Plan lekcji

Na skróty

XI Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej – rozstrzygnięty

0017W dniu 19 marca 2024 r. w Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie odbył się finał wojewódzki XI Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej. Do rywalizacji zgłoszono 141 uczniów z 44 szkół podstawowych województwa podkarpackiego. Główną ideą Konkursu, która przyświeca organizatorom niezmiennie od ponad 10 lat jest popularyzacja kształcenia zawodowego w oparciu o rozwój nowoczesnych technologii. Dlatego uczestnicy Konkursu mogli zapoznać się z wizją kształcenia kadr dla innowacyjnej gospodarki, z rozwojem zainteresowań oraz zdobywaniem wiedzy w oparciu o nowoczesną infrastrukturę dydaktyczną powiązaną z branżami zawodowymi oraz nowoczesnymi technologiami w „Mechaniku”. Tę ideę związaną z popularyzacją wiedzy, umiejętności, kompetencji i ich znaczenia dla współczesnego kształcenia opartego na branżach systemu edukacji, starano się przedstawić w treściach zadań, które nawiązywały do kompetencji wykwalifikowanych fachowców, którzy po zakończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej zasilają kadry firm Doliny Lotniczej oraz innych przedsiębiorstw innowacyjnej gospodarki w regionie i w kraju.
Konkurs wzorem lat ubiegłych był objęty honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Krosna. Został również wpisany na listę konkursów punktowanych przy wyborze szkoły ponadpodstawowej. Na rozpoczęciu Konkursu byli obecni zaproszeni goście tj. Pan Stanisław Fundakowski – Podkarpacki Wicekurator Oświaty, Pan Bronisław Baran – Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, Pan Zbigniew Kubit – Przewodniczący Rady Miasta Krosna. Konkurs został oficjalnie rozpoczęty przez dyrektora ZSM Bogdana Adamskiego, który przywitał uczestników konkursu reprezentujących szkoły podstawowe województwa podkarpackiego oraz ich opiekunów, a także zaproszonych gości, przedstawicieli firm partnerów Konkursu oraz przedstawicieli lokalnych mediów.

Oficjalnie finał XI edycji KWTiM został otwarty przez Pana Stanisława Fundakowskiego – Podkarpackiego Wicekuratora Oświaty oraz Pana Bronisława Barana – Zastępcę Prezydenta Miasta Krosna. Następnie głos zabrała Pani Monika Horodyska, która w imieniu organizatora Konkursu przedstawiła założenia i zasady zmagań, które miały obowiązywać w tym finale. Następnie goście i opiekunowie uczniów przeszli na inne spotkanie, a uczestnicy Konkursu przeszli do sal edukacyjnych, gdzie rozpoczęła się część pisemna, a później praktyczna tego turnieju. Sam Konkurs składał się z 30 pytań, a następnie w przygotowanych 8 pracowniach i laboratoriach zawodowych młodzież wykonywała krótkie zadania praktyczne obejmujące tematykę przepisów ruchu drogowego, motoryzacji, miernictwa, lotnictwa mechatroniki i robotyki oraz słownictwa technicznego w języku angielskim. W trzecim etapie - jazda na czas na symulatorze jazdy samochodem i w końcu finał dla 10 najlepszych uczniów. W przerwach pomiędzy etapami rywalizacji, uczniowie szkół podstawowych mieli okazję wypróbować nowy projekt wykonany przez uczniów i nauczycieli ZSM - Speedway Simulator - symulator startu motocykla żużlowego. To była pierwsza okazja na zaprezentowanie tego projektu szerszej publiczności oraz możliwość przetestowania go przez młodzież. Dodatkowo zaprezentowane zostały google VR, dzięki którym można było doświadczyć jak wygląda wirtualny świat wykonywanych zawodów, symulator refleksu, w którym każdy mógł sprawdzić swoją szybkość reagowania na impulsy świetlne oraz szereg innych ciekawych urządzeń, które były prezentowane przez młodzież „Mechanika”.
Po niemalże 4-godzinnej rywalizacji oraz zmaganiach w których uczestniczyli uczniowie, przyszedł czas na oficjalne podsumowanie, na którym nagrody, gratulacje i podziękowania wręczali finalistom Pan Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna, Pan Bronisław Baran – Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, Pan Bogdan Adamski – dyrektor ZSM oraz szefowie i przedstawiciele firm sponsorujących nagrody rzeczowe dla finalistów :
Pan Robert Mrozek oraz Jacek Brzozowski – EUROSIM3 – rower górski
Pan Bartłomiej Dopart – SPLAST – smartwach
Pan Tomasz Kielar - EBA SP. Z O.O. – 2 smartwache
Pan Jan Wietecha - WIETPOL AEROSPACE SP. Z O.O. – kamerka sportowa oraz słuchawki
Pani Wioletta Turek-Dyląg – Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie – głośnik bezprzewodowy
GLOB CARS SP. Z O.O – głośnik bezprzewodowy
O wynikach rywalizacji zadecydowała sumaryczna liczba punktów z wszystkich części konkursowych, co pozwoliło organizatorom i Komisji Konkursowej XI edycji Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej wybrać laureatów:
Miejsce I
Gródek Gabriel – Szkoła Podstawowa nr 10 im. Kpt. Stanisława Betleja w Miejskim Zespole Szkół nr 1 w Krośnie
Miejsce II
Walsh Luke – Szkoła Podstawowa w Jedliczu
Miejsce III
Szyndak Karol – Szkoła Podstawowa im. Św. Jana z Dukli w Draganowej
Miejsce IV
Rospond Paweł – Szkoła Podstawowa w Łężynach
Miejsce V
Gawron Michał – Zespół Szkół w Zręcinie

Dodatkowo nagrodzono również ucznia, który uzyskał najlepszy czas w jeździe na czas na symulatorze jazdy samochodem, a został nim Kamil Zabawa ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle.
Na zakończenie tego wydarzenia Pan Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna podziękował i pogratulował wszystkim uczestnikom turnieju oraz nauczycielom i dyrekcji ZSM za sprawne przygotowanie i przeprowadzenie Konkursu. Organizatorzy przyłączyli się do tych gratulacji i podziękowań zapraszając już za rok na XII edycję Konkursu, która odbędzie się w ZSM wiosną 2025 r.
Poniżej prezentujemy zdjęcia i film z finału XI Konkursu.

PARTNERZY
  GO PGNiG Technologie poziom RGB   43   lotams   logo1
 
              Eba logo

 DANE KONTAKTOWE                          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
       PANS   logo A M           
     pwsz ch