^ Back to Top
facebook

Zespół Szkół Mechanicznych

im. Stanisława Staszica w Krośnie

Who's Online

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

   
  05.12.2021 Ferienhaus Ostsee

"Mechanik w Europie II" , projekt nr POWERVET-2017-1-PL01-KA102-038026

Konferencja podsumowującą projekt "Mechanik w Europie II"

11.12 (01)Koniec roku kalendarzowego 2018 zbiega się z terminem zakończenia kolejnego już projektu mobilności zagranicznych dla uczennic i uczniów szkoły. Nadszedł więc czas podsumowań, refleksji i przede wszystkim określenia wniosków do dalszej pracy. W tym celu 11 grudnia br. odbyła się konferencja, podczas której zaprezentowano zrealizowane mobilności oraz osiągnięte rezultaty projektu „Mechanik w Europie II”. Głównym celem projektu było zwiększenie doświadczenia zawodowego uczniów, dzięki realizacji miesięcznych praktyk i wakacyjnych staży zawodowych w przedsiębiorstwach branżowych w Austrii, Hiszpanii oraz Portugalii. Uczestnikami projektu było 59 uczennic i uczniów klas II i III technikum w zawodach: technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik mechatronik i technik mechanik lotniczy. 

W konferencji udział wzięli uczestnicy projektu, uczniowie obecnych klas II technikum oraz zaproszeni goście: Pan Bronisław Baran – Zastępca Prezydenta Miasta Krosna oraz Pan Zbigniew Kubit – Przewodniczący Rady Miasta Krosna jak również przedstawiciele lokalnych podmiotów gospodarczych, Pani Monika Pluta – dyrektor ds. administracji i zarządzania personelem PGNiG Technologie oraz Pan Wojciech Głowacki - szef produkcji firmy ZPRE Jedlicze.

O celach oraz założeniach projektu opowiadali uczniowie – uczestnicy mobilności, dzieląc się wiedzą oraz doświadczeniami, które zdobyli podczas pobytu w Austrii, Portugalii czy też Hiszpanii. Udział w projekcie zainspirował uczniów do stworzenia nowoczesnego stanowiska dydaktycznego do wizualizacji procesów automatycznych HMI/SCADA oraz szybkiego prototypowania 3D, których prezentację przedstawili uczestnikom konferencji. Taki rodzaj rezultatów projektu zapewnia duży wpływ na użytkowników oraz długą trwałość również po zakończeniu projektu, dzięki możliwości wykorzystania i rozszerzania ich możliwości w czasie zajęć szkolnych i podczas przygotowywania kolejnych grup uczestników praktyk zagranicznych w przyszłości. 

W drugiej części konferencji poruszono ważne kwestie związane z bieżącą sytuacją na rynku pracy i oczekiwaniami firm w stosunku do praktykantów i kandydatów na pracowników w swoich przedsiębiorstwach. Obecni na sali przedstawiciele podmiotów gospodarczych zwrócili uwagę, że nie tylko kwalifikacje i doświadczenie zawodowe decydują o powodzeniu podczas rekrutacji, ale równie ważne są kompetencje personalne i społeczne. Wśród pożądanych cech „idealnego kandydata” najczęściej wymieniano: motywację do ciągłego doskonalenia się, sumienność i odpowiedzialność, umiejętność pracy w zespole, komunikatywność i znajomość języków obcych, a nawet schludny, zadbany wygląd. W podobny sposób wypowiedzieli się Pan Bronisław Baran – Zastępca Prezydenta Miasta Krosna oraz Bogdan Adamski - dyrektor ZSP nr 3 w Krośnie prezentując wnioski z IV Forum Gospodarczego w Krośnie, którego głównym tematem było zwrócenie uwagi na temat wykształcenia oraz kompetencji absolwenta szkoły zawodowej ubiegającego się o pracę w firmie nowoczesnych technologii. W tym samym duchu wypowiadał się Pan Zbigniew Kubit – Przewodniczący Rady Miasta Krosna oraz zaproszeni goście. 
Miłym podsumowaniem konferencji było przekazanie informacji dotyczącej wyróżnienia naszej szkoły w ogólnopolskim konkursie EDUinspiracje 2018, organizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie - Agencję Narodową Programu Erasmus+ w Polsce. „Mechanik” otrzymał nominację do nagrody w kategorii edukacja zawodowa i znalazł się w gronie 5 najwyżej ocenionych przez specjalistów FRSE instytucji w Polsce. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 5 grudnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie, na którą zaproszono przedstawicieli naszej szkoły.

Kończący się projekt nie oznacza jednak końca mobilności zagranicznych w „Mechaniku”. Wręcz przeciwnie, naładowani pozytywną energią, już na początki nowego roku kalendarzowego przystępujemy do kolejnego konkursu, aby móc wspólnie realizować nowe, ciekawe pomysły.

download pdfCele i założenia projektu                     download pdf Fotorelacja uczestników z mobilności             download pdfPrezentacja

 

Udział w projektach edukacyjnych realizowanych przez ZSP nr 3 w Krośnie jest BEZPŁATNY. 
Uczniowie mieli zagwarantowane środki finansowe na podróż, zakwaterowanie, wyżwywienie i kieszonkowe.