Plan lekcji

Na skróty

Wreszcie latamy na własnych szybowcach !

Od ostatniej dekady kwietnia br. uczniowie naszej szkoły a dokładnie 10 „wybrańców” rozpoczęło podstawowe szkolenie szybowcowe. Przyszli piloci uczą się w Technikum naszego zespołu szkół tj. „Mechanika” w zawodzie technik mechanik lotniczy i dzięki bardzo dobrym wynikom w nauce mogą za darmo zrobić kurs szybowcowy. Określenie „za darmo” tylko ich dotyczy bo całe szkolenie jest finansowane ze środków UE z programu: „Podkarpacie stawia na zawodowców”.. Właśnie pogoda sprawia, że można realizować naukę pilotażu już na krośnieńskim lotnisku.. pod okiem instruktorów z Aeroklubu Podkarpackiego.
……zapach skoszonej trawy….słońce…..wiatr…hałas silników lotniczych - to wszystko sprawia, że lotnisko i latanie ma swój klimat…….„Jeśli raz posmakowałeś latania, będziesz już zawsze chodził po ziemi z oczami utkwionymi w niebo, bo tam właśnie byłeś i tam zawsze będziesz pragnął powrócić” (Leonardo da Vinci)…..nie sposób opisać emocji, które towarzyszą podczas pierwszego lotu, startu, lądowania……..z góry świat wygląda inaczej, ale żeby poczuć tą adrenalinę, trzeba samemu zasiąść za sterami i…..ale zejdźmy już na ziemię……….


Uczniowie szkolą się na najnowocześniejszych (właśnie zakupionych przez ZSP3) szybowcach: Perkoz oraz Junior. Dwumiejscowy Perkoz jest wspaniałym szybowcem dopracowanym technologicznie i aerodynamicznie, sprawdzony w każdych warunkach. Pełnoakrobacyjny, super wytrzymały, o wyśrubowanych osiągach. Jest lekki w sterowaniu, manewrowy i jednocześnie stateczny.
Perkoz to absolutny mistrz w kategorii szybowców uniwersalnych. Posiada trzy rodzaje końcówek, które diametralnie zmieniają szybowiec w zależności od upodobania i potrzeb użytkownika. Powstają trzy podstawowe konfiguracje szybowca: końcówki płaskie – wersja akrobacyjna, końcówki krótkie z wingletami oraz końcówki długie z wingletami.
Uczniowie, którzy zasmakują akrobacji pokochają Perkoza za jego dynamikę, zwrotność i wytrzymałość. Wykonają każdą, nawet najbardziej złożoną figurę, w granicach dopuszczalnych przyspieszeń +7/-5 g.
Po podstawowym kursie adepci pilotażu mogą kontynuować swoją przygodę z lataniem na jednomiejscowym szybowcu Junior. Jest to szybowiec o wyjątkowo przyjemnej, bezpiecznej charakterystyce pilotażowej - idealny do pierwszych samodzielnych lotów. Pełen komfort lotu zapewnia wysoka stateczność oraz niewielkie, dobrze dobrane siły sterowania. Obszerna kabina zapewnia dobrą widzialność i wygodne podziwianie widoków.
Junior dopracowany jest w najdrobniejszych szczegółach, sprawdzony w locie w każdych warunkach: wysoka manewrowość na małych prędkościach, skuteczne hamulce aerodynamiczne wysuwane tylko z górnej powierzchni skrzydeł oraz mocne, stałe podwozie, pozwalają na bezpieczne, krótkie lądowanie nawet w nierównym i miękkim terenie.
Świeżo „upieczeni” piloci mogą czuć się bezpiecznie podczas pierwszych samodzielnych lotów. A jeśli zapragną uczyć się akrobacji to nie znajdą bezpieczniejszego i równie poprawnego w sterowaniu, bo Junior wybaczy przepadnięcie w górnej połówce pętli, nieudany przewrót przez skrzydło, czy wyślizg w nieprecyzyjnym zakręcie. Łagodna charakterystyka przeciągnięcia oraz łatwość wyprowadzenia z korkociągu pozwalają na oswojenie się z tymi manewrami bez zbędnego stresu.
…..„ gdy zaczniesz uprawiać lotnictwo to znaczy, że masz szczęście- ale żadnego doświadczenia. Sztuką jest zdobyć doświadczenie zanim szczęście się skończy”.

Sprzęt został zakupiony w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Zobacz również :

Mamy pierwsze własne samoloty do szkolenia pilotażowego

Mechanik przygotowany do symulacyjnego szkolenia pilotażowego

 

 

 

STRONY SZKOLNE
learning
       

 DANE KONTAKTOWE               PARTNERZY          

 

Zespół Szkół Mechanicznych 
im. Stanisława Staszica w Krośnie
ul. Tysiąclecia 5 
38-400 Krosno 
e-mail: zsm@mkrosno.pl    
              logo A M           
     pwsz ch