Plan lekcji

Na skróty

XII Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki odbył się w „Mechaniku”

09130 kwietnia br. we wtorek krośnieński „Mechanik” przerodził się w Centrum Nauki i Techniki, a to za sprawą cyklicznego wydarzenia zorganizowanego już w murach szkoły po raz dwunasty, a głównym celem jest popularyzacja kształcenia zawodowego oraz zaprezentowanie nowoczesnych technologii, ciekawostek technicznych oraz pasji i zainteresowań młodzieży w wieku szkolnym, które pozwalają na powstawanie ciekawych prac i projektów oraz na poszerzanie wiedzy o otaczającym nas świecie.
W tym dniu krośnieński „Mechanik” swoją obecnością zaszczycili uczniowie ze szkół podstawowych regionu podkarpackiego oraz ich nauczyciele, a także znamienici goście jak: Podkarpacki Kurator Oświaty Pani Dorota Nowak-Maluchnik, Prezydent Krosna Pan Piotr Przytocki wraz z Zastępcami tj. Panem Bronisławem Baranem i Panem Tomaszem Solińskim, Przewodniczący Rady Miasta Krosna Pan Zbigniew Kubit wraz z radną Rady Miasta Krosna Pani Anną Dubiel, Prorektor ds. rozwoju Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie Pani dr Agnieszka Woźniak, Komendant Miejski Policji w Krośnie Pan insp. Leszek Buryła, Komendant Miejski PSP w Krośnie Pan st. bryg. Zbigniew Nowak, Wiceprezes Wietpol Aerospace i jednocześnie Przewodniczący Rady Rodziców w ZSM Pan Łukasz Dubis.

W szkole, nauczyciele wraz z uczniami oraz partnerami tego wydarzenia przygotowali prezentacje w pracowniach i laboratoriach zawodowych zarówno dla dzieci i młodzieży. Dodatkowo atrakcją dla zwiedzających było Planetarium oraz Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, a także pokój zagadek w którym można było zmierzyć się z łamigłówkami i zadaniami praktycznymi. Udostępnione były też liczne pracownie i laboratoria z ciekawymi zadaniami dla uczestników eventu, a także pokaz Straży Pożarnej obrazujący zachowanie się służb pomocniczych i drogowych podczas wypadku drogowego. Dodatkowo w ZSM zaprezentowali się wystawcy którym nauka i technika nie jest obca: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, WSPiA w Rzeszowie, PANS w Krośnie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie, 35 Batalion Lekkiej Piechoty w Sanoku, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Firma FIXIT SA Krosno, Akademia Impuls Krosno, Autoryzowany serwis BMW Auto Premium Świlcza.
Cieszymy się bardzo że kolejna edycja sprawiła, ze krośnieński „Mechanik” odwiedziło wielu uczniów szkół podstawowych w regionie, wielu gości, a także dziękujemy naszym partnerom którzy swoimi prezentacjami tradycyjnie mogli udowodnić, że nauka nie musi być nudna…
Zapraszamy na XIII edycję w następnym 2025 roku, gdzie po wybudowaniu Branżowego Centrum Umiejętności z nowymi laboratoriami i nową infrastrukturą dydaktyczną z dziedziny robotyki i automatyki, mechaniki i mechatroniki, lotnictwa i motoryzacji będzie można zapoznać się z jeszcze ciekawszą ofertą edukacyjną w tych dziedzinach.

Dodamy jeszcze, że w tym roku organizator XII edycji Festiwalu otrzymuje wsparcie finansowe z Budżetu Obywatelskiego Miasta Krosna co znacznie pomogło w przygotowaniu i przeprowadzeniu całego przedsięwzięcia.

 

PARTNERZY
  GO PGNiG Technologie poziom RGB   43   lotams   logo1
 
              Eba logo

 DANE KONTAKTOWE                          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
       PANS   logo A M           
     pwsz ch