Plan lekcji

Na skróty

Praktyki zawodowe uczniów w projekcie „Podkarpacie stawia na zawodowców” – podsumowanie efektów w ‘Mechaniku”

Ponad 3,8 miliona  złotych dofinansowania otrzymała Gmina Krosno na realizację  projektu systemowego „Podkarpacie stawia na zawodowców”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest on  częścią realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy  w Rzeszowie na terenie  województwa podkarpackiego  projektu pn. "Podkarpacie stawia na zawodowców. Okres realizacji - od czerwca 2012r. do października 2014 r . W związku z zamknięciem w/w projektu w Krośnie podsumowano jego efekty i dlatego w dniu 8 października br. odbyła się konferencja podsumowująca projekt oraz pokazania pozytywnego skutki praktyk uczniów u przedsiębiorców . Konferencję otworzył Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki oraz Przewodniczący Rady Miasta  - Pan Zbigniew Kubit. Informacje o realizacji projektu przedłożył Pan Bronisław Baran – zastępca prezydenta Krosna. Na konferencji byli również obecni przedstawiciele  Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie oraz duże grono osób reprezentujące środowiska lokalnego biznesu gdzie praktyki były realizowane.

Główne założenia projektu to organizacja staży i praktyk dla ponad  930 uczniów z 6 krośnieńskich techników i  5 zasadniczych szkół zawodowych. Uczniowie mogli zapoznać się z rzeczywistym środowiskiem swojego zawodu, a w przypadku staży – otrzymywali pierwsze wynagrodzenie za pracę – stypendium stażowe. Dzięki nawiązanej współpracy z przedsiębiorcami, po zakończeniu projektu, mogą oni zostać potencjalnymi pracodawcami dla młodych ludzi.

Nasz projekt (ZSP3) dotyczył organizacji praktyk w firmach nowoczesnych technologii. Był to jeden z najpoważniejszych projektów w województwie podkarpackim

W latach 2012-2015 realizowaliśmy projekt pn. „Podkarpacie stawia na zawodowców” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowane były kursy:

 • mechatroniki pojazdowej dla 58 osób,
 • operatora obrabiarek CNC dla 48 osób,
 • obsługi samolotów ultralekkich dla 24 osób,
 • spawacza metodą MIG/MAG dla 40 osób,
 • szybowcowy dla 20 osób,
 • prawa jazdy kat. B dla 50 osób.

Realizowaliśmy również zajęcia dodatkowe z zakresu prowadzenia firmy symulacyjnej w trzech odrębnych profilach zawodowych:

 • motoryzacyjnym (10 osób)
 • mechanicznym (10 osób)
 • lotniczym (10 osób)

Każdy uczeń kończący kurs mechatroniki pojazdowej, operatora obrabiarek CNC, obsługi samolotów ultralekkich oraz spawacza metodą MIG/MAG został skierowany do odbycia praktyki zawodowej.  W sumie uczniowie odbyli 160 praktyk. Nowością na skalę nie tylko regionu podkarpackiego były kursy na pilota szybowcowego, które przygotowywały do uzyskania licencji pilota. Kurs ten ukończyło aż 20 naszych uczniów. Mamy nadzieję, że w następnych latach te kursy nadal będziemy realizować.

W imieniu swoim i naszych uczniów dziękujemy za wsparcie firmom:

 • NOWY STYL Sp. Z o.o.  
 • KPB – Ślusarnia Sp. z o.o.
 • SPECSERVICE mgr inż. Piotr Zając
 • FK – LIGHTPLANES Sp. z o.o.
 • Lotnicze Zakłady Produkcyjno-Naprawcze "AERO-KROS" Sp. z o.o.

 

< >
Praktyki Zagraniczne

Praktyki Zagraniczne

W 2017 roku uruchomiliśmy dla Was specjalną platformę, na której prezentujemy informacje na temat działań finansowanych ze środków Unii Europejskiej. W związku z zakończeniem realizacji projektu pn.: „Budowanie i poszerzanie kompetencji zawodowych i językowych uczniów ZSM poprzez program praktyk...

O nas

O nas

W skład ZSM wchodzą: Centrum Kształcenia Zawodowego Technikum Zasadnicza Szkoła Zawodowa Regionalny Ośrodek Egzaminacyjny (ROWEZ) Ośrodek Kursowo - Szkoleniowy Stacja Kontroli Pojazdów RCEZINT Muzeum Motoryzacji   Zespół Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica...

Egzamin Zawodowy

Egzamin Zawodowy

  Egzaminy w sesji letniej czerwiec - lipiec 2020  Harmonogram egzaminów zawodowych   Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie składa się z: Części pisemnej egzaminu trwającej 60 minut polega na rozwiązaniu testu pisemnego i przeprowadzany jest z wykorzystaniem    ...

Egzamin Maturalny 2019/2020

Egzamin Maturalny 2019/2020

EGZAMIN MATURALNY 2019/2020 Komunikaty Harmonogram egzaminów w 2020 roku Komunikat o dostosowaniach w roku szkolnym 2019/2020 Komunikat o przyborach w 2020 r. Lista systemów operacyjnych, programów użytkowych oraz języków programowania w przypadku egzaminu maturalnego z informatyki w 2020 roku Komunikat...

komunikaty 2

baner festiwal

baner covid 5

baner konkurs 5a

baner egzaminy 4a

baner plan l 4

librus

praktyki 2

spot 2

 

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch