Wyjazd nauczycieli do Anglii w ramach programu Erasmus +

W dniach 10-14 sierpnia 2015 r. nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie wzięli udział w kursie języka angielskiego w Brighton w Wielkiej Brytanii. Wyjazd 10 nauczycieli z przedmiotów zawodowych jak również z przedmiotów powiązanych z kształceniem zawodowym został w całości sfinansowany z funduszy unijnych programu Erasmus+ projektu „Podniesienie poziomu jakości kształcenia i zwiększenie mobilności międzynarodowej w ZSP3 w Krośnie".
Kadra pedagogiczna intensywnie brała udział w zajęciach z języka angielskiego, które odbywały się w grupach międzynarodowych i prowadzonych przez rodzimych lektorów anglojęzycznych. Natomiast popołudniami nauczyciele szlifując język angielski uczestniczyli w dodatkowych zajęciach organizowanych przez szkołę językową, które miały za zadanie poznać kulturę, zwyczaje i obyczaje różnych środowisk lokalnych. W pierwszy dzień pobytu wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy miasto do którego przyjechaliśmy. Brighton to niezwykle popularny ośrodek wśród turystów (zarówno z Anglii jak i z innych krajów), słynie z pięknych nadmorskich plaż. Nie tylko plaże przyciągają tam turystów.

Miasto to słynie dodatkowo ze spektakularnego nadmorskiego pałacu - Royal Pawilon , z molo słynącego z jarmarcznych atrakcji i pałacu zabawy – Brighton Pier, diabelskiego młynu które jest charakterystyczną częścią panoramy Brighton i oferuje zapierające dech w piersiach widoki na miasto i wybrzeże (można nawet "popchnąć łódź" z podróży w kapsule VIP) – Brighton Wheel.
Następnego dnia wybraliśmy się na wycieczkę na Seven Sisters. Seven Sisters to grupa spektakularnych klifów na południowym brzegu Anglii (hrabstwo East Sussex), położonych nad Kanałem La Manche przy ujściu rzeki Cuckmere do morza. Skały te uformowane zostały miliony lat temu (w okresie kredy), kiedy obszar ten przykryty był całkowicie wodą.
Oszałamiające wrażenie wywierają nie tyle same skały, co zapierające w dech w piersiach widoki oraz urywający się nad przepaścią krajobraz. Klify sukcesywnie podlegają erozji, co roku woda skraca je o około 30 do 40 cm. Każda sióstr ma swoją nazwę: Haven Brow, Short Brow, Rough Brow, Brass Point, Flagstaff Point, Flat Hill, Baily's Hill oraz Went Hill Brow. Wbrew swojej nazwie w rzeczywistości jest ich w sumie osiem.
W środę zwiedziliśmy Londyn. Czasu mieliśmy mało na zobaczenie wszystkich atrakcji, lecz wrażenie jakie wywarło na nas to miasto pozostało w nas długi czas. Na początek podziwialiśmy panoramę Londynu z London Eye. Następnie podczas pieszej wycieczki zobaczyliśmy Big Ben, Buckigham Palace, Palace of Westminster oraz Katedrę Westminsterską.
Następnego dnia szkoła językowa zorganizowała wieczór z salsą oraz quizy i karaoke w pubie w Brighton. Atrakcji też nie brakowało. Można było pod okiem instruktora salsy nauczyć się tego tańca, a dla tych którzy niekoniecznie lubią tańczyć przygotowano zagadki i quizy muzyczne.
W piątek po zajęciach wszyscy otrzymaliśmy certyfikaty ukończenia kursu językowego po zaliczeniu testu końcowego. Bogatsi w nowe doświadczenia, umiejętności językowe i zachwyceni urokiem Anglii i ich mieszkańców, niestety musieliśmy już wracać do domu, ale wrócimy do Brighton na feriach zimowych na kurs metodyczny i już się nie możemy doczekać.

Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+