^ Back to Top
facebook

Zespół Szkół Mechanicznych

im. Stanisława Staszica w Krośnie

Who's Online

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

   
  05.12.2021 Ferienhaus Ostsee

Baner Erasmus

„Europejski staż zawodowy szansą dostosowania umiejętności uczniów ZSP nr 3 w Krośnie do wymagań rynku pracy”, projekt nr 2019-1-PL01-KA102-063979

I miejsce "Mechanika" w konkursie na promocję programu Erasmus+

I miejsce za promocje"Taka oprawa zasługuje na brawa i wyróżnienie - za promocję Erasmusa+, biegania i dobrej, sportowej zabawy! W roli głównej: Zespół Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie, grono uczniowskie, nauczycielskie, a nawet dyrektorskie! 
PS - maskotka z użyciem młotka ujęła nas. Coś jest na rzeczy: Biegowi Erasmusa stuknęło pięć lat :)"
 
Takie gratulacje odebraliśmy od Fundacji Rozowju Systemu Edukacji - Agencji Narodowej programu Erasmus+ w Polsce i organizatora V Biegu Erasmusa+ w roku 2021, za zajęcie I miejsca w konkursie na najlepszą promocję programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Autorem zwycięzkiego filmu jest uczeń klasy 4aT - Rafał Guzik.
 
Brawo Rafał!     Brawo uczniowie!     Brawo Mechanik!

Czytaj więcej...

„Erasmus Days” w Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie

001Erasmus Days to ogólnoświatowa inicjatywa mająca na celu upowszechnienie rezultatów projektów w ramach programu Erasmus+. Przez trzy dni między 14 a 16 października na całym świecie organizowane były spotkania, wystawy i prezentacje, które miały na celu przybliżyć społeczności ideę funkcjonowania programu Erasmus+. W tegorocznej edycji zorganizowano 5667 wydarzeń na terenie 67 krajów. 

Podczas wydarzenia prezentowane były przede wszystkim rezultaty projekt pn.: "Europejski staż zawodowy szansą dostosowania umiejętności uczniów ZSP nr 3 (obecnie ZSM) w Krośnie do wymagań rynku pracy", w ramach którego nauczyciele i uczniowie ZSM zdobywali doświadczenia zawodowe podczas zagranicznych praktyk i staży zawodowych. 

Czytaj więcej...

Rezultaty projektu - wersja w przygotowaniu ...

rezultat30 września 2021r. zakończyliśmy realizację projektu pn.: "Europejski staż zawodowy szansą dostosowania umiejętności uczniów ZSP nr 3 (obecnie ZSM) w Krośnie do wymagań rynku pracy". Za nami wyjazdy zagraniczne 8 nauczycieli i 55 uczniów szkoły, a także ponad 5 tyś. godzin praktycznej nauki zawodu w firmach branżowych w Austrii, Irlandii, Hiszpanii i Portugalii. Wszystkie piękne chwile spędzone za granicą zapamiętamy na całe życie :) 

Upowszechniając rezultaty projektu pragniemy pochwalić się osiągniętymi wynikami, prezentując jednocześnie nakład pracy, jaką wspólnie wykonaliśmy, aby osiągnąć nasz sukces. 

 

Czytaj więcej...

V Bieg Erasmusa + z uczniami krośnieńskiego „Mechanika”

IMG 20210924 122520„Bijemy rekord Polski” to hasło kolejnej, piątej już edycji ogólnopolskiego biegu zorganizowanego przez Narodową Agencję programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Tegoroczna edycja zaplanowana na dzień 24 września 2021 roku odbyła się ponownie w formie zdalnej, a do rywalizacji w całej Polsce stanęło prawie 1000 drużyn, których cel był tylko jeden - przebiec w ciągu 60 minut jak najdłuższy dystans.

Oczywiście nie mogło zabraknąć w tym wydarzeniu uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie, którzy od wielu lat uczestniczą w programie Erasmus+ wyjeżdżając na miesięczne praktyki zawodowe do firm branżowych w Austrii, Irlandii, Hiszpanii i Portugalii.

 

Czytaj więcej...

Rok 2021 z rekordem wyjazdów zagranicznych w "Mechaniku"

188671538 3962189497196922 3096897270801764668 nRok 2021 pomimo trudnej sytuacji pandemicznej okazał się rekordowy dla Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie pod względem zrealizowanych mobilności zagranicznych w ramach programu Erasmus+. Realizowaliśmy równolegle dwa projekty mobilnościowe w ramach których uczniowie zdobywali doświadczenia zawodowe podczas miesięcznych praktyk zawodowych oraz wakacyjnych staży, które odbywały się poza granicami naszego kraju:

- Europejski staż zawodowy szansą dostosowania umiejętności uczniów ZSP nr 3 w Krośnie do wymagań rynku pracy
- Mechanik w Europie – program rozwoju kompetencji personalnych i zawodowych uczniów ZSM w Krośnie

Czytaj więcej...

Zakończenie sezonu stażowego

217396737 2936044276653143 8438746481524956473 nW ostatnich dniach do Polski wróciły dwie grupy uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie, które odbywały swoje wakacyjne staże zawodowe w firmach i przedsiębiorstwach branżowych w Montijo/Lizbonie (Portugalii) oraz Granadzie (Hiszpanii). Były to ostatnie wyjazdy zaplanowane w ramach projektu "Europejski staż zawodowy szansą dostosowania umiejętności uczniów ZSP nr 3 w Krośnie do wymagań rynku pracy". Powoli zbliża się czas podsumowań, ale zanim to nastąpi ..... fotorelacja :)

Czytaj więcej...

Absolwentka Erasmusa+ w kampanii promującej UE

KasiaR.Pamiętacie Kasię? Ambitna, przebojowa i zawsze gotowa do działania absolwentka ZSM w Krośnie w zawodzie technik mechanik lotniczy. Doświadczenie zawodowe zdobywała w naszych szkolnych laboratoriach lotniczych, na krośnieńskim lotnisku, a także jako praktykantka na lotnisku w Cascais (Lizbona, Portugalia) w ramach programu Erasmus+ i stażystka w firmie LOT AMS na lotnisku Okęcie w Warszawie. Dzięki udziałowi w projekcie "Kształcenie wysokich lotów" została bohaterką akcji Podkarpackie to Ty. Gratulujemy !!!
 
#Podkarpackietoty to nie tylko kampania podsumowująca Wasze projekty zrealizowane przy pomocy #FunduszyEuropejskich. To przede wszystkim opowieść o regionie, o tym, jak się dynamicznie zmienia, o pasjach i marzeniach jego mieszkańców. Poznajcie jedną z bohaterek kampanii - Katarzyna Ruchlewicz
„Jak się silnik włącza, to ja już nic nie chcę, nic innego nie słyszę”. - Tak o swojej pasji do samolotów mówi Kasia. - „Jako dziecko miałam zawsze głowę utkwioną w górę, patrzyłam na samoloty i myślałam jakie to fajne”.
 

Czytaj więcej...

VIII Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej - rozstrzygnięty

008Zdalny tryb nauczania, który obowiązuje w szkolnictwie kolejne już miesiące, nie zniechęcił organizatorów odbywającego się już od ośmiu lat Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnejw Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie do jego organizacji. W związku z tym finał ósmej edycji tego przedsięwzięcia odbył się w formie zdalnej w dniu 25 marca 2021.
VIII Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej kolejny raz został objęty honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Krosna oraz został wpisany na listę konkursów punktowanych przy wyborze szkoły ponadpodstawowej, a jego głównym celem jest propagowanie szkolnictwa zawodowego oraz nowoczesnych technologii.

Nad przebiegiem konkursu czuwał zespół szkolnego punktu informacyjnego programu Erasmus+, który nie tylko przygotował pytania konkursowe, ale także poprowadził całą imprezę. 

Czytaj więcej...

Uczniowie „Mechanika” na stażach wakacyjnych w Austrii…

118321255 1222566888106128 6850737077200046502 nWakacje dobiegają końca, choć były one inne niż do tej pory w Zespole Szkół Mechanicznych „Mechanik” w Krośnie gdzie udało się zorganizować dwutygodniową mobilność na staże wakacyjne do Austrii. Mając na uwadze zalecenia dotyczące Covid19, grupa 9 uczniów klas drugich technikum branży motoryzacyjnej i mechatronicznej w połowie sierpnia wyruszyła do Klagenfurtu w ramach projektu Erasmus+ pn. „Europejski staż zawodowy szansą dostosowania umiejętności uczniów ZSP nr 3 (obecnie ZSM) w Krośnie do wymagań rynku pracy”. 

Czytaj więcej...

Fotorelacja z praktyk miesięcznych za granicą

87962465 2547023372221904 3972461092256350208 nWraz z początkiem roku 2020 przyszedł czas na kolejne wyjazdy zagraniczne z projektu pn. "„Europejski staż zawodowy szansą dostosowania umiejętności uczniów ZSP nr 3 w Krośnie do wymagań rynku pracy” w ramach programu Erasmus+. Tym razem miesięczne praktyki zawodowe odbywają uczniowie klas trzecich technikum. Grupa 24 szczęśliwców zdobywała doświadczenie zawodowe w Sligo (Irlandia), Klagenfurcie (Austria) i Lizbonie (Portugalia).

Czytaj więcej...

VIII Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki – zapraszamy!

03020 marca 2020r. (piątek) w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie odbędzie się VIII Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki. Przedsięwzięcie to realizujemy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Festiwal jest adresowany do młodzieży szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych Miasta Krosna, Powiatu Krośnieńskiego i sąsiednich powiatów, podczas którego zaplanowano szereg atrakcji dla odwiedzających, a dla młodzieży szkolnej udział w licznych eksperymentach naukowych i laboratoryjnych. Dodatkowymi wydarzeniami Festiwalu będą ciekawe wystawy uczelni wyższych technicznych oraz instytucji badawczych, naukowych i rozwojowych, a także nowoczesnych przedsiębiorstw.

Tradycyjnie będziemy także chwalić się efektami realizowanych projektów, w ramach szkolnego punktu informacjnego programu Erasmus+. Będzie sporo atrakcji, zabaw językiem agielskim i pokazów umiejętności zawodowych uczestników praktyk realizowanych za granicą. ZAPRASZAMY !!!

Czytaj więcej...

Zagraniczne staże i praktyki zawodowe dla uczniów „Mechanika” 2020

01Początek roku 2020 w ZSM przyniósł intensywne przygotowania do pierwszych trzech mobilności zagranicznych w ramach projektu Erasmus+ pn. „Europejski staż zawodowy szansą dostosowania umiejętności uczniów ZSP nr 3 (obecnie: Zespół Szkół Mechanicznych) w Krośnie do wymagań rynku pracy” w ramach programu Erasmus+”.
Pierwsza 8-osobowa grupa uczniów odbywa już praktyki zawodowe w firmach branżowych w Irlandii, a kolejne dwie grupy wyjadą do Austrii i Portugalii na początku marca.
Następna szansa dla uczniów ZSM to dwutygodniowe staże wakacyjne skierowane dla klas drugich i trzecich technikum. W lipcu kolejne trzy grupy mobilnościowe w ramach projektu wyjadą zdobywać nowe kompetencje i umiejętności oraz przy okazji poznawać ciekawe zakątki Europy.

REKRUTACJA JEST PROWADZONA od 27 LUTEGO do 6 MARCA !!!

Czytaj więcej...

Mechanik w Europie podczas finału VII Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej

016W dniu 11 lutego 2020r. w Zespole Szkół Mechanicznych im. St. Staszica w Krośnie, odbył się podkarpacki finał VII Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej. Do rywalizacji zgłoszonych została rekordowa liczba 66 uczniów z 18 szkół podstawowych województwa podkarpackiego. Tradycyjnie tematyka konkursu obejmowała wiedzę i umiejętności z zakresu techniki, motoryzacji, nowoczesnych technologii i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodatkową atrakcją podczas konkursu była prezentacja zalet uczestnictwa w zagranicznych praktykach zawodowych, o którą zadbali uczniowie naszej szkoły, przygotowując szkolny punkt informacyjny programu Erasmus+. Po raz kolejny konkurs został objęty honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Krosna, a także wpisany na listę konkursów punktowanych podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Czytaj więcej...

NOWA oferta praktyk zagranicznych w roku szkolnym 2019/20

Topper miniNowy rok szkolny przywitamy mocnym akcentem. Już we wrześniu rozpoczniemy rekrutację do kolejnego projektu finansowanego z programu Unii Europejskiej Erasmus+ pod nazwą „Europejski staż zawodowy szansą dostosowania umiejętności uczniów ZSP nr 3 w Krośnie do wymagań rynku pracy” w ramach programu Erasmus+”. Tym razem oferta skierowana jest do 58 uczennic i uczniów klas drugich i trzecich technikum, którzy będą mieli szansę odbywać miesięczne praktyki zawodowe i staże wakacyjne w zagranicznych firmach. Kierunkiem naszych wyjazdów będzie Irlandia, Austria, Hiszpania i Portugalia.

 

Czytaj więcej...

Mechanik w Portugalii

20190801 121854W krośnieńskim „Mechaniku” minione wakacje oznaczały początek realizacji już piątego projektu mobilnościowego w ramach programu Erasmus+, pn. „Europejski staż zawodowy szansą dostosowania umiejętności uczniów ZSP nr 3 w Krośnie do wymagań rynku pracy”. Założenia nowego projektu zakładają, że nie tylko uczniowie nabędą kompetencje zawodowe i językowe, ale również kadra pedagogiczna ZSP3. Pierwsza mobilność zagraniczna dotyczyła właśnie nauczycieli „Mechanika”, którzy na przełomie lipca i sierpnia tego roku odbyli tygodniowe szkolenie zawodowe w przedsiębiorstwach i firmach w Portugalii. W wyniku przeprowadzonej rekrutacji wyłoniono 8-osobową grupę pedagogów branży mechanicznej, lotniczej, mechatronicznej i samochodowej, którzy dzielili się własnymi umiejętnościami w zagranicznym środowisku pracy.
Firmą, która gościła nauczycieli branży lotniczej było „Sevenair Group” – największa grupa lotnictwa ogólnego w Portugalii, oferując na rynku wysoce wykwalifikowaną obsługę oraz usługi techniczne obejmujące pełny zakres potrzeb w lotnictwie ogólnym. Mechatronicy odbywali szkolenie w prężnie rozwijającej się firmie „3D – ISO” opracowującej niestandardowe projekty oraz montaż maszyn wraz z automatyzacją. Mechaników gościła bardzo duża firma „Metelomecânica 3 Triângulos” zajmująca się mechaniką precyzyjną CNC, głównie w obszarze świadczenia usług obróbki metali. Z kolei nauczyciele branży motoryzacyjnej odbywali szkolenie w firmie „Bosch Car Service” zajmującej się standardowymi naprawami samochodów, diagnostyką, blacharstwem jak również lakiernictwem.

 

Czytaj więcej...

Biuro projektu "Europejski staż zawodowy ..."

Biuro projektu

O projekcie


Projekt pn.: 
„Europejski staż zawodowy szansą dostosowania umiejętności uczniów ZSP nr 3 w Krośnie do wymagań rynku pracy” jest realizowany w ramach programu Erasmus+. 

Termin realizacji projektu: 1.07.2019 - 30.09.2021r.
Udział w projekcie jest bezpłatny!

 

Projekt pn. "Europejski staż zawodowy szansą dostosowania umiejętności uczniów ZSP nr 3 w Krośnie do wymagań rynku pracy" jest kolejną edycją działań opracowanych w kontekście realizacji Europejskiego Planu Rozwoju Szkoły, który przewiduje zwiększenie mobilności uczniów ZSM w Krośnie poprzez nawiązanie współpracy z instytucjami szkoleniowymi i przedsiębiorstwami działającymi w branżach pokrewnych, wymianę doświadczeń oraz odbywanie praktyk i staży zagranicznych, a także przygotowanie kadry zawodowej do prowadzenia i organizacji zajęć odpowiadających potrzebom kształcenia na międzynarodowym rynku pracy.

Uczestnikami projektu jest 58 uczennic i uczniów ZSM w Krośnie, uczących się w zawodach: 
- technik mechanik, 
- technik mechanik lotniczy, 
- technik mechatronik, 
- technik pojazdów samochodowych.

W wyniku mobilności zrealizowane zostaną następujące cele:

1) Podniesienie kompetencji językowych uczestników.

2) Poszerzenie kompetencji zawodowych uczniów, przydatnych na międzynarodowym rynku pracy.

3) Postrzeganie różnorodności kulturowej i etnicznej w Europie.

4) Pogłębienie otwartości i tolerancji wobec różnych środowisk.

5) Poprawa stopnia radzenia sobie w nowych sytuacjach, wzrost pewności siebie.

6) Wykorzystanie technologii informacyjnej do komunikacji i nauki w języku obcym.

7) Wzrost świadomości konieczności ciągłego dokształcania się, dzięki ocenie korzyści płynących ze zdobytych doświadczeń.

Uczestnikami projektu jest również 8 nauczycieli przedmiotów zawodowych, odbywających staż zawodowy w firmach branżowych w Portugalii. Mobilność nauczycieli została zaplanowana na wakacjach 2019r.

Plakat A3 Erasmus2020