Plan lekcji

Na skróty

XVI Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe 2015 z udziałem „Mechanika”

Długi weekend majowy co roku elektryzuje całą Polskę. Już na początku roku sprawdzamy w jakie dni wypada początek maja z nadzieją, że będzie to środa, czwartek i piątek. W tym roku niestety się tak nie złożyło ale mimo wszystko był to jak zawsze czas odpoczynku, wyjazdów rodzinnych, grillowania i lenistwa… - wprawdzie nie dla wszystkich a już na pewno nie dla uczniów „Mechanika”. Pobudka o 4.00 nad ranem i praca do godzin wieczornych – taką majówkę wybrało kilkudziesięciu z nich. Tak było od początku zawodów tj. 29 kwietnia aż do 3 maja br. Nasi uczniowie obsługiwali także imprezę balonową na płycie lotniska od piątku do niedzieli tj. 1 – 3 maja br. 

Od 16 lat Krosno jest gospodarzem Górskich Zawodów Balonowych. Impreza ta z racji swojego niewątpliwego uroku jak i poziomu sportowego ściąga rokrocznie kilkadziesiąt załóg balonowych - tym razem z Polski, Węgier i Litwy z mistrzem i wicemistrzem Europy na czele. W zawodach zadebiutowała także ekipa z naszego miasta, a jednym z pilotów krośnieńskiego „Cellfast Balloon Team” jest absolwent „Mechanika”.

Uczniowie ZSP3 w Krośnie pomagali w organizacji zawodów oraz w przeprowadzeniu poszczególnych konkurencji pracując w tzw. zespołach pomiarowych. Dla nas impreza zaczęła się już w środę. Przyjazdy załóg, ostatnie prace organizacyjne i oficjalne otwarcie zawodów na krośnieńskim rynku. Wieczorny przejazd wszystkich ekip przez miasto przy akompaniamencie balonowych palników ściągnął jak co roku tłumy widzów.

Czwartek to już dzień zawodów. Po przedłużającym się briefingu i śniadaniu na hali MOSiR następuje jak zawsze szybki wyjazd na miejsce startu, najczęściej poza Krosnem. Gdziekolwiek nie pojawi się kolorowa kawalkada terenowych samochodów z balonowymi gondolami na przyczepach wzbudza niemalże sensację. Pomimo wczesnej godziny i zimna już kilka minut po przyjeździe towarzyszy nam mnóstwo gapiów ale i widok kilkudziesięciu balonów w jednym miejscu jest niecodzienny i bardzo widowiskowy. Podczas lotu zawodnicy musieli przelecieć nad określonymi wcześniej miejscami i zrzucić tzw. marker – i tu zaczynała się praca części naszych uczniów. Mierzyli odległość zrzucanych markerów od „krzyża”, czyli miejsca w którym umieszczenie markera daje zawodnikowi najwięcej punktów. Oprócz pomiarów odnotowywali dokładną godzinę i poprawność zrzucenia markerów (można to zrobić tylko w wyznaczonym przedziale czasowym i w określony sposób), zaznaczali ich pozycję w protokołach itp. Wieczorem powtórka i tak przez trzy dni. Pogoda pozwoliła na przeprowadzenie 5 startów z 6 zaplanowanych co oznacza, że zawody były udane. Za rok kolejna edycja, w której mamy nadzieję wziąć udział. Podsumowanie zawodów nastąpiło 2 maja w godzinach późno wieczornych bo ok. godz. 21.00 w sali marmurowej w Turaszówce, gdzie obok ekip balonowych obecni byli sponsorzy, osoby zaproszone i gospodarze tej imprezy tj. zarząd Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel – Ostrowskiej i Aeroklubu Podkarpackiego.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch