestnikom Festiwalu bardzo dziękujemy, a poniżej prezentujemy zdjęcia z tej imprezy naukowo – techniczno – kulturalnej.


Patronat medialny :

 

                                                       
   

 

 

Zaproszenie

 

                            

 

 

Program

 

  

 

 

< >
Praktyki Zagraniczne

Praktyki Zagraniczne

W 2017 roku uruchomiliśmy dla Was specjalną platformę, na której prezentujemy informacje na temat działań finansowanych ze środków Unii Europejskiej. W związku z zakończeniem realizacji projektu pn.: „Budowanie i poszerzanie kompetencji zawodowych i językowych uczniów ZSM poprzez program praktyk...

Egzamin Maturalny 2019/2020

Egzamin Maturalny 2019/2020

EGZAMIN MATURALNY 2019/2020 Komunikaty Harmonogram egzaminów w 2020 roku Komunikat o dostosowaniach w roku szkolnym 2019/2020 Komunikat o przyborach w 2020 r. Lista systemów operacyjnych, programów użytkowych oraz języków programowania w przypadku egzaminu maturalnego z informatyki w 2020 roku Komunikat...

Egzamin Zawodowy

Egzamin Zawodowy

  Egzaminy w sesji letniej czerwiec - lipiec 2020  Harmonogram egzaminów zawodowych   Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie składa się z: Części pisemnej egzaminu trwającej 60 minut polega na rozwiązaniu testu pisemnego i przeprowadzany jest z wykorzystaniem    ...

O nas

O nas

W skład ZSM wchodzą: Centrum Kształcenia Zawodowego Technikum Zasadnicza Szkoła Zawodowa Regionalny Ośrodek Egzaminacyjny (ROWEZ) Ośrodek Kursowo - Szkoleniowy Stacja Kontroli Pojazdów RCEZINT Muzeum Motoryzacji   Zespół Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica...

baner konkurs 5

baner festiwal

baner covid 5

baner egzaminy 4a

baner plan l 4

librus

praktyki 2

spot 2

 

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch