Mechanik trzeci w Polsce w XXII Finale Turnieju Motoryzacyjnego

38 W dniach 12-13 czerwca 2018 r. na placu przy Stadionie Miejskim w Białymstoku został rozegrany XXII Finał Krajowy Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W finale udział wzięło 16 drużyn – reprezentantów każdego województwa. Oczywiście województwo podkarpackie reprezentowała drużyna ZSP nr 3 w Krośnie w składzie: Karol Brodzicki, Karol Prajsnar, Bartek Kielar. Opiekunami drużyny natomiast byli: Władysław Koś i Marcin Błaż.
Finaliści swoją wiedzę i umiejętności sprawdzali w konkurencjach teoretycznych (test z zagadnień z przepisów ruchu drogowego, test skrzyżowań oraz test z historii polskiej motoryzacji) a także w konkurencjach praktycznych: jazda sprawnościowa motorowerem, jazda sprawnościowa samochodem, pierwsza pomoc przedmedyczna, przygotowanie pojazdów do jazdy.
We wtorek, 12 czerwca 2018 r. odbyły się konkurencje teoretyczne, a z kolei we środę 13 czerwca 2018 r. 16 najlepszych drużyn z całej Polski rywalizowało w konkurencjach praktycznych.
Podstawowymi celami Turnieju są:
- popularyzacja znajomości zasad ruchu drogowego wśród młodzieży szkolnej,
- propagowanie kulturalnego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym,
- kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu drogowego,
- popularyzacja, propagowanie wiedzy i umiejętności udzielania pomocy przedmedycznej

W organizację wydarzenia zaangażowani byli: Polski Związek Motorowy oraz Komenda Główna Policji, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.
Po bardzo „zaciętej” walce drużyna z Mechanika zdobyła trzecie miejsce w Finale Ogólnopolskim.
Wyniki turnieju:
I miejsce drużynowo – I Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Wł. Sikorskiego we Włoszczowie
II miejsce drużynowo – Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. M. Reja w Myślenicach
III miejsce drużynowo – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. St. Staszica w Krośnie.
IV miejsce drużynowo – Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 3 im. I.J. Paderewskiego w Warszawie
V miejsce drużynowo – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. T. Kościuszki w Zamościu
Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłym roku szkolnym.