Pamięć 13 grudnia 1981r. w Mechaniku

image 277Dnia 13 grudnia 2012 r. w bibliotece szkolnej została otwarta wystawa nawiązująca do wydarzeń grudniowych z 1981 roku . Wykorzystano w niej materiały podarowane przez Pana Edwarda Mroza , który był uczestnikiem i świadkiem tamtejszych wydarzeń. Zwiedzający mieli okazje zapoznać się ze zdjęciami , notatkami , odezwami i oryginalnymi pismami funkcjonującymi w tamtym czasie. Dla uczniów była to żywa lekcja historii , której na szczęście nie znają z autopsji a jedynie z kart książek i opowiadań osób , które brały udział w owych wydarzeniach.

Często taka wystawa jest inspiracją do rozmów z rodzicami czy innymi członkami rodziny , którzy pamiętają strach , niepewność ale i wolę walki oraz nadzieję na lepsze jutro. Wprowadzenie stanu wojennego wiązało się z szeregiem utrudnień , o których zawsze będzie pamiętać ówczesne pokolenie i przekazywać potomnym. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów jak i pracowników szkoły. Zorganizowały ją Agnieszka Czekaj i Joanna Buda.