Plan lekcji

Na skróty

Wiosenny Rajd Mechanika 2015

W tym roku wiosenny rajd Mechanika poświęcony był upamiętnieniu 100 rocznicy Bitwy Gorlickiej, która rozegrała się na przedpolach miasta Gorlice, w dn. 2-9 maja 1915 r. Odegrała ona ogromne znaczenie w działaniach w czasie I wojny światowej. Naszym celem było przybliżenie młodzieży wydarzeń które rozegrały się 100 lat wcześniej, oraz zwiedzenie miejsc związanych bezpośrednio z Bitwą Gorlicką. Początek rajdu nie zapowiadał się obiecująco, ponieważ pogoda nas nie rozpieszczała. Po przybyciu na wzgórze Pustki, obok miejscowości Łużna wszyscy byliśmy zaskoczeni, pięknie odnowionego cmentarza nr 123, którego punktem centralnym była drewniana gontyna odbudowana w miejsce poprzedniej, która spłonęła w1983r. Muszę przyznać, że cmentarz wywarł na nas ogromne wrażenie i chociaż trwały na nim jeszcze prace remontowe . Po pamiątkowych zdjęciach udaliśmy się do Gorlic miasta, które najbardziej ucierpiało w czasie walk. Naszym celem było wzgórze Cmentarne. Na jego wierzchołku znajduje się pięknie położony cm.nr.91 autorstwa G. Ludwiga.

Został on założony w miejscu, gdzie toczyły się bardzo ciężkie walki i przebiegała główna linia obrony Rosjan. Następnym punktem rajdu była Magura Małastowska. Na Magurze znajduje się kilka cmentarzy związanych z Bitwą Gorlicką. My odwiedziliśmy niektóre z nich między innymi cm.nr 60 z bardzo ciekawym drewnianym ołtarzem i kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, oraz cm.nr 58 i 59. Nas najbardziej zaciekawiła inskrypcja cm.nr 59 ,,Chcąc uczcić bohaterów co leżą tu niemi Oddajcie swe serca kryjącej ich ziemi’’
Wydaje mi się, że słowa w niej zawarte zmuszają do zadumy i refleksji nad bohaterami tamtych wydarzeń. Ostatnim etapem było wspólne ognisko. Humory wszystkim dopisywały, pogoda była wspaniała a wrażenia wyniesione z rajdu na pewno pozostawiły niezatarty ślad w pamięci jego uczestników.
Rajd zorganizowali Grzegorz Podkul i Mariusz Węgrzyn.

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch