VIII Podkarpacka Konferencja Transplantologiczna w "Mechaniku"

11 grudnia 2014 r. w naszym zespole szkół odbyła się VIII Podkarpacka Konferencja Transplantologiczna pod hasłem „Podziel się życiem”. Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Fundacja Otwartych Serc, zaś patronat nad nią objął Pan Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna. Inspiracją do zorganizowania konferencji był fakt, iż Podkarpacie jest wstydliwą białą plamą na polskiej mapie dawców organów do przeszczepów. Organizatorzy chcieli aby konferencja z udziałem wielkich autorytetów świata medycyny przyczyniła się do systematycznej zmiany tego niekorzystnego zjawiska.
Podkarpacka Konferencja Transplantacyjna „Podziel się życiem” odbyła się w auli ZSP nr 3, na którą przybyli reprezentujący Zarząd Fundacji tj. Pani Grażyna Więcek i Pan Zygmunt Jerzyk. Prezydenta Miasta Krosna reprezentował Pan Bronisław Baran - Zastępca Prezydenta Miasta Krosna. Na konferencję przybyli studenci PWSZ w Krośnie, uczniowie z ZSP nr 4, LO nr 2 i oczywiście gospodarze tj. uczniowie z "Mechanika" z nauczycielami i dyrekcją szkoły. Konferencję otworzył Pan Zygmunt Jerzy, a po nim słowa do uczestników konferencji skierował Pan Bronisław Baran - Zastępca Prezydenta Miasta Krosna.

Po oficjalnych wystąpieniach przyszedł czas na prelegentów, a byli nimi:
- prof. dr bah. med. Piotr Małkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prezentujący temat : "Przeszczepianie narządów"
- doc. dr. hab. Maciej Kozieradzki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prezentujący temat: "Dawcy Narządów"
- Krystyna Murdzek - prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji prezentująca temat: "Znaczenie aktywności fizycznej pacjentów po przeszczepieniu narządów"
Konferencja zakończyła się podziękowaniami wnioskami, aby młodzi ludzie nie obawiali się zgłaszać na dawców organów bo życie ludzkie jest najcenniejszą wartością.