Plan lekcji

Na skróty

Samochodowa Szkoła roku 2014 w nagrodę - w Poznaniu

Jedną z wielu nagród, jakie otrzymali nasi uczniowie i nauczyciele - reprezentanci Samochodowej Szkoły Roku 2014 było zaproszenie do zwiedzania fabryki opon marki Bridgestone mieszczącej się przy ulicy Bałtyckiej 65 w Poznaniu. Przy okazji wyjazdu na Targi Motor Show zwiedziliśmy zakład, który wywarł na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie...
Po dotarciu na miejsce otrzymaliśmy przepustki, a pani reprezentująca firmę zapoznawała nas z procesem produkcyjnym opon. Zaprowadzono nas do sali audiowizualnej gdzie poznaliśmy historię i strukturę firmy. Wyposażeni w kamizelki odblaskowe i przeszkoleni w kwestiach bhp udaliśmy się z dwoma przewodnikami na teren obiektu. Prześledziliśmy z nimi cały proces technologiczny od drutówki przez nową oponę aż do kontroli jakości gotowego wyrobu. Różnorodność mieszanek gumy oraz nowoczesnych materiałów na kord i opasanie przerosła nasze oczekiwania.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się technologia opon "bezpiecznych" Run Flat, na których bez powietrza można poruszać się bezpiecznie aż do prędkości 80 km/h. Dokonując zakupu opony czy też jej montażu do samochodu nie zdajemy sobie sprawy ze złożoności tego wyrobu. Dopiero po obejrzeniu fabryki nabiera się szacunku dla wysokiego rozwoju technologicznego i zaangażowania różnych dziedzin nauki do produkcji wysokojakościowych opon samochodowych. Ponieważ uczestnikami byli uczniowie szkoły samochodowej z nieukrywanym pożądaniem patrzyli na zmierzające do magazynu nowiutkie opony Bridgestone. W myślach każdy przypominał sobie rozmiary opon swojego samochodu i pilnie śledził czy takich nie ma w zasięgu wzroku. 

Po zakończeniu zwiedzania hal fabrycznych udaliśmy się na powrót do sali audiowizualnej gdzie wyjaśniono nam jeszcze wiele zagadnień nurtujących uczestników wycieczki, jak np.: zjawisko delikatnego ściągania opon w kierunku od osi jezdni na zewnątrz drogi w krajach
z prawostronnym i lewostronnym ruchem, zjawisko starzenia się gumy w starszych oponach, indywidualne oznaczenia opon za pomocą kodów kreskowych itp. Dzięki uprzejmości firmy udaliśmy się na smaczny obiad i po wykonaniu pamiątkowych wspólnych zdjęć pożegnaliśmy zakład pełni nowej wiedzy i nowych wrażeń.
Następnego dnia, udaliśmy się na Targi Motor Show. Dla wielu z nas ta prestiżowa impreza motoryzacyjna była punktem kulminacyjnym programu wycieczki. Na ogromnej przestrzeni wystawowej liczącej w sumie kilkanaście hal zaprezentowano cały współczesny przekrój pojazdów sportowych, użytkowych i wyczynowych. Również miłośnicy oldtimerów i motocykli znaleźli coś dla siebie. Naszej uwadze nie umknęły również wszelkiej maści customy i nowy polski supersamochód Arrinera Hussarya skonstruowany przez polską firmę Arrinera Automotive.

Przy okazji Targów Motor Show odbyły się również dwa konkursy motoryzacyjne kierowane do szkół samochodowych. Nasi uczniowie wzięli udział w jednym z nich tj. Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Samochodowej. 21. edycja tego wydarzenia przyciągnęła 153 uczniów technikum i 81 szkół zawodowych. Reprezentowali nas:


Paweł Częczek, klasa IV b T
Jakub Duplaga, klasa IV b T
Maciej Kiszka, klasa IV c T
Rafał Patlewicz, klasa III a ZSZ
Adrian Zubik, klasa III a ZSZ

Nieco szczęścia zabrakło Rafałowi Patlewiczowi, któremu aby wejść do finału zabrakło 0,15 punktu. Mimo to ukończył On rywalizację na bardzo dobrym siódmym miejscu (w skali kraju) w swojej klasie.

Opiekunami uczniów byli:

Piotr Boś, Krzysztof Karkut, Grzegorz Podkul.

Linki:
http://www.bridgestone.pl
http://www.motorshow.pl/pl
http://www.otws.pl

< >
Egzamin Maturalny 2019/2020

Egzamin Maturalny 2019/2020

EGZAMIN MATURALNY 2019/2020 Komunikaty Harmonogram egzaminów w 2020 roku Komunikat o dostosowaniach w roku szkolnym 2019/2020 Komunikat o przyborach w 2020 r. Lista systemów operacyjnych, programów użytkowych oraz języków programowania w przypadku egzaminu maturalnego z informatyki w 2020 roku Komunikat...

Praktyki Zagraniczne

Praktyki Zagraniczne

W 2017 roku uruchomiliśmy dla Was specjalną platformę, na której prezentujemy informacje na temat działań finansowanych ze środków Unii Europejskiej. W związku z zakończeniem realizacji projektu pn.: „Budowanie i poszerzanie kompetencji zawodowych i językowych uczniów ZSM poprzez program praktyk...

O nas

O nas

W skład ZSM wchodzą: Centrum Kształcenia Zawodowego Technikum Zasadnicza Szkoła Zawodowa Regionalny Ośrodek Egzaminacyjny (ROWEZ) Ośrodek Kursowo - Szkoleniowy Stacja Kontroli Pojazdów RCEZINT Muzeum Motoryzacji   Zespół Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica...

Egzamin Zawodowy

Egzamin Zawodowy

  Egzaminy w sesji letniej czerwiec - lipiec 2020  Harmonogram egzaminów zawodowych   Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie składa się z: Części pisemnej egzaminu trwającej 60 minut polega na rozwiązaniu testu pisemnego i przeprowadzany jest z wykorzystaniem    ...

komunikaty 2

baner festiwal

baner covid 5

baner konkurs 5a

baner egzaminy 4

baner plan l 4

librus

praktyki 2

spot 2

 

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch